Polska Rzeczpospolita Ludowa: Różnice pomiędzy wersjami
M (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to Szoferka. Autor wycofanej wersji to 83.168.69.229.) |
M („PRL” przeniesiono do „Polska Rzeczpospolita Ludowa”: rozwijamy skróciki jak możemy) |
(Brak różnic)
|
Wersja z 14:19, 7 kwi 2007
Ten artykuł jest WORKIEM LINKÓW. Ale przynajmniej jest śmieszny. |
PRL (Polska Rzeczpospolita Ludowa, ew. Polska Robiąca Ludem, ur. 22 lipca 1952, zm. 29 grudnia 1989) – kraj sytuowany niegdyś na terenie Europy Wschodniej. Po rozwiązaniu – bez najdelikatniejszej choćby demarkacji (trudne słowo, znaczy – bez zmiany granic) sytuowany w Europie Centralnej i regularnie przesuwany na zachód, chociaż ciągle pozostający w starym, postkomunistycznym składzie rodaczym, niechętnie nastawionym do kapitalizmu.
PRL w sferze decyzji gospodarczych cechował się sporym zmysłem barterowym: w ramach wymiany dóbr z zaprzyjaźnionym narodem dawaliśmy Rosjanom węgiel, w zamian za co ci brali od nas węgiel.
PRL to okres recesji gospodarczej i związanych z tym atrakcji, do których władza przymuszała społeczeństwo pozbawione lepszych rozrywek. Jedną z nich była kolejka przed sklepem, miejsce nieskrępowanej dyskusji, skrępowanej wymiany informacji na temat dostaw towaru w mieście i krępującej, ale pożytecznej zimą, bliskości innych, spoconych i dziamdziających kolejkowiczów. W tym samym czasie na wsiach realizował się anarchokolektywizm, ponieważ chłopi mieli własne mięso z własnych świń, własny bimber z własnych kartofli i własny chleb z własnego zboża. Wszystkim tym dzielili się ze służbami kontrolującymi obywateli i wszyscy na wsi, najedzeni i napojeni, milczeli o drobnej wytwórczości.
Ulubionym zajęciem wszystkich towarzyszy-obywateli było chodzenie na wiejskie potańcówki.