KS Toruń: Różnice pomiędzy wersjami
("Ich największymi wrogami" - to chodzi o największych wrogów KS Toruń czy Falubazu, Unii i GKM? Do wyjaśnienia) |
(→Nazwa) Znaczniki: mobilna mobilna www |
||
Linia 6: | Linia 6: | ||
== Nazwa == |
== Nazwa == |
||
Wcześniej znany pod nazwą ''KS Apator Toruń'', która jest nadal kultywowana przez zajadłych [[Kibol|kibiców]]. Chociaż nazwa Apator nie jest oficjalna <del>(z powodu wykupienia klubu przez [[Roman Karkosik|pewnego bogacza]])</del>, tych, co na stadionie wołają <del>''Unibax!''</del> "Toruń!" (w końcu KS to nie jest nazwa) – na szczęście, nie czeka przykra niespodzianka i wizyta w najbliższym szpitalu. Od 2014 roku po zmianie prezesa oficjalną nazwą jest <s>KS Toruń</s> |
Wcześniej znany pod nazwą ''KS Apator Toruń'', która jest nadal kultywowana przez zajadłych [[Kibol|kibiców]]. Chociaż nazwa Apator nie jest oficjalna <del>(z powodu wykupienia klubu przez [[Roman Karkosik|pewnego bogacza]])</del>, tych, co na stadionie wołają <del>''Unibax!''</del> "Toruń!" (w końcu KS to nie jest nazwa) – na szczęście, nie czeka przykra niespodzianka i wizyta w najbliższym szpitalu. Od 2014 roku po zmianie prezesa oficjalną nazwą jest <s>KS Toruń</s>. Od 2016 roku drużyna przystępowała do rozgrywek pod nazwą Get Well Toruń. Sezon 2019 był dla Aniołów 44 z rzędu w najwyższej lidze. No i po tych 44 latach udało im się spaść ligę niżej, lecz po roku wracają z powrotem do najwyższej klasy rozgrywkowej. W 2020 powróciła legendarna nazwa klubu Apator Toruń. |
||
== Wrogowie == |
== Wrogowie == |
Wersja z 14:57, 11 lut 2022
KS Toruń (dawniej[1] Apator Toruń) – toruński klub żużlowy.
Siedziba władz
Siedzibą szefostwa Kiboli są zwane Rotkami, Czeczenią bądź też Watykanem na Rubinkowie II. Teraz głównymi, jak to mówią bastionami, zostały: Rubinkowo 3 zwane Skarpą, Wrzosy oraz OHIO.
Nazwa
Wcześniej znany pod nazwą KS Apator Toruń, która jest nadal kultywowana przez zajadłych kibiców. Chociaż nazwa Apator nie jest oficjalna (z powodu wykupienia klubu przez pewnego bogacza), tych, co na stadionie wołają Unibax! "Toruń!" (w końcu KS to nie jest nazwa) – na szczęście, nie czeka przykra niespodzianka i wizyta w najbliższym szpitalu. Od 2014 roku po zmianie prezesa oficjalną nazwą jest KS Toruń. Od 2016 roku drużyna przystępowała do rozgrywek pod nazwą Get Well Toruń. Sezon 2019 był dla Aniołów 44 z rzędu w najwyższej lidze. No i po tych 44 latach udało im się spaść ligę niżej, lecz po roku wracają z powrotem do najwyższej klasy rozgrywkowej. W 2020 powróciła legendarna nazwa klubu Apator Toruń.
Wrogowie
Drużyna nie jest zbytnio lubiana przez toruński klub piłkarski, więc regularnie dochodzi do drobnych potyczek. Innym wrogiem zespołu jest rywal zza miedzy – Polonia Bydgoszcz. Nie są mile widziani przez Falubaz Zielona Góra, Unię Leszno i GKM Grudziądz. Ich największymi wrogami są: Stal Gorzów i Włókniarz Częstochowa oraz cała koalicja WRWE.
Kibice
Przydomek kibiców Apatora to Krzyżacy. Są długoletnią ekipą w Toruniu. Na dzień dzisiejszy nie posiadają zgody albo układu z żadną grupą kibicowską w Polsce, lecz utrzymują bardzo dobre kontakty z Arką Gdynią i Legią Chełmżą natomiast największymi wrogami jest Elana Toruń i Polonia Bydgoszcz. W Ekstralidze największymi wrogami jest Stal Gorzów czy Włókniarz Częstochowa. Nie darzą sympatią Falubaz Zieloną Górę, Unię Leszno czy GKM Grudziądz. Krzyżacy przez bardzo długi okres mieli sztamę z Chorzowskim Ruchem, ale im dłużej ona trwała tym gorzej funkcjonowała, aż do jej rozpadu, gównie przez dobre kontakty które Ruch utrzymywał z Elaną. W przeszłości trzymali sztamę z Falubazem Zieloną Górą.
Stadion
Jeszcze niedawno zarośnięta i rozpadająca się, a obecnie przeniesiona i wyremontowana Motoarena Toruń im. Mariana Rosego, przez co elanowcy nie mogą już tak łatwo wszczynać burd. Na jej przeniesienie i budowę całego nowego kompleksu wydano ponad 70 milionów złotych, czyli mniej więcej tyle, ile dostał wielebny toruński guru w zeszłym roku na majbacha nową świątynię, niestety część budżetu przeznaczona na zadaszenie obiektu została wydana na nie zawsze grającą czasem świecącą i prawie zawsze zepsutą fontannę.
Sukcesy
Klub zasłynął brawurową ucieczką z finału ligi w Zielonej Górze w 2013 roku. Właściciel klubu słusznie uznał, że aby uniknąć ryzyka porażki, najlepiej w ogóle nie rozgrywać meczu. Dlatego tuż przed rozpoczęciem meczu cała toruńska ekipa spakowała mandżur i wystrzeliła w drogę powrotną do domu niczym Usain Bolt z bloków startowych. Nikt inny wcześniej ani później nie wykorzystał tej innowacyjnej taktyki.
Skład
Seniorzy
- Jack Holder– młodszy brat Chrisa.
- Chris Holder – kolejny Aborygen, wiecznie uśmiechnięty. Legenda głosi, że kiedyś ktoś widział go złego, ale wiadomo, jak bywa z legendami.
- Paweł Przedpełski - syn marnotrawny toruńskiego klubu, wychowanek tegoż klubu. Wraca na stare śmieci bo w Częstochowie był poprostu słaby.
- Adrian Miedziński - kolejny wychowanek klubu z Torunia, drugi sezon będzie jeździł dla tego klubu.
- Robert Lambert - nowy nabytek Apatoru. Żużlowiec bardzo utalentowany, ma szansę stać się liderem Apatora.
Juniorzy
- Karol Żupiński – nowy żużlowiec Apatora i podobnie jak Lambert, uchodzi za duży talent.
- Kamil Marciniec – typowy przeciętniak, pewnie będzie woził tyły.
Zasłużeni Krzyżacy
- Marian Rose – zmarł wskutek obrażeń odniesionych w wypadku na torze żużlowym w Rzeszowie. Pochowany na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu. Motoarena Toruń, podobnie jak stary stadion toruńskiego zespołu, nosi imię Mariana Rose. (Ave ty !!!)
- Per Jonsson – podczas ligowych derbów Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy z Tyfusami w biegu XII Jonsson upadł już na pierwszym łuku i następnie uderzył w bandę. Uderzenie motocyklem skończyło się bardzo tragicznie: uraz kręgosłupa sprawił, że 28-letni wówczas zawodnik zakończył karierę i został przykuty do wózka inwalidzkiego, na którym zmuszony jest się poruszać do dziś.
- Wiesław Jagoda Jaguś – Największa gwiazda Toruńskiego żużlu w XXI wieku. W 2010 roku skończył kariere znany przez każdego kibica Aniołów.
- Ryan Sullivan – zdecydowanie najlepszy – o dziwo, nie Polak, lecz Kangur. Sam zdobył medal toruńczykom. Karierę zakończył w 2013 r.
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Wśród prawdziwych kiboli cały czas!