Wpychanie się do kolejki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (link)
Linia 1: Linia 1:
'''Wpychanie się do kolejki''' – akt wejścia do [[Kolejka (zbiorowość)|kolejki]] na innej pozycji niż na końcu.
'''Wpychanie się do kolejki''' – akt wstąpienia do [[Kolejka (zbiorowość)|kolejki]] na inną pozycję startową, niż ostatnia.


==Etykieta==
==Etykieta==

Wersja z 23:29, 9 lis 2007

Wpychanie się do kolejki – akt wstąpienia do kolejki na inną pozycję startową, niż ostatnia.

Etykieta

Akt wpychania się do kolejki jest zazwyczaj uważany za niewłaściwy. Istnieją jednak pewne odchylenia od tej percepcji, np w przypadku osób niepełnosprawnych lub matek z dziecmi na ręku. Czasami można się wepchać do kolejki uzasadniając to odjazdem pociągu. Istnieje jednak możliwość, że inni czekający starają się odjechac tym samym paciągiem. Niezwykle denerwujące jest wpychanie się do kolejki urzędników, np. geodetów w sądach hipotecznych, którzy uzasadniają wepchnięcie się stwierdzeniem jestem geodetą.

Reakcje

Prawie zawsze można oczekiwać negatywnej reakcji na wpychanie się. Jeżeli kolejka posuwa się powoli oczekujący w kolejce będą postrzegać wepchnięcie się jako brak kultury czy chamstwo. Czym kolejka jest dłuższa tym postrzeganie takie jest mocniejsze. Reakcje mogą być różne, od pan tu nie stał, gdzie się pani wpycha, aż do pobicia. Reakcje te zależą od:

  • długości kolejki;
  • w jakim miejscu kolejki nastąpiło wepchnięcie;
  • popularności wpychającego się (bardzo piękna dama może próbować wepchać się do kolejki męskiej).

Zamaskowane wepchnięcie się

Istnieją wepchnięcia się do kolejki zamaskowane. Np można podejść do znajomego albo do członka rodziny i zacząć konwersację. Czasami jest to uzasadnione, bo rzeczywiście członek rodziny staje w kolejce za wszystkich członków. Są to trudne sytuacje dla kolejkowiczów do rozważenia.

Międzynarodowe zachowania

Różne nacje mają różne podejście do wpychania się. Np. w Wielkiej Brytanii, kraju dżentelmenów, kolejkowicze są sfrustrowani przez wpychających się, ale trzmają to w sobie. Podczas gdy we Włoszech lub Polsce, krajach o podobnym emocjonalnym podejściem, rozpoczyna sie straszna awantura.

Zobacz też: