Iron Maiden: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (przekładanie grafik, coś fajnego na początek)
 
(Nie pokazano 208 pośrednich wersji utworzonych przez 100 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Iron majdan.png|thumb|200px|Ironsi często na warsztat biorą tematykę wojenną i polityczną]]
[[Grafika:A typical Iron Maiden Stage.jpg|thumb|right|200px|Podczas koncertu]]
{{cytat|TU! MINYTS! TUU MIIDNAAJT!|Zespół podający swoim fanom, która jest godzina}}
[[Grafika:Atom_metalu.JPG|thumb|200px|right|Budowa atomu Iron Maiden]]
'''Żelazna Dziewica''' – zespół grający [[muzyka|muzykę]] rodem z [[Pegasus|Pegazusa]].
'''Iron Maiden''' ([[język angielski|ang.]] ''Prasująca Panienka'') – zespół grający [[muzyka|muzykę]] rodem z [[Pegasus|Pegazusa]].


== Ideologia ==
== Ideologia ==
[[Plik:Atom_metalu.JPG|thumb|200px|Budowa atomu Iron Maiden]]
Wielu ludzi uważa, że celem IM jest propaganda [[satanizm|satanizmu]]. Jednak są oni w błędzie, ponieważ Ironi to zorganizowana grupa przestępcza z szefem w osobniku znanym pod pseudonimami: [[Eddie The Head]], a od niedawna również Edward The Great (ksywy te świadczą o jego wysokiej pozycji w gangu). Jest on odpowiedzialny za zabójstwo brytyjskiej premier [[Margaret Thatcher]], o czym zespół jawnie informuje fanów – drastyczna scena została ukazana na okładce do singla ''Sanctuary''. Eddie dokonał również wielu innych krwawych zbrodni na anonimowych ludziach. Przez pewnien czas przebywał w zakładzie dla psychicznie chorych, w wyniku czego nabrał zdumiewajacych skłonności, m.in. do pozbawiania siebie samego narządów wewnętrznych (wystarczy rzut oka na okładkę albumu ''Seventh Son Of A Seventh Son''). Życie Eddiego zwiazane jest również z działalnością tzw. [[czasowstrzymywacz|czasowstrzymywacza]], czego dowiadujemy się z płyty ''Somewhere In Time''. Zespół boi się także ciemności o czym świadczy ich "utwór" Fear of the dark.
Wielu ludzi uważa, że celem IM jest propaganda [[satanizm]]u. Jednak są oni w błędzie, ponieważ Ironi to zorganizowana grupa przestępcza z szefem w osobniku znanym pod pseudonimami: [[Eddie The Head]], a od niedawna również Edward The Great (ksywy te świadczą o jego wysokiej pozycji w gangu). Życie Eddiego związane jest również z działalnością tzw. [[czasowstrzymywacz]]a, czego dowiadujemy się z płyty ''Somewhere In Time''. Zespół boi się także ciemności, o czym świadczy ich utwór „Fear of the Dark”.


== Muzyka ==
== Muzyka ==
{{Youtube|knC743Nds4Q|width=300|Ironi lubią polskie wesela}}
Muzyka IM to melodyjne [[coś]] na granicy [[heavy metal|heavy metalu]] i [[nwobhm]] z elementami [[operetka|operetkowego]] [[wokal|wokalu]]. Muzycy Iron Maiden wydali około 50 płyt, z których wszystkie są reedycjami ich pierwszego albumu. IM są grupą która pojawia się na piersiach [[kindermetal]]i oraz osób, które myślą że jeśli będą mieli giga, mrotchną, trv koszulkę z IM urosną im włosy na piętach i w niesamowity sposób opanują sztukę gry na ukulele.
Muzyka IM to melodyjne [[coś]] na granicy [[metal (muzyka)|heavy metalu]] i [[New Wave Of British Heavy Metal|nwobhm]] z elementami [[operetka|operetkowego]] [[wokal]]u. Muzycy Iron Maiden wydali około 50 płyt, z których wszystkie są reedycjami ich pierwszego albumu.


== Skład zespołu ==
== Skład zespołu ==
*[[Bruce Dickinson]] – tzw. [[frontman|frątmen]]; z uporem maniaka dąży do utrzymania porządku na głowie, co Eddie zdaje się po cichu tolerować
* '''[[Bruce Dickinson]]''' – tzw. [[frontman|frątmen]]; z uporem maniaka dąży do utrzymania porządku na głowie, co Eddie zdaje się po cichu tolerować. Dawniej zagorzały miłośnik grzywki przyciętej pod linijkę.
*[[Dave Murray]] – pierwszy wioślarz
* '''[[Dave Murray]]''' – pierwszy wioślarz. Jego ruchy na scenie ograniczają się do kilku machnięć nogą, ewentualnie kiwnięcia ręką i obejścia wolnym krokiem całej sceny.
*[[Adrian Smith]] – drugi wioślarz
* '''[[Adrian Smith]]''' – drugi wioślarz
* '''[[Janick Gers]]''' – trzeci wioślarz, swojego czasu zastąpił drugiego. W chwilach zwątpienia zdarza mu się cisnąć sprzętem w niebiosa, te jednak zawsze wymownie zwracają go w stanie nienaruszonym, jakby mówiły ''i tak nic innego nie potrafisz''. Znany także z gubienia akcesorium. Warto też dodać, że ma polskie korzenie.
*[[Janick Gers]] – trzeci wioślarz, znany z częstego gubienia akcesorium
* '''[[Carles Puyol]]''' – zasadniczo, to grał w [[FC Barcelona|Barcelonie]], ale dorywczo mówi się o nim, że przez fryzurę gra w Iron Maiden
*[[Steve Harris]] – wiceszef, bezpośredni podwładny Eddiego, to on musi mu się ciągle tłumaczyć z niefrasobliwości powyższego
* '''[[Steve Harris]]''' – wiceszef, bezpośredni podwładny Eddiego, to on musi mu się ciągle tłumaczyć z niefrasobliwości pozostałych, przy okazji gra na basie
*[[Nicko McBrain]] – garncarz, nadworny błazen zespołu, człowiek od wszystkiego, w wolnych chwilach spisuje dla szefa raporty z działalności grupy. Potrafi zagrać tremolo na pojedynczej stopie.
* '''[[Nicko McBrain]]''' – garncarz, nadworny błazen zespołu, człowiek od wszystkiego, w wolnych chwilach spisuje dla szefa raporty z działalności grupy. Potrafi zagrać tremolo na pojedynczej stopie.

* '''[[Ayako]]''' – zastępczyni wioślarza. Jest trochę dziwna, ale czasami coś tam pogra.
== Płyty ==
Po przetłumaczeniu na język polski tytuły brzmią mniej więcej tak:
* [[Żelazna Dziewica]] (1980)
* Mordercy (1981)
* Liczba Bestii (1982)
* Kawałek mózgu (1983)
* Zasilany niewolnik (1984)
* Gdzieś w czasie (1986)
* Siódmy syn siódmego syna (1988)
* Nie módl się za umierającego (1990)
* Strach przed ciemnością (1992)
* Czynnik X (1995)
* Wirtualna 11 (1998)
* Wspaniały nowy świat (2000)
* Taniec śmie(r)ci (2003)
* Sprawa życia i śmierci (2006)
Widać że goście na pewno całkiem normalni nie są.


== Utwory ==
== Utwory ==

Oto kilka utworów wraz z tłumaczeniem ich tytułów:
Oto kilka utworów wraz z tłumaczeniem ich tytułów:
* Fear of the Dark - Strach przed Darkiem. Wokalista opowiada o swoim lęku przed Dariuszem Michalczewskim, którego w podstawówce obraził. Ten wyzwał go na pojedynek bokserski, którego Bruce bardzo się boi.
* ''Fear of the Dark'' strach przed Darkiem. Wokalista opowiada o swoim lęku przed Dariuszem z Trudnych Spraw, po akcji powitalnej z szampanem w wannie.
* ''Aces High'' – opowieść o tym, jak panowie nawdychali się wybielacza.
* The Trooper - Tropiciel. Utwór o trudnym zawodzie myśliwego.
* ''Blood Brothers'' mój brat się skaleczył. O tym, jak trudno posługiwać się nożem.
* The Number of the Beast - Numerek bestii. Domyślacie się, o czym to...
* ''Run To The Hills – rzecz o Indianach, którzy strasznie się boją, że przegapią kolejny odcinek Benny'ego Hilla.
* Aces High - Wybielacz na wysokości. Chyba jeszcze nikt nie zrozumiał, o co chodzi.
* ''2 Minutes to Midnight'' dwie minuty do północy. Nagrane podczas imprezy sylwestrowej, chłopaki nie mogli się doczekać, aż otworzą szampana, więc znaleźli sobie jakieś ciekawe zajęcie. Trochę przegięli, bo utwór trwa grubo ponad 2 minuty. Kawałek znany z tego, że został użyty w [[Grand Theft Auto: Vice City|GTA Vice City]] w stacji radiowej V-Rock.
* Blood Brothers - Mój brat się skaleczył. O tym, jak trudno posługiwać się nożem.
* ''Women in Uniform'' o tym jak Bruce the Bruce dostał mandat od policjantki. Nie ma przecież nic dziwnego w tym, że Żelazne Dziewice uznały to za wspaniały pomysł na piosenkę, prawda?
* 2 Minutes to Midnight - Dwie minuty do północy. Nagrane podczas imprezy sylwestrowej, chłopaki nie mogli się doczekać, aż otworzą szampana, więc znaleźli sobie jakieś ciekawe zajęcie.
* ''No More Lice'' (''Lies''?) – Bruce dokonał zakupu szamponu (wtedy jeszcze miał długie włosy).
* Women in Uniform - o tym jak Bruce the Bruce dostał mandat od policjantki . Nie ma przecież nic dziwnego w tym , że Żelazne Dziewice uznały to za wspaniały pomysł na piosenkę , prawda ?
* Running Free - po dwudobowym trzeźwieniu w komisariacie policyjnym chłopaki w końcu wyszli na wolność . Pies , który urwał się ze smyczy jakiemuś biednemu chłopakowi , zainspirował ich i w taki sposób powstało " Bieganie za darmo " , albo dla niektórych " Bieganie wolno "
* ''Running Free'' po dwudobowym trzeźwieniu w komisariacie policyjnym chłopaki w końcu wyszli na wolność. Pies, który urwał się ze smyczy jakiemuś biednemu chłopakowi, zainspirował ich i w taki sposób powstało ''Bieganie za darmo'' , albo dla niektórych ''Bieganie wolno''.
* ''Wasted Years'' piosenka o tym jak Majdanowcy stracili około 30 lat życia na swój ''heffi mętal''.
* Seventh Son of a Seventh Son - gdy brakowało pomysłu na piosenkę Majdenowcy poszli do klasztoru i zapoznali się z mnichami , którzy pomogli im w pisaniu piosenki . Co z tego wyszło ? OOOO . OOO OOO OOO . OOOO OOOOOOOOO!!
* ''Can I Play with Madness'' w rzeczywistości wokalista wyraźnie śpiewa ''Can I Play with Magnes'' piosenka traktuje o zabawie magnesami. Szczególną uwagę zespół przykuł do zjawiska wzajemnego odpychania się magnesów. Wiele osób słyszy również ''Can I play with hamsters'', zatem wokalista może też pytać o zabawę z chomikami.
* Wasted Years - piosenka o tym jak Majdan-owcy stracili około 30 lat życia na swój "heffi mętal"
* ''Dance Of Death'' – taniec z teściową to jest naprawdę taniec śmierci.
* Can I Play with Madness - W rzeczywistości wokalista wyraźnie śpiewa "Can I Play with Magnes" piosenka traktuje o zabawie magnesami. Szczególną uwagę zespół przykuł do zjawiska wzajemnego odpychania się magnesów.
* ''Hallowed Be Thy Name'' – przemyślenia Zbyszka z Krzyżaków przed ''rozmową'' z katem.
*Hallowed by the name- Piosenka opowiada o śmierci szczura ,, Lumpka. Piosenka jest napisana w formie pamiętnika Lumpka, gdzie ten opisuje swoją przewidzianą śmierć ( trzeba go było uśpić, ponieważ miał zawał oka)
* ''Caught Somewhere in Time'' – koty już podróżują w czasie. Czyż zjedzenie ich nie poprawi naszej inteligencji?
*Dance of death- wokalista opowiada o tym jak idzie pijany przez las ( ,, wypiłem jednego, ale nie więcej ) i dopada go armia czerwonych mrówek. Z trudem ucieka i dziękuje losowi, że zwiał. Dziwi się też, czemu mrówki pozwoliły mu odejść ( Do tego dnia pewnie się nie dowiem. Dlaczego pozwolili mi odejść) No cóż... pisząc to też chyba trzeźwy nie był
* ''Strange World'' – cover przeboju Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.
•Be quick or be dead- piosenka o jednym z napadów na bank gangu i ucieczce. w między czasie w piosence jast mowa o pazerności. Bo jak to możliwe, że wspaniałomyślnie ukradli tylko połowę pieniędzy, a tamci chcą jeszcze nawet to pół im odebrać?
* ''Holy Smoke'' – tu zwracają się do kobiet w ciąży palących papierosy lub… liście na jesieni.
* ''Sea of Madness'' – koszmar dziecięcej kąpieli w wannie.
* ''Be Quick or be Dead'' – w rzeczywistości wokalista śpiewa ''Be Quick or be Dad'', co znaczy ''Bądź Szybki lub bądź Tatą''. Historia o [[Student|studencie]], który nie miał na gumki.
* ''Prowler'' – piosenka znana z tego, że nikt dokładnie nie wie jak przetłumaczyć jej tytuł.


== Eddie ==
[[Kategoria:Zespoły metalowe]]
Zakładnik Steve'a, obecnie emerytowany. To znaczy, emerytowany od dawna. To znaczy, on już nie żyje. Wystarczy spojrzeć na okładkę albumu „The X Factor”. Niewiele osób wie, jak zginął naprawdę. Nicko nie mógł znieść, że wszyscy faworyzują Eddie'go, więc w nocy zaciągnął go do Żelaznej Dziewicy, którą trzymał pod łóżkiem. Eddie zginął w męczarniach, a Nicko uznał to za świetną zabawę i postanowił strzelić mu fotkę w ostatnich chwilach życia. Następnie kupił w Biedronce benzynę, polał nią konającego Eddie'go, podpalił drąc się „Giń, {{Cenzura}}” i wyrzucił przez okno. Kiedy reszta Dziewic zbudziła się następnego ranka i zobaczyła to zdjęcie, wpadli w szok, z którego, jak wyraźnie widać, nadal nie wyszli. Ogłosili żałobę Maidenowo-narodową a wyżej podany album poświęcili nieżyjacej maskotce. Fotki Eddie'go, które są na okładkach albumów, pochodzą z archiwum Dave'a, który miał romans z Eddie'm, i szczególnie załamał się po jego śmierci.
[[Kategoria:Angielskie zespoły]]


== Zobacz też ==
[[pt:Iron Maiden]]
* [[Clive Burr]]

<br clear=all>
{{Iron Maiden}}


[[el:Iron Maiden]]
[[el:Iron Maiden]]
Linia 63: Linia 58:
[[it:Iron Maiden]]
[[it:Iron Maiden]]
[[ja:アイアン・メイデン]]
[[ja:アイアン・メイデン]]
[[pt:Iron Maiden]]
[[sk:Három Nájdem]]
[[sk:Három Nájdem]]
[[sv:Iron Maiden]]
[[sv:Iron Maiden]]
[[tr:Iron Maiden]]
[[tr:Iron Maiden]]
[[zh:铁娘子乐队]]
[[Kategoria:Iron Maiden| ]]

Aktualna wersja na dzień 09:42, 1 maj 2020

Ironsi często na warsztat biorą tematykę wojenną i polityczną

TU! MINYTS! TUU MIIDNAAJT!

Zespół podający swoim fanom, która jest godzina

Iron Maiden (ang. Prasująca Panienka) – zespół grający muzykę rodem z Pegazusa.

Ideologia[edytuj • edytuj kod]

Budowa atomu Iron Maiden

Wielu ludzi uważa, że celem IM jest propaganda satanizmu. Jednak są oni w błędzie, ponieważ Ironi to zorganizowana grupa przestępcza z szefem w osobniku znanym pod pseudonimami: Eddie The Head, a od niedawna również Edward The Great (ksywy te świadczą o jego wysokiej pozycji w gangu). Życie Eddiego związane jest również z działalnością tzw. czasowstrzymywacza, czego dowiadujemy się z płyty Somewhere In Time. Zespół boi się także ciemności, o czym świadczy ich utwór „Fear of the Dark”.

Muzyka[edytuj • edytuj kod]

Ironi lubią polskie wesela

Muzyka IM to melodyjne coś na granicy heavy metalu i nwobhm z elementami operetkowego wokalu. Muzycy Iron Maiden wydali około 50 płyt, z których wszystkie są reedycjami ich pierwszego albumu.

Skład zespołu[edytuj • edytuj kod]

  • Bruce Dickinson – tzw. frątmen; z uporem maniaka dąży do utrzymania porządku na głowie, co Eddie zdaje się po cichu tolerować. Dawniej zagorzały miłośnik grzywki przyciętej pod linijkę.
  • Dave Murray – pierwszy wioślarz. Jego ruchy na scenie ograniczają się do kilku machnięć nogą, ewentualnie kiwnięcia ręką i obejścia wolnym krokiem całej sceny.
  • Adrian Smith – drugi wioślarz
  • Janick Gers – trzeci wioślarz, swojego czasu zastąpił drugiego. W chwilach zwątpienia zdarza mu się cisnąć sprzętem w niebiosa, te jednak zawsze wymownie zwracają go w stanie nienaruszonym, jakby mówiły i tak nic innego nie potrafisz. Znany także z gubienia akcesorium. Warto też dodać, że ma polskie korzenie.
  • Carles Puyol – zasadniczo, to grał w Barcelonie, ale dorywczo mówi się o nim, że przez fryzurę gra w Iron Maiden
  • Steve Harris – wiceszef, bezpośredni podwładny Eddiego, to on musi mu się ciągle tłumaczyć z niefrasobliwości pozostałych, przy okazji gra na basie
  • Nicko McBrain – garncarz, nadworny błazen zespołu, człowiek od wszystkiego, w wolnych chwilach spisuje dla szefa raporty z działalności grupy. Potrafi zagrać tremolo na pojedynczej stopie.
  • Ayako – zastępczyni wioślarza. Jest trochę dziwna, ale czasami coś tam pogra.

Utwory[edytuj • edytuj kod]

Oto kilka utworów wraz z tłumaczeniem ich tytułów:

  • Fear of the Dark – strach przed Darkiem. Wokalista opowiada o swoim lęku przed Dariuszem z Trudnych Spraw, po akcji powitalnej z szampanem w wannie.
  • Aces High – opowieść o tym, jak panowie nawdychali się wybielacza.
  • Blood Brothers – mój brat się skaleczył. O tym, jak trudno posługiwać się nożem.
  • Run To The Hills – rzecz o Indianach, którzy strasznie się boją, że przegapią kolejny odcinek Benny'ego Hilla.
  • 2 Minutes to Midnight – dwie minuty do północy. Nagrane podczas imprezy sylwestrowej, chłopaki nie mogli się doczekać, aż otworzą szampana, więc znaleźli sobie jakieś ciekawe zajęcie. Trochę przegięli, bo utwór trwa grubo ponad 2 minuty. Kawałek znany z tego, że został użyty w GTA Vice City w stacji radiowej V-Rock.
  • Women in Uniform – o tym jak Bruce the Bruce dostał mandat od policjantki. Nie ma przecież nic dziwnego w tym, że Żelazne Dziewice uznały to za wspaniały pomysł na piosenkę, prawda?
  • No More Lice (Lies?) – Bruce dokonał zakupu szamponu (wtedy jeszcze miał długie włosy).
  • Running Free – po dwudobowym trzeźwieniu w komisariacie policyjnym chłopaki w końcu wyszli na wolność. Pies, który urwał się ze smyczy jakiemuś biednemu chłopakowi, zainspirował ich i w taki sposób powstało Bieganie za darmo , albo dla niektórych Bieganie wolno.
  • Wasted Years – piosenka o tym jak Majdanowcy stracili około 30 lat życia na swój heffi mętal.
  • Can I Play with Madness – w rzeczywistości wokalista wyraźnie śpiewa Can I Play with Magnes piosenka traktuje o zabawie magnesami. Szczególną uwagę zespół przykuł do zjawiska wzajemnego odpychania się magnesów. Wiele osób słyszy również Can I play with hamsters, zatem wokalista może też pytać o zabawę z chomikami.
  • Dance Of Death – taniec z teściową to jest naprawdę taniec śmierci.
  • Hallowed Be Thy Name – przemyślenia Zbyszka z Krzyżaków przed rozmową z katem.
  • Caught Somewhere in Time – koty już podróżują w czasie. Czyż zjedzenie ich nie poprawi naszej inteligencji?
  • Strange World – cover przeboju Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.
  • Holy Smoke – tu zwracają się do kobiet w ciąży palących papierosy lub… liście na jesieni.
  • Sea of Madness – koszmar dziecięcej kąpieli w wannie.
  • Be Quick or be Dead – w rzeczywistości wokalista śpiewa Be Quick or be Dad, co znaczy Bądź Szybki lub bądź Tatą. Historia o studencie, który nie miał na gumki.
  • Prowler – piosenka znana z tego, że nikt dokładnie nie wie jak przetłumaczyć jej tytuł.

Eddie[edytuj • edytuj kod]

Zakładnik Steve'a, obecnie emerytowany. To znaczy, emerytowany od dawna. To znaczy, on już nie żyje. Wystarczy spojrzeć na okładkę albumu „The X Factor”. Niewiele osób wie, jak zginął naprawdę. Nicko nie mógł znieść, że wszyscy faworyzują Eddie'go, więc w nocy zaciągnął go do Żelaznej Dziewicy, którą trzymał pod łóżkiem. Eddie zginął w męczarniach, a Nicko uznał to za świetną zabawę i postanowił strzelić mu fotkę w ostatnich chwilach życia. Następnie kupił w Biedronce benzynę, polał nią konającego Eddie'go, podpalił drąc się „Giń, Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment” i wyrzucił przez okno. Kiedy reszta Dziewic zbudziła się następnego ranka i zobaczyła to zdjęcie, wpadli w szok, z którego, jak wyraźnie widać, nadal nie wyszli. Ogłosili żałobę Maidenowo-narodową a wyżej podany album poświęcili nieżyjacej maskotce. Fotki Eddie'go, które są na okładkach albumów, pochodzą z archiwum Dave'a, który miał romans z Eddie'm, i szczególnie załamał się po jego śmierci.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]