Otto von Bismarck

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 11:53, 18 lut 2007 autorstwa Vivatte (dyskusja • edycje)
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Otto von Bismarck - zwany także "Żelaznym Kanclerzem" (ang. Iron Chancellor albo po prostu IronMan) - premier Prus (1862 - 1873), zjednoczył Niemcy w roku 1871, premier Prus jako części II Rzeszy (1873-1890), kanclerz II Rzeszy (1867 - 1890), miał głupią czapkę.

Plik:IronKanclerz.gif
Bismarck w swojej czapce

Historia Ottona

Bismarck (1815 - 1898) urodził się w roku 1815 29 lutego w Holandii, w mieście Upsasa (albo Uppsala). Był szlachcicem niemieckim wysokiego pochodzenia. Mitem jest, że Bismarck brał udział w I wojnie światowej, gdyż zmarł w 1898, a wojeneczkę wypowiedziały chłopeczki w roczku 1914. Nie wiemy, dlaczego taki durny mit w ogóle powstał. Otto von Bismarck wyjechał do Getyngi w roku 1833, gdzie studiował, jak omotać szerokie masy narodu. Niestety, przedmiot sprawiał mu wiele trudności, przez co Bismarck nie był zbyt dobrym uczniem. Nie przepowiadano mu, iż w ogóle kiedyś zostanie kanclerzem Niemiec, ale się udało. Wróćmy jednak do 1837, kiedy skończył studia. Było to dla niego ważne osiągnięcie, gdyż zdał na 2+. Było kiepsko, ale w roku 1838 z okazji zdania studiów pojechał na Antarktydę, gdzie jako pierwszy zdobył biegun południowy. Nie wiadomo, dlaczego stacja na tym biegunie nazywa się Amundsen-Scott, skoro powinna nazywać się Otto von Bismarck. No trudno. Przyszły kanclerz miał niestety smutne czasy. Pojechał do Berlina, gdzie postanowił zacząć pracować na zmywaku w miejscowej restauracji. Ciekawostka: to właśnie od Bismarcka wziął się polski zwyczaj na pracę pomywacza w Londynie. Pracował na tym stanowisku do 1841, kiedy ostatecznie się wnerwił i postanowił się ożenić. Szukanie partnerki zajęło mu 6 lat, więc dopiero w roku 1847 wziął ślub z niejaką Johanną von Pakamera. Kanclerz jednak szukał czegoś więcej, nowych doznań w życiu - i tak w roku 1862 został premierem Prus. Zaraz po tym wydarzeniu został także ministrem spraw zagranicznych. Coś lubiał bogactwo, więc kupił także ładny dworek w mieście Varzin. W 1867 zrobił się także tzw. Związek Północnoniemiecki, z czego Bismarck skorzystał i został jego kanclerzem. Już było fajnie, ale Bismarck chciał więcej. Gdy w roku 1870 wysłano depeszę z Ems, Bismarck, oczywiście przez przypadek, natrafił na nią na chodniku i sfałszował ją. Dzięki temu, gdy w roku 1871 powstała II Rzesza, został jej kanclerzem.

Bismarck jako kanclerz

Po objęciu urzędu kanclerza II Rzeszy w roku 1871, Bismarck zaczął prowadzić "walkę o kulturę". Tak o nią walczył, że trochę za bardzo. Nie udało się. Niestety, kanclerz w roku 1890 zrezygnował z urzędu i się skończyło.