Uganda: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
 
(Nie pokazano 24 wersji utworzonych przez 13 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Państwo infobox
{{t}}kraj położony gdzieś pomiędzy [[Suchedniów|Suchedniowem]] a [[Bodzentyn|Bodzentynem]]. Dokładna lokacja jest niemożliwa z powodu fatalnego stanu [[droga|dróg]] dojazdowych.
|państwo = Uganda
|stolica = Kampala
|wódz = Ugandan Knuckles
|symbol = Flag of Uganda.svg
|symbol nazwa = Ugandyjczycy mają kompleksy na temat swoich ptaków
|ustrój = [[demokracja]] oparta na fundamentalizmie protestanckim
|język =
|ludność =
|religia =
|waluta = szyling
}}
'''Uganda''' – kraj położony gdzieś pomiędzy [[Rwanda|Rwandą]] a [[Kenia|Kenią]]. Dokładne zlokalizowanie jest niemożliwe z powodu fatalnego stanu [[droga|dróg]] dojazdowych.


Największym problemem Ugandy jest wysoki poziom analfabetyzmu, przekraczający 30%. W 2018 roku rząd zdecydował się na opracowanie specjalnego [[elementarz]]a, który pozwoli zwalczyć analfabetyzm w ciągu pięciu lat. W nowym podręczniku do nauki czytania dzieci uczą się najpierw liter [[AIDS|A, I, D i S]], a później pozostałych.
== Założyciele i powstanie ==


== Historia ==
Kraj ten jest enklawą Polski już od [[1920]] roku, gdy [[Roman Dmowski]] będący ówczesnym ministrem spraw zagranicznych, wylał kawę na mapę Polski, nad którą jadł śniadanie, tworząc w ten sposób strefę demarkacyjną pod [[Kielce|Kielcami]]. <br>
Uganda ogłosiła niepodległość 9 października 1962 roku. Aż do 1971 roku nowe państwo uchodziło za kolejną republikę bananową, w której łatwiej było kupić przeprowadzenie nowego zamachu stanu niż bochenek [[chleb]]a. W 1971 roku bokser [[Idi Amin]] obalił rząd. Nowy przywódca Ugandy zasłynął z walki z [[bezrobocie]]m<ref>Poprzez jedzenie bezrobotnych</ref>. W 1979 roku Idi Amin dał nogę do [[Arabia Saudyjska|Arabii Saudyjskiej]], gdy niedobita skrajna prawica oskarżyła prezydenta o zalew imigrantów z Tanzanii. Ucieczka Amina przywróciła fatalną serię zamachów stanu. Jeden z przewrotów przeprowadził Tito Okello – właściciel jedynego telewizora odbierającego zagraniczne media, twórca Tymczasowej Rady Wojskowej uważający [[Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego|polskie wrony]] za najpiękniejsze zwierzę na świecie.
Nazwa Uganda wzięła się od nazwiska założyciela-osadnika, wysłanego z polecenia ówczesnych władz przebywających w [[Rumunia|Rumunii]], niejakiego Dimitrija Ugana. Jak głosi legenda ''dał on początek państwu''. <br>
Początkowy ''Ugandał'' z czasem zmienił się semantycznie w ''Uganda''. Nazwa ta jest bowiem łatwiejsza do wymówienia dla tubylców. Pracują oni jeszcze nad odpowiednią deklinacją nazwy swojego kraju, która jest na razie w fazie wstępnej.


Od 1989 roku wydarzenia w Polsce śledziła także ugandyjska opozycja, która po kupieniu anteny satelitarnej odbierającej sygnał z Włoch zaczęła domagać się wprowadzenia [[Demokracja|demokracji]]. Seria sukcesów ugandyjskiej opozycji skończyła się w momencie awarii anteny, która przestała odbierać stację Rai 1. Nie mając wskazówek zewnątrz politycy nie byli w stanie samodzielnie podjąć decyzji. Dopiero w 2004 roku technik z misji humanitarnej UNICEF naprawił antenę. Ugandyjska elita papugując pomarańczową rewolucję na [[Ukraina|Ukrainie]] dokonała demokratyzacji kraju. Dzisiaj Uganda jest krajem wielopartyjnym, w którym władza zajmuje się walką z [[gej]]ami, a w przerwach także naprawą gospodarki.
== Gospodarka i przemysł ==


== Gospodarka ==
Mieszkańcy kraju żyją głownie z wyrębu pobliskich [[las]]ów i z okradania się nawzajem. Ten dziwny sposób zarobku, wedle prognoz ekonomistów amerykańskich, jest trzecim po gospodarce socjalnej i kapitalistycznej, zaginioną drogą ekonomiczną. Obecnie trwają prace nad zastosowaniem jej na szeroką skalę w krajach basenu [[Morze Bałtyckie|Morza Bałtyckiego]]. Gospodarka ta nazwana ''złodziejską'' ruszyła w Polsce, wraz z pojawieniem się na scenie politycznej [[Leszek Balcerowicz|Leszka Balcerowicza]].
Uganda słynie z eksportu metali szlachetnych, wydobywanych z marynarki Idi Amina. Chcąc upodobnić się do państw europejskich, Uganda inwestuje w sektor usług. Flagowym produktem Ugandy są filmy sensacyjne (wzorowane na [[Bartosz Walaszek|polskiej szkole filmowej]]). Ponadto Uganda sprzedaje transmisję do tamtejszych walk MMA, które odbywają się w tamtejszym parlamencie. Większość dochodów z turystyki zapewniają uchodźcy z [[Kenia|Kenii]] i [[Tanzania|Tanzanii]] – najbiedniejsi mieszkańcy tych państw po dotarci do Ugandy automatycznie przynależą do tamtejszej klasy średniej.


== Zobacz też ==
Uganda jest więc pionierem w wdrażaniu czysto złodziejskiej gospodarki.
* [[Burundi]]
* [[Joseph Kony]]
* [[Rwanda]]


{{Przypisy}}
== Mieszkańcy ==

Uganda jest mocno zróżnicowana etnicznie. Nieliczne wyprawy prowadzące w tamtym kierunku, dowiodły, że ciemny kolor skóry tubylców spowodowany jest spożyciem nadmiernej ilości [[Napój alkoholowy|alkoholi]] przemysłowych.
Mieszkańcy tego kraju są zamknięci w sobie. Rzadko komukolwiek otwierają [[drzwi]], co uniemożliwia przeprowadzenia spisu ludności.
Rzadko także wychodzą z domów, dlatego hodują drób oraz inne zwierzęta nadające się do spożycia, by nie opuszczać swoich domostw w [[cel]]u udania się do sklepu.

== Przykładowe dane: ==

'''Powierzchnia:''' 230 hektarów (+/-20 gdyż rzeka Młynówka wylewa raz na jakiś czas);<br>
'''Liczba mieszkańców na metr kwadratowy:''' mało; <br>
'''Liczba mieszkańców ogółem:''' trochę więcej;<br>
'''Stan PKB:''' 43 dolary;<br>
'''Stan wojsk:''' trzy sztachety i achtung zakopany w lesie;<br>
'''Szczególne walory turystyczne:''' brak.


{{Afryka}}
{{Afryka}}
Linia 39: Linia 41:
[[no:Uganda]]
[[no:Uganda]]
[[pt:Uganda]]
[[pt:Uganda]]
[[tr:Uganda]]
[[zh:乌干达]]

Aktualna wersja na dzień 21:37, 28 sie 2021

Uganda – kraj położony gdzieś pomiędzy Rwandą a Kenią. Dokładne zlokalizowanie jest niemożliwe z powodu fatalnego stanu dróg dojazdowych.

Największym problemem Ugandy jest wysoki poziom analfabetyzmu, przekraczający 30%. W 2018 roku rząd zdecydował się na opracowanie specjalnego elementarza, który pozwoli zwalczyć analfabetyzm w ciągu pięciu lat. W nowym podręczniku do nauki czytania dzieci uczą się najpierw liter A, I, D i S, a później pozostałych.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Uganda ogłosiła niepodległość 9 października 1962 roku. Aż do 1971 roku nowe państwo uchodziło za kolejną republikę bananową, w której łatwiej było kupić przeprowadzenie nowego zamachu stanu niż bochenek chleba. W 1971 roku bokser Idi Amin obalił rząd. Nowy przywódca Ugandy zasłynął z walki z bezrobociem[1]. W 1979 roku Idi Amin dał nogę do Arabii Saudyjskiej, gdy niedobita skrajna prawica oskarżyła prezydenta o zalew imigrantów z Tanzanii. Ucieczka Amina przywróciła fatalną serię zamachów stanu. Jeden z przewrotów przeprowadził Tito Okello – właściciel jedynego telewizora odbierającego zagraniczne media, twórca Tymczasowej Rady Wojskowej uważający polskie wrony za najpiękniejsze zwierzę na świecie.

Od 1989 roku wydarzenia w Polsce śledziła także ugandyjska opozycja, która po kupieniu anteny satelitarnej odbierającej sygnał z Włoch zaczęła domagać się wprowadzenia demokracji. Seria sukcesów ugandyjskiej opozycji skończyła się w momencie awarii anteny, która przestała odbierać stację Rai 1. Nie mając wskazówek zewnątrz politycy nie byli w stanie samodzielnie podjąć decyzji. Dopiero w 2004 roku technik z misji humanitarnej UNICEF naprawił antenę. Ugandyjska elita papugując pomarańczową rewolucję na Ukrainie dokonała demokratyzacji kraju. Dzisiaj Uganda jest krajem wielopartyjnym, w którym władza zajmuje się walką z gejami, a w przerwach także naprawą gospodarki.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Uganda słynie z eksportu metali szlachetnych, wydobywanych z marynarki Idi Amina. Chcąc upodobnić się do państw europejskich, Uganda inwestuje w sektor usług. Flagowym produktem Ugandy są filmy sensacyjne (wzorowane na polskiej szkole filmowej). Ponadto Uganda sprzedaje transmisję do tamtejszych walk MMA, które odbywają się w tamtejszym parlamencie. Większość dochodów z turystyki zapewniają uchodźcy z Kenii i Tanzanii – najbiedniejsi mieszkańcy tych państw po dotarci do Ugandy automatycznie przynależą do tamtejszej klasy średniej.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Poprzez jedzenie bezrobotnych