Konkurs Piosenki Eurowizji: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Znacznik: edytor źródłowy
M (jęz.)
 
(Nie pokazano 258 wersji utworzonych przez 100 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{Redakcja|Poprawić przecinki i konstrukcję zdań, usunąć nieśmieszne żarty i wstawki.}}
[[Plik:Eurowizja.GIF|thumb|220px|Eurowizja]]
[[Plik:Eurowizja.GIF|thumb|300px|Eurowizja]]
{{t||także: '''ESC'''}} wielki festiwal polityczno-geograficzny. Coroczny konkurs europejski, w którym państwa wystawiają swoich drugorzędnych artystów na '''prawie''' pewną porażkę. To państwo, które uzbiera najwięcej punktów, w nagrodę organizuje kolejną edycję. Można wobec tego powiedzieć, że Polska dawno już przeczuła organizację Euro 2012 i nigdy nie ryzykowała organizacji drugiej dużej imprezy.
{{Youtube|Cv6tgnx6jTQ|width=300|Jak stworzyć doskonały występ na Eurowizję – poradnik dla [[Polska|opornych]]}}
'''Konkurs Piosenki Eurowizji''' (także: '''ESC''') – wielki festiwal polityczno-geograficzny. Coroczny konkurs europejski, w którym państwa wystawiają swoich drugorzędnych artystów na prawie pewną porażkę. Nagrodą dla zwycięskiego państwa jest organizacja kolejnej edycji.


Głosowanie w tym konkursie co roku jest w identyczny sposób zaskakujące. Analizujący je eksperci doszli do wniosku, że sukces [[Polska|Polsce]] może przynieść tylko, za przykładem [[Jugosławia|Jugosławii]], podzielenie naszego kraju na 16 mniejszych, które mogłyby na siebie wzajemnie głosować<ref>ze względu na nieważność głosów wysłanych na jakiś kraj z terenu tego właśnie kraju</ref>.
Głosowanie w tym konkursie co roku jest w identyczny sposób zaskakujące. Analizujący je eksperci doszli do wniosku, że sukces [[Polska|Polsce]] może przynieść tylko podzielenie naszego kraju na 16 mniejszych (za przykładem [[Jugosławia|Jugosławii]]), które mogłyby na siebie wzajemnie głosować<ref>Ze względu na nieważność głosów wysłanych na jakiś kraj z terenu tego właśnie kraju</ref>.


== Kwestia techniczna ==
== Kwestia techniczna ==
[[Plik:Eurovision Song Contest logo.svg.png|thumb|220px|To ta popularna podróbka‎]]
[[Plik:Eurovision Song Contest.svg|thumb|200px|To ta popularna podróbka]]
Wiadome jest, że Eurowizja jest najbardziej prestiżowym konkursem piosenkarskim na świecie, więc jego oprawa graficzna musi być perfekcyjna. Z oprawą dźwiękową (szczególnie piosenek śpiewanych na żywo) jest niejednokrotnie trochę gorzej.
Wiadomym jest, że Eurowizja to najbardziej prestiżowy konkurs piosenkarski na świecie, więc jego oprawa graficzna musi być perfekcyjna. Z oprawą dźwiękową (szczególnie piosenek śpiewanych na żywo) bywa trochę gorzej.


Od 2004 roku (pamiętnego konkursu w Stambule, wygranego przez napaloną Ukrainkę – [[Rusłana|Rusłanę]]) Eurowizja nie odbywa się jednego wieczora. Wtedy właśnie nastąpił podział na półfinał i finał, ze względu na rosnącą liczbę uczestników.
Od 2004 roku Eurowizja nie odbywa się jednego wieczora. Wtedy właśnie nastąpił podział na półfinał i finał ze względu na rosnącą liczbę uczestników. Od 2008 roku podział się powtórzył i od teraz mamy trzy koncerty: dwa półfinały (SF) i finał. Model ten wzorowano na rozpadzie Federalnej Republiki Jugosławii na [[Serbia|Serbię]], [[Czarnogóra|Czarnogórę]] i [[Kosowo]]. A że Serbia była gospodarzem tejże edycji, to uznano, że lepszego momentu już nie będzie.


W 2016 roku wojna na Ukrainie przeniosła się na Eurowizję, gdy wygrała reprezentantka Ukrainy śpiewająca o Krymie. Rosja, której reprezentant grał w Mario podczas występu, znowu musiała obejść się smakiem i zająć miejsce trzecie. Byłby lepszy wynik, ale w jury była [[Australia]] wystawiająca Koreankę.
Od 2008 roku (tej edycji w Belgradzie, którą wygrał [[Dima Bilan]]) podział się sklonował i mamy od teraz 3 koncerty: półfinały (SF) i finał.


Według Regulaminu Konkursu Piosenki Eurowizji na scenie nie może się znajdować więcej niż sześć osób. Z tego dyskryminującego powodu nie można było wysłać [[Piotr Rubik|Piotra Rubika]] z klaskaczami, Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” ani [[Reprezentacja Polski w piłce nożnej|reprezentacji Polski w piłce nożnej]], celem odśpiewania [[hymn]]u (ale sama Edyta może ponownie spróbować, wystarczy przekonać TVP).
Schematyczność jest zauważalna: od 2001 roku wygrywały państwa dla których był to pierwszy wielki sukces na scenie europejskiej (pop&funk w wykonaniu Estonii w 2001, łotewski mega hit lata 2002 o ówcześnie zatajonym pochodzeniu ze względu na to że utwór eurowizyjny był uważany za szit i nie poszedłby w stacjach pokroju [[Radio ZET]]).

W 2003 roku (a potem jeszcze w latach 2004 i 2005) konkurs wygrywały umiejące tańczyć panienki kolejno z Turcji (rzecz jasna bez chusty na głowie), Ukrainy (wspominanej już wyżej) oraz Grecji (była to zemsta jednej wokalistki za drugie miejsce zajęte w 2001 roku razem z grupą Antique). Rok później konkurs wygrał fiński metalowy zespół Lordi modlący się do muzyki hard rockowej. W chórze modlących się z nimi państw była również Polska.

W 2007 roku Serbia wygrała jako debiutant wystawiając młodego chłopca, który się modlił na scenie (tere fere, przez 20 lat występowali jako Jugosławia, potem przez 2 lata jako Serbia i Czarnogóra), rok później Rusek zawładnął sceną którą wcześniej sobie zamroził i kazał jechać po niej jednemu z znanych rosyjskich łyżwiarzy, kolejny rok później Norweg o białoruskim pochodzeniu porwał całą Europę łącznie z Moskwą (miastem organizującym konkurs w 2009) do tańca grając na skrzypcach. Cała Europa poszła na ryby (w końcu reprezentantem był [[Aleksander Rybak]]) i po wędkowaniu w podziękowaniu za złowienie karpia na święta europejczycy wysłali na niego mnóstwo głosów i się okazało, że dostał najwięcej głosów w całej historii konkursu.

W 2010 roku wygrała Lena, jednak chcąc mieć jeszcze więcej „lajków” na [[Facebook]]u postanowiła wystąpić za rok u siebie. W Düsseldorfie wygrał Azerbejdżan z piosenką ''Running Scared'', której nutą przewodnią jest ''ohh, ohh, uhh…'' wykonany przez bardziej utalentowane od [[Ell & Nikki]] wokalistki.

Rok później, konkurs znalazł się w Azerbejdżanie gdzie podczas najbardziej przepychowej Eurowizji skupionej wokół skandali (związanych m.in. z budową nowej hali na konkurs od podstaw zabierając domy niewinnym mieszkańcom, przeciwdziałaniu wobec [[Gej|największej grupy fanów konkursu]] oraz wielu, wielu innym) wygrała niejaka [[Loreen]] śpiewając piosenkę opowiadającej o niezwykłej radości spowodowanej tajemniczym sposobem (''Euphoria''), pokonując między innymi piosenkę o [[Facebook|Fejsbuku]], oraz ślepej miłości.

W 2013 całe show było w Szwecji, gdzie wystąpiła m.in. [[Bonnie Tyler]] która zaliczyła wtopę zajmując jedno z odległych miejsc. Koniec końców konkurs "wypłakała" Dania z piosenką ''Only Teardrops'', gdzie tym razem motywem przewodnim był facet grający na flecie… Co ciekawe Eurowizja po raz drugi w historii ze Szwecji powędrowała do Danii.

W 2014 roku Eurowizję odmieniła na zawsze Austria. Na scenę wyszedł [[Conchita Wurst|facet w kiecce i peruce]], który zapomniał się ogolić. Wył przez 3 minuty o tym że jest Feniksem po czym zmiażdżył całą konkurencję łącznie z polskimi piersiami. Efekt? Wygrał. Zbulwersowana Rosja zagroziła, że jeszcze raz takie coś i strzeli focha…


== Kwestia politycznego głosowania ==
== Kwestia politycznego głosowania ==
Polityczne głosowanie dało o sobie znać i w tym roku jak i wiele lat temu aż do teraz. [[Telewizja Polska|TVP]] zawsze zastanawia się, czy nie strzelić [[foch]]a na Europę i nie wystąpić na Eurowizji. Mimo to po roku lub dwóch lat przerwy wraca do tej polityki owładniętej przez Niemców i Rusków oraz korupcją i kiczem. Sam talent nie wystarcza, gdyż liczy się wielkość łapówki. Tak czy siak Polska nie ma żadnych szans na wygraną. Sąsiedzi nam nie mogą pomóc. Czechy i Słowacja strzeliły focha i nie występują w tym szambie. Węgry w czasie festiwalu zapominają o naszej bratniej duszy, a Ukraina i Białoruś to Ruskie, a Ruskie? Ruskie nawet nie emituje naszych występów i udaje w tym czasie awarię sprzętu. Tylko Niemce czasem nam coś wlepią, aby się zlitować... Jednakże rok 2014 dowodzi, że nawet gdyby Europejczycy najbardziej polubiliby naszą piosenkę i wysyłaliby SMS-y, szanowne jury (Żyri-[[Żydzi]] to nie przypadek!) i tak by nas poniżył do możliwego najniższego miejsca. Trzeba też pamiętać, że kraje Nordyckie nie znoszą przegranych i dość często triumfują. Innym faktem "Eurowirzyn" jest to, że często ma szansę wygrać piosenka kontrowersyjna, albo jacyś transwestyci, czy sataniści, albo modlące się lesby. Również nadejdzie pora na niepełnosprawnych.
Polityczne głosowanie zawsze daje o sobie znać. [[Telewizja Polska]] zawsze zastanawia się, czy nie strzelić [[foch]]a na Europę i nie wystąpić na Eurowizji. Mimo to wraca, bo ewentualna wygrana pozwoli nam na realizację ''[[Miś (film)|misia na miarę naszych możliwości]]''. Sam talent naszych wokalistów nie wystarcza, gdyż liczy się bycie kontrowersyjnym. A nawet jak wywoła się skandal to Polska nie ma żadnych szans na wygraną. Sąsiedzi nam nie mogą pomóc. Czechy i Słowacja strzeliły focha i nie występują. Litwa nas nie znosi, Węgry w czasie festiwalu zapominają o naszej bratniej duszy, Ukraina i Białoruś to Rosjanie, a Rosjanie? Rosjanie nawet nie emitują naszych występów i udają w tym czasie awarię sprzętu. Tylko Niemcy czasem nam coś wlepią. Co ciekawe, 90% głosów pochodzi od Polonii z Bochum.


== Kontrowersje ==
== Kontrowersje ==
* Stałe miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji ma [[Izrael]] oraz [[Australia]].
* W 2008 roku ESC odbywał się w [[Serbia|Serbii]]. Wygrał w niej [[Rosjanin|Rusek]], [[Dima Bilan]]. Przypadek?;
* W 2011 białoruska piosenkarka Anastasiya Vinnikowa miała zaśpiewać ''Born in Bielorussia''. EBU (nadawca konkursu na cały kontynent) nie był taki głupi i się kapnął, że ona już kiedyś to śpiewała. Wokalistka próbowała przechytrzyć EBU i zmieniła tytuł. Oni – doświadczeni białoruskim sprytem – znów wywąchali sprawę. W końcu Anastasia Vinnikowa została winna i musiała wymyślić co innego i to zaśpiewać. Przystąpiła do konkursu z piosenką ''I love Belarus'', czym pokazała swą miłość do [[Aleksander Łukaszenka|Łukaszenki]];
* W 2011 białoruska piosenkarka Anastasija Winnikawa miała zaśpiewać „Born in Bielorussia”. EBU (nadawca konkursu na cały kontynent) nie był taki głupi i się kapnął, że ona już kiedyś to śpiewała. Wokalistka próbowała przechytrzyć EBU i zmieniła tytuł. Oni – doświadczeni białoruskim sprytem – znów wywąchali sprawę. W końcu Anastasija Winnikawa została winna i musiała wymyślić co innego i to zaśpiewać. Przystąpiła do konkursu z piosenką „I love Belarus”, czym pokazała swą miłość do [[Aleksander Łukaszenka|Łukaszenki]].
* W 2014 konkurs wygrał [[Conchita Wurst|brodacz w kiecce]], co nie spodobało się większości publiczności;
* W 2014 konkurs wygrał [[Conchita Wurst|brodacz w kiecce]], co nie spodobało się większości publiczności. Tymczasem Polska wpadła na pomysł, żeby zaprezentować nie tyle utwór co piersi modelek. Plan udał się w połowie – widzowie dali piąte miejsce. Trochę inaczej poszło z jury, które mieli zająć rzekomo feministki i geje – Polska otrzymała dwudzieste trzecie miejsce, co w sumie uplasowało reprezentację po środku tabeli – na miejscu czternastym.
* W 2017 [[Rosja]] postanowiła wziąć całą Europę na litość i wysłała piosenkarkę jeżdżącą na wózku inwalidzkim. Jednak Ukraina wyczaiła, że może to zakłócić panujący tam spokój, więc postanowiła ją zbanować. Prawdopodobnie Rosja na dobre strzeliła focha po tym jak się okazało, że dwa lata wcześniej w podobny sposób zagrała Polska. Z tym że po prostu wystawiła wokalistkę na wózku.
* 16 lat przed Conchitą Wurst wygrała jego koleżanka (Dana International), która naprawdę pozbyła się kiełbasy.
* Wystąpienie Blanki w 2023 roku. Nikt nie wie jakim cudem się tam znalazła, a tweeterowi specjaliści węszą tutaj jakiś szwindel.


== Reprezentanci Polski ==
== Ważniejsi reprezentanci Polski ==
[[Plik:Eurowizja|thumb|220px|right|Ot, cała Eurowizja]]
{{Youtube|S8OcM8Q6juo|width=300|Ot, cała Eurowizja}}
* {{t|1994}} [[Edyta Górniak]] oficjalnie zaśpiewała, że to nie ona, przez co cała [[Europa]] przestała mieć wątpliwości. Europa dzięki temu była tak zdziwiona, że Edytka wywalczyła 2. miejsce. Jak na razie to był najlepszy polski występ.
* '''1994''' – [[Edyta Górniak]] oficjalnie zaśpiewała, że to nie ona, przez co cała [[Europa]] przestała mieć wątpliwości. Europa była zaskoczona, gdy Edytka wywalczyła drugie miejsce. Jak narazie to najlepszy polski występ i niewiele wskazuje na to, by w tej kwestii coś się zmieniło.
* '''1998''' – wystąpił zespół [[Sixteen]]. Zajął miejsce seventeen.
* {{t|1995}} wystąpiła [[Justyna Steczkowska]]. Zaśpiewała <del>idiotyczną</del> piosenkę o tym, że jest singielką (choć tak wyła, że niekoniecznie można nazwać to śpiewaniem). Europa jej pisków nie doceniła, a nikogo nie obchodziło, że jest singielką, bo wyglądała <del>jak zawsze</del> brzydko. Zajęła 18. miejsce.
{{Youtube|2ebWlSx4w4k|width=300|Piasek to gorący chłopak, co pokazał, elegancki zrzucając swoje futro}}
* {{t|1996}} wystąpiła [[Kasia Kowalska]]. Jej nudów nawet nie ma co opisywać… Chciała znać swój grzech, choć nie zastawiała się nad tym jak jęczy i to było jej głównym grzechem. Miała 15. miejsce.
* '''2001''' – [[Andrzej Piaseczny|Piasek]] zaśpiewał po [[Język angielski|angielsku]]. Może lepiej było w [[ponglish]]u. Mimo tego jednak coś mu się udało – futerko jakie miał na sobie zapewniło mu nagrodę… najgorzej ubranego artysty ówczesnej edycji Eurowizji.
* {{t|1997}} wystąpiła [[Anna Maria Jopek]]. Co prawda zaśpiewała, że jestem, ale na to [[Europa]] już się nabrać nie dała. Miała dość wysokie 11. miejsce. Prawdopodobnie zwycięzca z 2009r. Alexander Rybak inspirował się tą piosenką.
* '''2003''' – Alleluja!!! [[Ich Troje]] i piosenka „Keine Grenzen” zdobyła 7 miejsce! Niemcy dali 12 punktów, podczas gdy my im (od)daliśmy Opla z parkingu.
* {{t|1998}} wystąpił zespół Sixteen. Zajął miejsce seventeen; kilka miesięcy później, by to uczcić, grupa zmieniła nazwę na Seventeen.
* '''2005''' – [[Ivan i Delfin]] rozdarł bluzę na scenie, ukazując klatę. Rezultat? Ivan nawet nie wszedł do finału, bo wszyscy zastanawiali się, co ma wspólnego cyganeria z debiutującą na scenie [[Gosia Andrzejewicz|Gosią Andrzejewicz]] robiącą chórki na akordeonie.
* {{t|1999}} na scenę wyszedł [[Mieczysław Szcześniak]] i zapłakał… Pewnie dlatego, że konkurs odbywał się w [[Izrael]]u i Mietkowi wydawało się, że jest pod Ścianą Płaczu. Miał 18. miejsce.
* '''2006''' – pewni sukcesu z 2003 roku Polacy wysłali po raz drugi [[Ich Troje]] + poprzednie [[Żona|żony]] [[Michał Wiśniewski|Wiśniewskiego]] + jakiegoś [[mężczyzna|faceta]], który jego żoną nie był. Tym razem Niemcy przerzucili się na [[Turcja|Turcję]]. A może po prostu nie poznali Wiśniewskiego z nowym kolorem włosów.
* {{t|2000}} z powodu płaczów Mietka nie dopuszczono nas do konkursu.
* '''2007''' – rosyjska połowa duetu [[The Jet Set]] rozebrała się na scenie. Okazało się, że nawet gołą d{{cenzura3}}ą nie dajemy rady, a Polska dostała falę krytyki za stworzenie burdelpopu.
* {{t|2001}} [[Andrzej Piaseczny|Piasek]] zaśpiewał po [[język angielski|angielsku]]. Może lepiej było w [[ponglish]]u. Mimo tego jednak coś mu się udało – futerko jakie miał na sobie zapewniło mu nagrodę… najgorzej ubranego artysty ówczesnej edycji Eurowizji. O dziwo Estonia wygrała z niewiele lepszą piosenką. Miał 20. miejsce.
* '''2014''' – reprezentantami kraju (wybranymi dzięki wspólnej decyzji fanów konkursu oraz samego nadawcy) został duet [[Donatan]] i [[Cleo]], czyli producent i jego wokalistka z modelkami. W swojej piosence śpiewają o narodowości, jednocześnie ubijając [[masło]] i pijąc [[mleko]]. Europejskie jury (w odróżnieniu od publiczności) zamiast cycków Słowianek preferowała austriacki [[gender]].
* {{t|2002}} fatalny angielski Piaska znów wyeliminował nas z konkursu.
* '''2015''' – w tym roku Polska zdecydowała się na trik w postaci wywołania litości wśród Europejczyków (w tym Australii, nie pytajcie dlaczego) i wysłała [[Monika Kuszyńska|Monikę Kuszyńską]]. Plan by wypalił, gdyby nie jeden szczegół – brak dobrego utworu.
* {{t|2003}} Alleluja!!! [[Ich Troje]] i piosenka ''Ja cię kręcę'' zdobywa 7 miejsce! [[Niemcy|Niemce]] dają nam 12 punktów (chyba z wdzięczności za czyszczenie ich kraju ze starych [[samochód|samochodów]]).
* '''2016''' – do wyboru były, m.in.: Edzia, Margaret albo Kasia Moś. Ostatecznie Polska postanowiła jechać na plecach wytwórni [[Disney]] i wystawić [[Michał Szpak|męską wersję Roszpunki]]. Poskutkowało! Zrzynka z filmu została niezauważona, a Europejczycy skupili się na piosence, która wprawdzie nie wygrała, ale zajęła wysokie, ósme miejsce, nie używając do tego zbędnych świecidełek.
* {{t|2004}} pojawił się zespół [[Blue Cafe]]. Śpiewania [[żaba|żabą]] nie polubili nawet [[Francja|Francuzi]]. Miała 17 miejsce.
* '''2017''' – do trzech razy sztuka! [[Kasia Moś]] trzeci raz występuje w preselekcjach i w końcu wygrywa, zachwycając przy tym Ukrainę swym potężnym <del>biustem</del> głosem.
* {{t|2005}} [[Ivan i Delfin]] rozdarł bluzę na scenie, ukazując klatę. Rezultat? Nie weszliśmy nawet do finału. A szkoda, mało brakowało.
* '''2021''' – <del>tym razem na konkurs poleciał [[Rafał Brzozowski]], znany pod pseudonimem artystycznym Brzoza. Reprezentuje nas utworem ''The <del>(P)</del>Ride''. Również po raz pierwszy w historii nastąpiła zmiana komentatora. Orzech został bez pracy, a zastąpił go Sikorka i DJ Sirocki z [[Teleexpress]]u.</del> [[Jacek Kurski]] oświadcza, że nie nie było żadnej Eurowizji i że Eurowizję wymyśliliśmy sobie my, hejterzy.
* {{t|2006}} [[Ich Troje]]+poprzednie [[żona|żony]] [[Michał Wiśniewski|Wiśniewskiego]]+jakiś [[mężczyzna|facet]], który jego żoną nie był. Tym razem Niemcy przerzucili się na [[Turcja|Kebaby]].
* '''2023''' – na Ojrowiszyn pojechała Blanka ze swoim hitem Solo, budząc więcej kontrowersji i sporów niż to, które jest pierwsze – płatki czy mleko.
* {{t|2007}} [[Rosja|rosyjska]] połowa duetu The Jet Set rozebrała się na scenie. Okazało się, że nawet gołą d{{cenzura3}}ą nie dajemy rady, a Polska dostała falę krytyki za kopiowanie [[disco polo]] z USA.
* '''2024''' – mieliśmy dostać normalnego wykonawcę, a zamiast tego trafił nam się księżyc o nazwie Luna. Ponieważ swoją pełnię miała dawno temu, nie zdołała dojść do finału.
* {{t|2008}} [[Isis Gee]] co prawda się nie rozebrała, ale Europejczycy poczytali w [[Wikipedia|Wikipedii]], że [[Stany Zjednoczone Ameryki|USA]], skąd Isis pochodzi, nie leży w Europie (w przeciwieństwie do [[Izrael]]a). Miała 24 miejsce w finale, no ale gdyby była z Norwegii miała by najniżej piąte.
* '''Przyszły rok''' – może damy szansę [[Norbi]]emu?
* {{t|2009}} [[Lidia Kopania]] była chora, ale jako tako zaśpiewała, że nie chce odejść. W chwile potem mogła się już pakować oczywiście przedtem podkreślając „goodbye” reprezentantka pożegnała się z widzami.
* {{t|2010}} [[Marcin Mroziński]] zarzępolił na [[skrzypce|skrzypkach]], towarzyszące mu tancerki zeżarły [[jabłko|jabłka]], jedną z nich udusił stęskniony za ukochaną o której śpiewał, i można było kończyć imprezę. Zaś morał tego występu zaśpiewały mu Mazowszanki '''Morał z tego ma taki że nie spodobał się rycerz jej''' gdzie owym rycerzem był właśnie ówczesny reprezentant Polski na Eurowizji.
* {{t|2011}} w tym roku reprezentowała nas ni(e)jaka [[Magdalena Tul]] – Miss Eurowizji. Madzia śpiewała że '''jest''' i była – na ostatnim miejscu w półfinale… Być może przez złą pracę kamer i blokowanie SMSów, w końcu Niemcy nie pozwolili by wygrać Polsce na swojej ziemi, no ale o tym ciii....
* {{t|2012}} brak Polski w Konkursie, bo TVP postanowiła wydać kasę na [[mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012|<del>mega kompromitację Polski</del> największą imprezę sportową w Polsce]]
* {{t|2013}} kolejny raz Polski nie było w konkursie. Może to i dobrze.
* {{t|2014}} w tym roku Telewizja Polska postanowiła powrócić do konkursu, przypominając sobie, co niejaka Edyta Górniak zrobiła 20 lat wcześniej. Reprezentantami kraju (wybranymi dzięki wspólnej decyzji fanów konkursu oraz samego nadawcy) został duet Donatan i Cleo, czyli inaczej pisząc producent i jego wokalistka. W swojej piosence śpiewają o narodowości, jednocześnie ubijając masło i pijąc mleko. Niestety, europejskie jury, w odróżnieniu od publiczności zamiast Słowianek preferowała austriacki [[gender]].
* {{t|2015}} tym razem Telewizja Polska (ponownie jak rok temu dzięki wspólnej decyzji fanów konkursu oraz samego nadawcy) ogłosiła, że reprezentantem naszego kraju będzie Monika Kuszyńska. Będzie śpiewać "w imię miłości" (in the name of love). Może Europa nas tym razem doceni i Monika nie będzie musiała zapuszczać brody, aby wygrać...


== Prawdy wiary Eurovision ==
== Prawdy wiary Ojrowiszyn ==
* Zawsze głosujesz na swojego sąsiada. Polska zawsze na Ukrainę bądź Niemcy.
* Zawsze Białoruś przyzna Rosji 12 punktów, nawet gdyby nikogo by nie wysłali.
* Zawsze kraje skandynawskie muszą się znaleźć w pierwszej piątce.
* W większości piosenek wysyłanych to durne kopie amerykańskich hitów.
* Musisz śpiewać po angielsku, aby twoja piosenka była zauważona.
* Przejście z półfinału do finału jest diabelnie trudne.
* Kraj, który wygra zawsze organizuje imprezę u siebie.. To chyba Polska jednak stara się zawsze przegrać...
* Głosy widzów nie mają żadnego znaczenia.
* Głosy widzów nie mają żadnego znaczenia.
* Najwięcej głosów Polska przyznaje Niemcom. Od 2016 coraz więcej głosów dostaje [[Ukraina]]. [[Emigracja|Ciekawe dlaczego…]]
* To konkurs kiczu i tandety.
* Najwięcej głosów Polska otrzymuje od Polonii mieszkającej w [[Wielka Brytania|Wielkiej Brytanii]] (jeden punkt), [[Irlandia|Irlandii]] (dwa punkty) i [[Niemcy|Niemczech]] (trzy punkty).
* Gdy piosenkarz lub zespół, który lubisz przegra na Eurowizji, odtąd zaczynasz go nienawidzić.
* Zawsze Białoruś przyzna Rosji 12 punktów, nawet gdyby nikogo nie wysłała.
* Zawsze jakiś kraj skandynawski musi być w pierwszej piątce.
* Głosy widzów nie mają żadnego znaczenia.
* Większość wysyłanych piosenek to kopie amerykańskich hitów.
* Musisz śpiewać po [[Język angielski|angielsku]], aby twoja piosenka była zauważona.
* W latach 2004–2007 przejście z półfinału do finału było diabelnie trudne. Po wprowadzeniu dwóch półfinałów wszystko się może zdarzyć.
* Głosy widzów nie mają żadnego znaczenia.
* Z niewiadomych przyczyn [[Albania]] bierze udział w konkursie. Tak naprawdę jest to reprezentant USA.
* Piosenki z Albanii i [[Czarnogóra|Czarnogóry]] nie mają szans na wygraną, bo Serbia może strzelić [[foch]]a.
* Gdy uwielbiany przez ciebie zespół lub piosenkarz przegra Eurowizję, zaczynasz go nienawidzić.
* Gdy wygra jakiś piosenkarz czy zespół, o którym nie słyszałeś nawet słowa, nagle zaczynasz go wielbić. To wielbienie jest jednak nietrwałe.
* Gdy wygra jakiś piosenkarz czy zespół, o którym nie słyszałeś nawet słowa, nagle zaczynasz go wielbić. To wielbienie jest jednak nietrwałe.
* Nie dotyczy to [[ABBA|Abby]], Lordi, Werki Serduczki i [[Epic Sax Guy|saksofonisty z Mołdawii]].
* Często wygrywa piosenka kontrowersyjna, np. w 1998 był to transwestyta, w 2004 piosenka kozacka, w 2006 modlący się sataniści do Rocka, w 2007r. serbskie lesbijki również modlące się, a 2014r. znowu był transwestyta (tym razem z brodą). W 2015 wiele krajów przeszło samych siebie. Występują aż takie perełki jak: Zespół z zespołem Downa z Finlandii, kobieta na wózku z Polski, piosenka antysemicka z Węgier, pieśń o pokoju w wersji Rosji, podróba One Direction z Danii, klon Justina Bebiera z Mołdawii i kopia Davida Guetty ze Szwecji... Reszta to same ballady i wesoły świeży bit z Australii (Tak! Według EBU Australia jest w Europie, tak samo jak Izrael czy Azerbejdżan, ojć trzeba uczyć się geografii...) Ciekawe co w 2016? Zakonnice w przebraniu? Czy może śpiewające zwierzęta?
* Grecja i Cypr zawsze dadzą sobie po dwanaście punktów.
* PS. Piosenka ma być kontrowersyjna, ale również poprawna politycznie, bo inaczej feministki z zachodu oskarżą cię o seksizm, jak Polaków (którzy w dziedzinie eksponowania cycków, czy tańca skąpo ubranych, ale urodziwych panienek są nie do pokonania jak 2014, 2011 czy 2007r., gdzie jednak nie otrzymaliśmy za to żadnych sukcesów)
* Czy nie wspominałem już, że głosy widzów nie mają żadnego znaczenia?


== Regulaminowa teoria spiskowa ==
== Zobacz też ==
{{nonnews|
{{nonnews|[[NonNews:HIM przegra Eurowizję dla Finlandii|HIM przegra Eurowizję dla Finlandii]], [[NonNews:Polacy wybrali piosenkę na Eurowizję|Polacy wybrali piosenkę na Eurowizję]], [[NonNews:„Polacy” dali ciała na Eurowizji|„Polacy” dali ciała na Eurowizji]], [[NonNews:Eurowizja: Zwycięstwo Serba/Serbki|Eurowizja: Zwycięstwo Serba/Serbki]], [[NonNews:Sukces Polski na konkursie Eurowizja 2007|Sukces Polski na konkursie Eurowizja 2007]]|y}}
* [[NonNews:HIM przegra Eurowizję dla Finlandii|HIM przegra Eurowizję dla Finlandii]]
Według Regulaminu Konkursu Piosenki Eurowizji na scenie nie może się znajdować więcej niż sześć osób. Z tego dyskryminującego powodu nie można było wysłać [[Piotr Rubik|Piotra Rubika]] z klaskaczami, Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” (choć dwie osoby z tego zespołu reprezentowały nas w 2010 roku a kolejne trzy panie wystąpiły 4 lata później<ref>po rezygnacji dżentelmeńskiego Donatana ze swojego miejsca, wystąpiły kolejno: na scenie 4 osoby (Cleo oraz 3 panie z Zespołu) a w pobliżu sceny 2 panie – jedna robiąca pranie oraz druga, ubijająca masło.</ref>) ani [[Reprezentacja Polski w piłce nożnej|reprezentacji Polski w piłce nożnej]], celem odśpiewania [[hymn]]u. Szanse ma jeszcze młody wokalista [[Jarosław Kaczyński]] z ludową piosenką o [[Wolska|Wolsce]].
* [[NonNews:Darude jedzie na Eurowizję|Darude jedzie na Eurowizję]]
* [[NonNews:Polacy wybrali piosenkę na Eurowizję|Polacy wybrali piosenkę na Eurowizję]]
* [[NonNews:„Polacy” dali ciała na Eurowizji|„Polacy” dali ciała na Eurowizji]]
* [[NonNews:Eurowizja: Zwycięstwo Serba/Serbki|Eurowizja: Zwycięstwo Serba/Serbki]]
* [[NonNews:Sukces Polski na konkursie Eurowizja 2007|Sukces Polski na konkursie Eurowizja 2007]]
* [[NonNews:Polak zwycięzcą Eurowizji|Polak zwycięzcą Eurowizji]]
* [[NonNews:Portugalia wygrała Eurowizję|Portugalia wygrała Eurowizję]]|y}}
* [[Andrzej Piaseczny]]
* [[Edyta Górniak]]
* [[Epic Sax Guy]]
* [[Ich Troje]]
* [[Michał Szpak]]
* [[Rafał Brzozowski]]


{{przypisy}}
{{przypisy}}

[[Kategoria:Popkultura]]


[[cs:Eurovize]]
[[cs:Eurovize]]
Linia 99: Linia 99:
[[sv:Eurovision Song Contest]]
[[sv:Eurovision Song Contest]]
[[tr:Eurovision Şarkı Yarışması]]
[[tr:Eurovision Şarkı Yarışması]]
[[Kategoria:Popkultura]]

Aktualna wersja na dzień 15:11, 12 lip 2024

Eurowizja
Jak stworzyć doskonały występ na Eurowizję – poradnik dla opornych

Konkurs Piosenki Eurowizji (także: ESC) – wielki festiwal polityczno-geograficzny. Coroczny konkurs europejski, w którym państwa wystawiają swoich drugorzędnych artystów na prawie pewną porażkę. Nagrodą dla zwycięskiego państwa jest organizacja kolejnej edycji.

Głosowanie w tym konkursie co roku jest w identyczny sposób zaskakujące. Analizujący je eksperci doszli do wniosku, że sukces Polsce może przynieść tylko podzielenie naszego kraju na 16 mniejszych (za przykładem Jugosławii), które mogłyby na siebie wzajemnie głosować[1].

Kwestia techniczna[edytuj • edytuj kod]

To ta popularna podróbka

Wiadomym jest, że Eurowizja to najbardziej prestiżowy konkurs piosenkarski na świecie, więc jego oprawa graficzna musi być perfekcyjna. Z oprawą dźwiękową (szczególnie piosenek śpiewanych na żywo) bywa trochę gorzej.

Od 2004 roku Eurowizja nie odbywa się jednego wieczora. Wtedy właśnie nastąpił podział na półfinał i finał ze względu na rosnącą liczbę uczestników. Od 2008 roku podział się powtórzył i od teraz mamy trzy koncerty: dwa półfinały (SF) i finał. Model ten wzorowano na rozpadzie Federalnej Republiki Jugosławii na Serbię, Czarnogórę i Kosowo. A że Serbia była gospodarzem tejże edycji, to uznano, że lepszego momentu już nie będzie.

W 2016 roku wojna na Ukrainie przeniosła się na Eurowizję, gdy wygrała reprezentantka Ukrainy śpiewająca o Krymie. Rosja, której reprezentant grał w Mario podczas występu, znowu musiała obejść się smakiem i zająć miejsce trzecie. Byłby lepszy wynik, ale w jury była Australia wystawiająca Koreankę.

Według Regulaminu Konkursu Piosenki Eurowizji na scenie nie może się znajdować więcej niż sześć osób. Z tego dyskryminującego powodu nie można było wysłać Piotra Rubika z klaskaczami, Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” ani reprezentacji Polski w piłce nożnej, celem odśpiewania hymnu (ale sama Edyta może ponownie spróbować, wystarczy przekonać TVP).

Kwestia politycznego głosowania[edytuj • edytuj kod]

Polityczne głosowanie zawsze daje o sobie znać. Telewizja Polska zawsze zastanawia się, czy nie strzelić focha na Europę i nie wystąpić na Eurowizji. Mimo to wraca, bo ewentualna wygrana pozwoli nam na realizację misia na miarę naszych możliwości. Sam talent naszych wokalistów nie wystarcza, gdyż liczy się bycie kontrowersyjnym. A nawet jak wywoła się skandal to Polska nie ma żadnych szans na wygraną. Sąsiedzi nam nie mogą pomóc. Czechy i Słowacja strzeliły focha i nie występują. Litwa nas nie znosi, Węgry w czasie festiwalu zapominają o naszej bratniej duszy, Ukraina i Białoruś to Rosjanie, a Rosjanie? Rosjanie nawet nie emitują naszych występów i udają w tym czasie awarię sprzętu. Tylko Niemcy czasem nam coś wlepią. Co ciekawe, 90% głosów pochodzi od Polonii z Bochum.

Kontrowersje[edytuj • edytuj kod]

  • Stałe miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji ma Izrael oraz Australia.
  • W 2011 białoruska piosenkarka Anastasija Winnikawa miała zaśpiewać „Born in Bielorussia”. EBU (nadawca konkursu na cały kontynent) nie był taki głupi i się kapnął, że ona już kiedyś to śpiewała. Wokalistka próbowała przechytrzyć EBU i zmieniła tytuł. Oni – doświadczeni białoruskim sprytem – znów wywąchali sprawę. W końcu Anastasija Winnikawa została winna i musiała wymyślić co innego i to zaśpiewać. Przystąpiła do konkursu z piosenką „I love Belarus”, czym pokazała swą miłość do Łukaszenki.
  • W 2014 konkurs wygrał brodacz w kiecce, co nie spodobało się większości publiczności. Tymczasem Polska wpadła na pomysł, żeby zaprezentować nie tyle utwór co piersi modelek. Plan udał się w połowie – widzowie dali piąte miejsce. Trochę inaczej poszło z jury, które mieli zająć rzekomo feministki i geje – Polska otrzymała dwudzieste trzecie miejsce, co w sumie uplasowało reprezentację po środku tabeli – na miejscu czternastym.
  • W 2017 Rosja postanowiła wziąć całą Europę na litość i wysłała piosenkarkę jeżdżącą na wózku inwalidzkim. Jednak Ukraina wyczaiła, że może to zakłócić panujący tam spokój, więc postanowiła ją zbanować. Prawdopodobnie Rosja na dobre strzeliła focha po tym jak się okazało, że dwa lata wcześniej w podobny sposób zagrała Polska. Z tym że po prostu wystawiła wokalistkę na wózku.
  • Wystąpienie Blanki w 2023 roku. Nikt nie wie jakim cudem się tam znalazła, a tweeterowi specjaliści węszą tutaj jakiś szwindel.

Ważniejsi reprezentanci Polski[edytuj • edytuj kod]

Ot, cała Eurowizja
  • 1994Edyta Górniak oficjalnie zaśpiewała, że to nie ona, przez co cała Europa przestała mieć wątpliwości. Europa była zaskoczona, gdy Edytka wywalczyła drugie miejsce. Jak narazie to najlepszy polski występ i niewiele wskazuje na to, by w tej kwestii coś się zmieniło.
  • 1998 – wystąpił zespół Sixteen. Zajął miejsce seventeen.
Piasek to gorący chłopak, co pokazał, elegancki zrzucając swoje futro
  • 2001Piasek zaśpiewał po angielsku. Może lepiej było w ponglishu. Mimo tego jednak coś mu się udało – futerko jakie miał na sobie zapewniło mu nagrodę… najgorzej ubranego artysty ówczesnej edycji Eurowizji.
  • 2003 – Alleluja!!! Ich Troje i piosenka „Keine Grenzen” zdobyła 7 miejsce! Niemcy dali 12 punktów, podczas gdy my im (od)daliśmy Opla z parkingu.
  • 2005Ivan i Delfin rozdarł bluzę na scenie, ukazując klatę. Rezultat? Ivan nawet nie wszedł do finału, bo wszyscy zastanawiali się, co ma wspólnego cyganeria z debiutującą na scenie Gosią Andrzejewicz robiącą chórki na akordeonie.
  • 2006 – pewni sukcesu z 2003 roku Polacy wysłali po raz drugi Ich Troje + poprzednie żony Wiśniewskiego + jakiegoś faceta, który jego żoną nie był. Tym razem Niemcy przerzucili się na Turcję. A może po prostu nie poznali Wiśniewskiego z nowym kolorem włosów.
  • 2007 – rosyjska połowa duetu The Jet Set rozebrała się na scenie. Okazało się, że nawet gołą dCenzura2.svgą nie dajemy rady, a Polska dostała falę krytyki za stworzenie burdelpopu.
  • 2014 – reprezentantami kraju (wybranymi dzięki wspólnej decyzji fanów konkursu oraz samego nadawcy) został duet Donatan i Cleo, czyli producent i jego wokalistka z modelkami. W swojej piosence śpiewają o narodowości, jednocześnie ubijając masło i pijąc mleko. Europejskie jury (w odróżnieniu od publiczności) zamiast cycków Słowianek preferowała austriacki gender.
  • 2015 – w tym roku Polska zdecydowała się na trik w postaci wywołania litości wśród Europejczyków (w tym Australii, nie pytajcie dlaczego) i wysłała Monikę Kuszyńską. Plan by wypalił, gdyby nie jeden szczegół – brak dobrego utworu.
  • 2016 – do wyboru były, m.in.: Edzia, Margaret albo Kasia Moś. Ostatecznie Polska postanowiła jechać na plecach wytwórni Disney i wystawić męską wersję Roszpunki. Poskutkowało! Zrzynka z filmu została niezauważona, a Europejczycy skupili się na piosence, która wprawdzie nie wygrała, ale zajęła wysokie, ósme miejsce, nie używając do tego zbędnych świecidełek.
  • 2017 – do trzech razy sztuka! Kasia Moś trzeci raz występuje w preselekcjach i w końcu wygrywa, zachwycając przy tym Ukrainę swym potężnym biustem głosem.
  • 2021tym razem na konkurs poleciał Rafał Brzozowski, znany pod pseudonimem artystycznym Brzoza. Reprezentuje nas utworem The (P)Ride. Również po raz pierwszy w historii nastąpiła zmiana komentatora. Orzech został bez pracy, a zastąpił go Sikorka i DJ Sirocki z Teleexpressu. Jacek Kurski oświadcza, że nie nie było żadnej Eurowizji i że Eurowizję wymyśliliśmy sobie my, hejterzy.
  • 2023 – na Ojrowiszyn pojechała Blanka ze swoim hitem Solo, budząc więcej kontrowersji i sporów niż to, które jest pierwsze – płatki czy mleko.
  • 2024 – mieliśmy dostać normalnego wykonawcę, a zamiast tego trafił nam się księżyc o nazwie Luna. Ponieważ swoją pełnię miała dawno temu, nie zdołała dojść do finału.
  • Przyszły rok – może damy szansę Norbiemu?

Prawdy wiary Ojrowiszyn[edytuj • edytuj kod]

  • Głosy widzów nie mają żadnego znaczenia.
  • Najwięcej głosów Polska przyznaje Niemcom. Od 2016 coraz więcej głosów dostaje Ukraina. Ciekawe dlaczego…
  • Najwięcej głosów Polska otrzymuje od Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii (jeden punkt), Irlandii (dwa punkty) i Niemczech (trzy punkty).
  • Zawsze Białoruś przyzna Rosji 12 punktów, nawet gdyby nikogo nie wysłała.
  • Zawsze jakiś kraj skandynawski musi być w pierwszej piątce.
  • Głosy widzów nie mają żadnego znaczenia.
  • Większość wysyłanych piosenek to kopie amerykańskich hitów.
  • Musisz śpiewać po angielsku, aby twoja piosenka była zauważona.
  • W latach 2004–2007 przejście z półfinału do finału było diabelnie trudne. Po wprowadzeniu dwóch półfinałów wszystko się może zdarzyć.
  • Głosy widzów nie mają żadnego znaczenia.
  • Z niewiadomych przyczyn Albania bierze udział w konkursie. Tak naprawdę jest to reprezentant USA.
  • Piosenki z Albanii i Czarnogóry nie mają szans na wygraną, bo Serbia może strzelić focha.
  • Gdy uwielbiany przez ciebie zespół lub piosenkarz przegra Eurowizję, zaczynasz go nienawidzić.
  • Gdy wygra jakiś piosenkarz czy zespół, o którym nie słyszałeś nawet słowa, nagle zaczynasz go wielbić. To wielbienie jest jednak nietrwałe.
  • Nie dotyczy to Abby, Lordi, Werki Serduczki i saksofonisty z Mołdawii.
  • Grecja i Cypr zawsze dadzą sobie po dwanaście punktów.
  • Czy nie wspominałem już, że głosy widzów nie mają żadnego znaczenia?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews tematy:

Przypisy

  1. Ze względu na nieważność głosów wysłanych na jakiś kraj z terenu tego właśnie kraju