Kryptozoologia

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Typowy obiekt zainteresowań kryptozoologii

Kryptozoologia –  nauka[potrzebne źródło] zajmująca się wymyślaniem coraz dziwniejszych zwierząt, i wmawianiem ludziom, że istnieją w ich ogródkach. Kryptozoolodzy często urządzają zjazdy, podczas których wymyślają nowe stwory i bawią się Photoshopem. Nazwa tej nauki pochodzi od pewnego starego afrykańskiego słowa dosłownie tłumaczonego jako bujda. Kryptozoolodzy często odwiedzają krypty.

Kryptyda[edytuj • edytuj kod]

Info.png Główny artykuł: Kryptyda

Kryptyda to zwierzę wymyślone przez kryptozoologów. Występuje w fantazjach dzieci, dorosłych oraz kryptozoologów. Dzieci gdy wierzą w to nie śpią po nocach, tylko uciekają do rodziców. Zaś dorośli budzą się i uciekają do łóżek swoich pociech. Gdy dzieci obudzą się, idą do lasu i szukają jakiegoś zwierza, a potem mordują go i strzygą. Następnie wmawiają rodzicom, że to ich właśnie straszyło w nocy.

Wkład kryptozoologii w rozwój pseudonauki[edytuj • edytuj kod]

Kryptozoologia cieszy się niesłabnącą sympatią kreacjonistów i innych zwolenników tak zwanej „alternatywnej nauki”, wierzących, że odkrycie istnienia potwora z Loch Ness ostatecznie udowodni, że ewolucja to kłamstwo, a Ziemia stworzona została nieco ponad dwa tysiące lat temu. Gorącymi sympatykami kryptozoologii są także ufolodzy, święcie przekonani, że piramidy zbudowane zostały przez Mothmana, oraz foliarze, wierzący, jakoby światowe rządy były jedynie marionetkami, za których sznurki pociąga Wielka Stopa.

Wkład kryptozoologii w rozwój prawdziwej nauki[edytuj • edytuj kod]

Strohballen.gif

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Kryptozoologia ma również swoją podróbkę, znaną jako kryptobotanika, tym razem zajmującą się badaniem zmyślonych nieznanych mainstreamowej nauce roślin, takich jak drzewo spaghetti, olbrzymie muchołówki amerykańskie czy brzoza smoleńska. Z uwagi na fakt, że tego rodzaju kryptydy zwykle nie mają w zwyczaju się przemieszczać, badanie ich teoretycznie wydaje się łatwiejsze, w praktyce jednak wkład kryptobotaniki w rozwój nauki jest mniej-więcej taki sam jak kryptozoologii.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app virus detected 2.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny biologii. Jeśli się nie brzydzisz – rozbuduj go.