T9: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(dr.red.)
 
(Nie pokazano 40 wersji utworzonych przez 28 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''T9''', czasem i '''Słownik T9''' – zajefajne ułatwienie życia komórkowcom poprzez szybsze wpisywanie [[SMS|SMSów]] za pomocą mniejszej liczby kliknięć.
'''T9''' (czasem i '''słownik T9''')rewolucyjny system, pozwalający w rekordowo szybkim tempie napisać [[SMS]] i spalić się ze wstydu po przeczytaniu wysłanej wiadomości.


== Działanie ==
== Działanie ==
Żeby móc nacieszyć się funkcjami, jakie daje T9, musisz odszukać opcję: ''Słownik T9''<ref>Na Nokii się to nazywa „autotekst”</ref>. Czasem nazywa się to inaczej, czasem jest w opcjach wiadomości, czasem w ustawieniach, czasem i nie ma jej wcale. Po jej włączeniu możesz pisać szybciej! Ale jak? Wystarczy, że raz naciśniesz dany klawisz przypisany kilku literom, po czym znowu naciśniesz klawisz odpowiadający drugiej literze itd.

Żeby móc nacieszyć się funkcjami, jakie daje T9, musisz odszukać opcji: Słownik T9. Czasem nazywa się to inaczej, czasem jest w opcjach wiadomości, czasem w ustawieniach, czasem i nie ma jej wcale. Po jej włączeniu możesz pisać szybciej! Ale jak? Wystarczy że raz naciśniesz damy klawisz przypisany kilku literom, po czym znowu naciśniesz klawisz odpowiadający drugiej literze itd.


== Przykład ==
== Przykład ==
Zrobimy to na przykładzie słowa <del>[[konstantynopolitańczykowianeczka]]</del> [[Telefon komórkowy|komórka]].


=== Superszybki kurs pisania T9 ===
Zrobimy to na przykładzie słowa <s>[[Konstantynopolitańczykowianeczka]]</s> <small>Nie takie długie!</small> To może... [[Telefon komórkowy|komórka]].
* Wciskasz piątkę (nawet jeśli widzisz, że [[J]] jest przed [[K]]);
* Wciskasz szóstkę trzy razy (ze względu na to, że jest tam [[O]], [[M]] i [[Ó]]);
* Wciskasz siódemkę (dla [[R]]);
* Wciskasz piątkę (znowu dla [[K]]);
* Coś nowego! Wciskasz dwójkę (jeśli się nie zorientowałeś/aś, to dla [[A]]).
* Jeśli masz coś innego, na [[Nokia 3310|Nokii 3310]] wciskasz gwiazdkę kilka razy.


Proste, a jakże ułatwia robotę przy wystukiwaniu wyrazów. Oszczędza czasu, nerwów i bolących palców, jednak niewłaściwa rozwaga przy wpisywaniu słów może spowodować zupełną zmianę treści (słowa z tych samych kodów, np. ''mnie'' i ''mogę'').
'''Superszybki kurs pisania T9'''


== Przykład drugi ==
* Wciskasz piątkę (nawet jeśli widzisz że [[J]] jest przed [[K]])
Oj dobra, jesteśmy zaawansowani – napiszmy coś ciekawszego. Załóżmy, że gdy już dopłynąłeś/aś promem do portu przeznaczenia i chcesz napisać do swej [[matka|rodzicielki]]: ''Rejs był wspaniały''.
* Wciskasz szóstkę trzy razy (ze względu na to, że jest tam [[O]], [[M]] i [[Ó]])
* Wciskasz siódemkę (dla [[R]])
* Wciskasz 7 (nawet jeśli widzisz, że [[P]] i [[Q]] są przed [[R]]);
* Wciskasz piątkę (znowu dla [[K]])
* Wciskasz 3 (dla [[E]]);
* Coś nowego! Wciskasz dwójkę (jeśli się nie zorientowałeś, to dla [[A]])
* Wciskasz 5 (dla [[J]]);
* Wciskasz 7 (dla [[S]]).


Następnie spacja i kolejne słowa. W końcu wysyłasz, zadowolony/a z oszczędzenia kilkudziesięciu sekund i przedłużenia życia klawiaturce swojego telefonu. Dopiero gdy otrzymasz [[SMS]] zwrotny z nieśmiałym pytaniem: ''A czy się zabezpieczyłeś/aś?'' spoglądasz na wysłaną wiadomość która brzmi: ''Seks był wspaniały''.
Proste, a jakże ułatwia robotę przy wystukiwaniu wyrazów. Oszczędza czasu, nerwów i bolących palców.


== Zasób wyrazów ==
== Zasób wyrazów ==
Jak każdy słownik, także i ten ma swój początek i koniec dlatego więc może on mieć w słowniku dane słowo lub go może nie mieć. Wtedy wyświetli się ''Wyraz nie istnieje'' lub inna formułka błędu. Nie płacz, nie próbuj zabić się żyletką, [[emo|drogie dziecko]]! Nic się nie stało, można dopisać słowa do słownika. Na różnych komórkach robi się to różnie, np. na [[Sony Mobile Communications|Sony Ericssonie]] wystarczy najechać na jakiś nowopowstały wyraz i kliknąć ''Pisownia''. Wtedy zmieniamy litery na właściwe słowo i kończymy [[OK|OK-ejem]]. W modelach [[Nokia|Nokii]] naciskasz ''Literuj'' i wpisujesz wyraz jaki tylko ci przyjdzie do głowy, po czym zatwierdzasz. ''Voilà!''


== Zobacz też ==
Jak każdy słownik, ma swój początek i koniec, dlatego więc może on mieć w słowniku dane słowo lub go może nie mieć. Wtedy wyświetli się "Wyraz nie istnieje" lub inna formułka błędu. Nie płacz, nie próbuj zabić się żyletką, [[Emo|drogie dziecko]]! Nic się nie stało, można dopisać słowa do słownika. Na różnych komórkach robi się to różnie, np. na [[Sony Ericsson|Sony Ericssonie]] wystarczy najechać na jakiś nowopowstały wyraz i kliknąć Pisownia. Wtedy zmieniamy litery na właściwe słowo i kończymy OKejem. ''Voila!''
* [[SMS]]
* [[słownik]]
* [[telefon komórkowy]]


[[Kategoria:Telefonia komórkowa]]
{{stubtech}}


[[Kategoria: Technika]]
[[it:T9]]
[[Kategoria: Telefonia komórkowa]]

Aktualna wersja na dzień 12:09, 2 lis 2024

T9 (czasem i słownik T9) – rewolucyjny system, pozwalający w rekordowo szybkim tempie napisać SMS i spalić się ze wstydu po przeczytaniu wysłanej wiadomości.

Działanie[edytuj • edytuj kod]

Żeby móc nacieszyć się funkcjami, jakie daje T9, musisz odszukać opcję: Słownik T9[1]. Czasem nazywa się to inaczej, czasem jest w opcjach wiadomości, czasem w ustawieniach, czasem i nie ma jej wcale. Po jej włączeniu możesz pisać szybciej! Ale jak? Wystarczy, że raz naciśniesz dany klawisz przypisany kilku literom, po czym znowu naciśniesz klawisz odpowiadający drugiej literze itd.

Przykład[edytuj • edytuj kod]

Zrobimy to na przykładzie słowa konstantynopolitańczykowianeczka komórka.

Superszybki kurs pisania T9[edytuj • edytuj kod]

  • Wciskasz piątkę (nawet jeśli widzisz, że J jest przed K);
  • Wciskasz szóstkę trzy razy (ze względu na to, że jest tam O, M i Ó);
  • Wciskasz siódemkę (dla R);
  • Wciskasz piątkę (znowu dla K);
  • Coś nowego! Wciskasz dwójkę (jeśli się nie zorientowałeś/aś, to dla A).
  • Jeśli masz coś innego, na Nokii 3310 wciskasz gwiazdkę kilka razy.

Proste, a jakże ułatwia robotę przy wystukiwaniu wyrazów. Oszczędza czasu, nerwów i bolących palców, jednak niewłaściwa rozwaga przy wpisywaniu słów może spowodować zupełną zmianę treści (słowa z tych samych kodów, np. mnie i mogę).

Przykład drugi[edytuj • edytuj kod]

Oj dobra, jesteśmy zaawansowani – napiszmy coś ciekawszego. Załóżmy, że gdy już dopłynąłeś/aś promem do portu przeznaczenia i chcesz napisać do swej rodzicielki: Rejs był wspaniały.

  • Wciskasz 7 (nawet jeśli widzisz, że P i Q są przed R);
  • Wciskasz 3 (dla E);
  • Wciskasz 5 (dla J);
  • Wciskasz 7 (dla S).

Następnie spacja i kolejne słowa. W końcu wysyłasz, zadowolony/a z oszczędzenia kilkudziesięciu sekund i przedłużenia życia klawiaturce swojego telefonu. Dopiero gdy otrzymasz SMS zwrotny z nieśmiałym pytaniem: A czy się zabezpieczyłeś/aś? spoglądasz na wysłaną wiadomość która brzmi: Seks był wspaniały.

Zasób wyrazów[edytuj • edytuj kod]

Jak każdy słownik, także i ten ma swój początek i koniec – dlatego więc może on mieć w słowniku dane słowo lub go może nie mieć. Wtedy wyświetli się Wyraz nie istnieje lub inna formułka błędu. Nie płacz, nie próbuj zabić się żyletką, drogie dziecko! Nic się nie stało, można dopisać słowa do słownika. Na różnych komórkach robi się to różnie, np. na Sony Ericssonie wystarczy najechać na jakiś nowopowstały wyraz i kliknąć Pisownia. Wtedy zmieniamy litery na właściwe słowo i kończymy OK-ejem. W modelach Nokii naciskasz Literuj i wpisujesz wyraz jaki tylko ci przyjdzie do głowy, po czym zatwierdzasz. Voilà!

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

  1. Na Nokii się to nazywa „autotekst”