Edytujesz „Socjalizm”

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Uwaga: Nie jesteś zalogowany. Jeśli wykonasz jakąkolwiek zmianę, Twój adres IP będzie widoczny publicznie. Jeśli zalogujesz się lub utworzysz konto, Twoje zmiany zostaną przypisane do konta, wraz z innymi korzyściami.

Ta edycja może zostać anulowana. Porównaj ukazane poniżej różnice między wersjami, a następnie zapisz zmiany.

Aktualna wersja Twój tekst
Linia 26: Linia 26:
* ''Zbrodnie średniowiecznej [[Inkwizycja|inkwizycji]] pochłonęły 100 mln ofiar!''
* ''Zbrodnie średniowiecznej [[Inkwizycja|inkwizycji]] pochłonęły 100 mln ofiar!''
* ''Zbrodnie średniowiecznej inkwizycji pochłonęły 1 mld ofiar!''
* ''Zbrodnie średniowiecznej inkwizycji pochłonęły 1 mld ofiar!''

==Błędne koło socjalizmu==
wszystko opiera się na tym, że ludzie pewnych decyzji nie są w stanie podjąć sami albo mogą podjąć błędną decyzję (np. nie oszczędzać na emeryturę), do czego [[komunizm|altruistyczni opiekuni]] o wielkich sercach nie mogą dopuścić. Mówiąc krótko: ogółem człowiek jest omylny i nie powinien sam zarządzać własnym życiem. Stąd państwo opiekuńcze.

Społeczeństwo składa się więc z omylnych jednostek, ale od tych właśnie jednostek oczekuje się, że zbiorowo wskażą ludzi nieomylnych, którzy pokierują całym krajem. Ale skoro ludzie generalnie popełniają błędy, to dlaczego oczekiwać, że przy tym wyborze większość nie popełni błędu? Logika podpowiada, że w demokratycznych wyborach powinni wygrywać ci, którzy dostają najmniej głosów - ponieważ większość wybierze źle, większość sobie nie poradzi, większość nie potrafi i ktoś musi za tę większość decydować. To przecież podstawa ideologii socjalistycznej.

Co najlepsze - to się w zasadzie sprawdza. Większość wybiera źle. Opcje postulujące właściwe, rozsądne rozwiązania są w przytłaczającej mniejszości, a większość reprezentuje poglądy wpędzające kraje w coraz większy kryzys. I większość głosuje na tę większość - i nakręca się spirala kryzysu.

Demokracja miałaby sens, gdyby zakładała, że większość ludzi jest nieomylna, albo przynajmniej że potrafi za siebie odpowiadać i kierować swoim życiem. Ale wtedy z demokracją nie mógłby iść w parze socjalizm, który opiera się na założeniu, że większość nie jest odpowiedzialna i podejmuje błędne decyzje.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==
Cc-white.svg Wszystko, co napiszesz na Nonsensopedii, zgadzasz się udostępnić na licencji cc-by-sa-3.0 i poddać moderacji.
NIE UŻYWAJ BEZ POZWOLENIA MATERIAŁÓW OBJĘTYCH PRAWEM AUTORSKIM!
Anuluj Pomoc w edycji (otwiera się w nowym oknie)