Wodzisław Śląski

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 23:28, 2 lis 2017 autorstwa NikoMiku (dyskusja • edycje) (usunięcie kropek z przypisów)
To w sumie herb miasta

Wodzisław Śląskimiasto w południowej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu wodzisławskiego, nad ściekiem rzeką Leśnicą.

Dzielnice

Plik:Monitoring na osiedlu Piastów.jpg
Monitoring na osiedlu Piastów
  • Jedłownik Osiedle – potocznie nazywana jedi. Jak to mawiają pod latarnią najciemniej, znajduje się tu komisariat, a jest to najbardziej niebezpieczne osiedle w mieście. Większość miejscowych dilerów, bandytów i dresów miesza właśnie tutaj. Chociaż wychodząc na ulicę można spotkać bardzo miłych i pomocnych ludzi, którzy kulturalnie zapytają czy masz jakiś problem.
  • Jedłownik – Turzyczka – Karkoszka – składa się głównie z domów wielorodzinnych i lasów. Zabudowa dzielnicy ma charakter podmiejski. Obecnie na jej terenie działa zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. Mieszkańcy słyną z wysokiej kultury osobistej, przechodząc się ulicą można usłyszeć zdania takie jak: ty skuCenzura2.svgie jeden!, wypBlad.pngj z chałupy ty pijoku zasCenzura2.svgy, ty pieruńsko mendo społeczna!.
  • Kokoszyce – dzielnica na granicy z Pszowem. Znajdują się tu między innymi… Dobra, nie oszukujmy się, tu nic nie ma.
  • Nowe Miasto – nowe, tylko z nazwy. Postkomunistyczna architektura budynków mieszkalnych przypomina Czarnobyl po katastrofie. Ich remont jest tutaj zjawiskiem rzadziej spotykanym niż wygrana w totka. Znajduje się tu Parafia św. Herberta znana z afery hazardowej, po tym jak ówczesny proboszcz przegrał w krakowskim kasynie 50 tysięcy przeznaczone na remont kościoła.
  • Osiedla XXX-lecia – Piastów – Dąbrówki – największe blokowisko w mieście. Poza budynkami znajdziemy tu jedynie chodnik i trawnik. Mieszkają tu najwięksi kibole Odry, którzy malują na ścianach piękne klubowe graffiti, które i tak po kilku dniach są zamazywane przez przyjezdnych wandali Ruchu z sąsiedniego Radlina. Słynie z zaostrzonego osiedlowego monitoringu.
  • Radlin II – dawniej dzielnica Radlina, ale już należy do Wodzisławia, bo tu lepiej pasuje.
  • Stare Miasto – centralna dzielnica Wodzisławia Śląskiego. Znajdują się w niej najważniejsze instytucje miejskie takie jak: BiedronkaKaufland, Sąd Rejonowy, budka z kebabem, kilka spożywczaków, McDonald's, sex shop oraz liczne wodzisławskie lumpeksy. Do dzielnicy należą również Marusze.
  • Wilchwy – na jej terenie znajduje się zamknięta Kopalnia Węgla Kamiennego 1 Maja oraz przylegające do niej górnicze Osiedle 1 Maja słynące z alkoholizmu i bimbrownictwa.
  • Zawada – największa wiocha w mieście. Jedyną atrakcją jaką cieszy się ta dzielnica to patrzenie, jak rośnie trawa w ogródku.

Atrakcje i turystyka

Szklanka wody z Balatonu
  • Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza – nowe centrum wypoczynkowo-rekreacyjne na terenie miasta. Kilkanaście zróżnicowanych atrakcji dla wszystkich pokoleń, kilka kilometrów różnorodnych ścieżek dla tych, którzy lubią uciekać przed policją pobiegać. Do tego tory rowerowe, największy na Śląsku skate park oraz park linowy, który jeszcze nigdy nie był otwarty i służy tylko jako ozdoba żeby zaszpanować, że Wodzisław jest cool.
  • Kino Pegaz – znajduje się w Wodzisławskim Centrum Kultury. Jedyne w Polsce kino, które będąc prawie zawsze zamknięte nigdy nie zbankrutuje, bo i tak za wszystko płaci miasto. Filmy są tu puszczane raz na ruski rok, a średnia publiczność liczy aż pięć osób. Jak chcesz kupić sobie popcorn lub colę, to musisz iść do Biedronki, bo tutaj takich rarytasów nie zastaniesz.
  • Galeria Karuzela – galeria handlowo-rozrywkowa. Posiada tylko jedno piętro, bo jak twierdzi sam prezydent miasta, nie mogą zbudować drugiego, ponieważ będzie zasłaniać widok na zabytkowy kościół na rynku. W środku znajdziemy za ledwie kilka sklepików oraz poczekalnię autobusową, która jest okupowana przez miejscowych meneli i żuli.
  • Park staromiejski – znajduje się nieopodal rynku miasta. Miejsce rekreacyjno-widokowe. Można przyjść tu z dziećmi na plac zabaw, albo pooglądać kaczki. Największym zainteresowaniem młodzieży cieszy się Giewont[1], na którym codziennie odbywają się libacje alkoholowe oraz palenie trawy. Policja często wystawia tam mandaty, które nadają się jedynie do skręcania jointów.  
  • Stadion Aleja – wielofunkcyjny stadion miejski. Rozgrywa na nim mecze miejscowa drużyna Odry, która przegrywa z okolicznymi wsiami w okręgówce. Placyk zabaw pozwala na przyprowadzenie dzieci, a opuszczone trybuny pomagają zakochanym uprawiać inne sporty.
  • Kąpielisko Balaton – umiejscowione w lesie na historycznym Grodzisku, wraz z najdłuższą na Śląsku kolejką tyrolską i parkiem linowym. Podobno po godzinie kąpieli w tamtejszej napromieniowanej wodzie będziesz się świecił w ciemnościach. W ciepłe letnie dni schodzi się tu pełno młodzieży żeby się napruć dobrze bawić na plaży.

Ludność

Plik:Klimas.jpg
Przykład sztuki ulicznej

Wodzisław liczy około 50 tysięcy mieszańców, liczba ta maleje, ponieważ nikt nie chce mieszkać na takim zadupiu. Za niedługo może być opuszczonym miastem, jak Prypeć. Każdy kto chce utrzymać całą rodzinę musi się wyprowadzić, bo tu pracy nie ma, chyba że interesuje cię zamiatanie chodników. Większość ludności stanowią emeryci, których jedyną pasją jest siedzenie w oknie, lub na ławce przed blokiem. Pośród wodzisławskiej młodzieży panuje tradycja pisania po całym mieście Klima gej[2], choć prawie nikt nie wie, co to znaczy. Na każdym przystanku, budynku, ławce można spotkać taki napis.

Transport

Transport kolejowy

Wodzisław Śląski jest węzłem kolejowym na trasie Katowice – Rybnik – Chałupki – Bogumin, oraz dla pobliskich kopalń i zakładów pracy. Miasto posiada dworzec kolejowy z toaletami i kasami, które są zamknięte oraz przystanek osobowy Wodzisław Śląski Radlin. Na stacji Wodzisław Śląski zatrzymują się pociągi regionalne Kolei Śląskich zafundowane jeszcze przez samego Hitlera, a także PKP Intercity do WarszawyPragiOstrawy.

Zbiorowy transport miejski

W Wodzisławiu działa kilka przedsiębiorstw transportu zbiorowego. Transport zbiorowy w mieście charakteryzuje się dużym stopniem rozdrobnienia. Wodzisław posiada własną komunikację miejską (organizator: Urząd Miasta Wodzisław Śląski), której autobusy zawsze przyjeżdżają dwadzieścia minut po planowanym czasie oraz lubią się zepsuć[3] w połowie drogi. W mieście kursują również autobusy organizowane przez Międzygminny Związek Komunikacyjny z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju. Ich busy nigdy się nie spóźniają, a wręcz przeciwnie, zawsze odjadą przed czasem. Kierowcy są bardzo mili i uprzejmi, prawie nigdy nie odpowiedają na dzień dobry.

Przypisy

  1. Dawniej jego rolę pełniła muszla koncertowa, która została zburzona
  2. Wodzisławianie na pamiątkę napisali to nawet w Paryżu i Berlinie
  3. Zdarza się im nawet podpalić na środku drogi