Republika Środkowoafrykańska: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(lol)
(Zamawiam środkowoafrykańskiego banana dla tego pana, "Wszystko na mój koszt".)
Linia 1: Linia 1:
'''Republika Środkowoafrykańska''' - kawałek [[las]]u równikowego w środku [[Afryka|Afryki]], który nie został podbity przez żadnych kolonizatorów, bowiem wielkie krzaczory zagradzały przejście. W związku z powyższym [[rozwój]], [[postęp]] i [[elektryfikacja]] nie odtarły do tego małego afrykańskiego kraiku. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie.

==Krótka historia==

Teren Rep. Środkowoafrykańskiej stał się krajem dopiero w [[1960]] roku kiedy [[Jean-Bédel Bokassa]] ogłosił się prezydentem i kazał wyznaczyć granice dotykające granic sąsiednich państw... W [[1976]] roku Bokassa ogłosił się "Cesarzem i Bogiem Afryki, a Przynajmniej Tego Małego Kraju". Ceremonia koronacyjna cesarza Bokassy I odbyła się 7 grudnia [[1977]] roku i była tak kosztowna, że pochłonęła [[budżet]] na kolejne 25 lat doprowadzając kraj do bankructwa.

W [[1979]] Bokassa I został obalony przez [[powstanie]] dzieci, które [[protest]]owały przeciwko wprowadzeniu nowych, drogich mundurków szkolnych. Wprawdzie dzieci zostały rozstrzelane, ale matki, które potraciły dzieci, dostały nadludzkiej siły i obaliły cesarza.

W [[1980]] Bokassa został zaocznie skazany na śmierć (przebywał wtedy we [[Francja|Francji]]. W [[1986]] został złapany (gdy pojechał do Rep. Środkowoafrykańskiej na wakacje) i ponownie skazany na śmierć. Poprzez nieudolny system sądowniczy w Republice Środkowoafrykańskiej (skazaniec może się odwoływać ile chce, a prokurator nie może ani razu), Bokassa odwoływał się i odwoływał. Wyrok śmierci został podtrzymany w latach [[1987]], [[1988]] i czterokrotnie w [[1989]]. W [[1990]] teoretycznie dopiął swego i sąd mając już dosyć zamienił wyrok na dożywocie. Jednak to mu nie wystarczało. Wyrok dożywocia podtrzymano jeszcze sześciokrotnie w latach [[1990]] i [[1991]]. W końcu prezydent [[Andre Kolingba]] widząc, że te procesy sporo kosztują, uniewinnił go, ale pozbawił praw politycznych. Bokassa zmarł na atak serca w [[1996]], jednak do końca życia wierzył, że wygra wybory prezydenckie w [[1999]], w których zamierzał startować.

==Gospodarka==

Republika Środkowoafrykańska jest stale oddłużana przez [[Stany Zjednoczone Ameryki Północnej]], [[Francja|Francję]], [[Wielka Brytania|Wielką Brytanię]] i [[Rosja|Rosję]]. Kraje te, widząc "biednych Pigmejów", wykorzystują tą pomoc dla celów propagandowych.

W związku z powyższym obywatele właściwie nic nie robią, a [[państwo]] działa według zasady "Najpierw się zadłużymy, a potem nas oddłużą". Jedynym [[towar]]em eksportowym są niewolnicy, których sprzedaje się według kursu wyznaczanego przez prezydenta. Obecnie jeden [[niewolnik]] kosztuje szesnaście kolorowych paciorków.



==Demografia==

*Liczba ludności - 6'000
**Struktura etniczna
***Republikośrodkowoafrykańczycy - 65%
***[[Polacy]] (głównie misjonarze) - 15%
***[[Anglicy]] - (potomkowie Doktora Livingston'a) - 2,5%
***[[Azerbejdżan|Azerbejdżańscy nacjonaliści]], którzy rozbijali się samolotami w drodze do [[Chile]] - 2,5%
***[[Żydzi]] - 2,5%
***[[Apartydo]] (bezpaństwowcy lub zbiegli przestępcy) - 2,5%
***Obywatele Republiki Południowych Moluków - 2,5%
***[[Australijczycy]] - 2,5%
***[[Irakijczycy]] - 1%
***[[Uzbekistańczycy]] lub [[Uzbekowie]] - 1%
***[[Demokratyczni Kongijczycy]] - 1%
***[[Zwykli Kongijczycy]] - 1%
***[[Lesothańczycy]] - 1%


{{stubgeo}}
{{Afryka}}
[[Kategoria:Państwa Afryki]]

Wersja z 12:54, 30 kwi 2010

Republika Środkowoafrykańska - kawałek lasu równikowego w środku Afryki, który nie został podbity przez żadnych kolonizatorów, bowiem wielkie krzaczory zagradzały przejście. W związku z powyższym rozwój, postęp i elektryfikacja nie odtarły do tego małego afrykańskiego kraiku. Jest to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie.

Krótka historia

Teren Rep. Środkowoafrykańskiej stał się krajem dopiero w 1960 roku kiedy Jean-Bédel Bokassa ogłosił się prezydentem i kazał wyznaczyć granice dotykające granic sąsiednich państw... W 1976 roku Bokassa ogłosił się "Cesarzem i Bogiem Afryki, a Przynajmniej Tego Małego Kraju". Ceremonia koronacyjna cesarza Bokassy I odbyła się 7 grudnia 1977 roku i była tak kosztowna, że pochłonęła budżet na kolejne 25 lat doprowadzając kraj do bankructwa.

W 1979 Bokassa I został obalony przez powstanie dzieci, które protestowały przeciwko wprowadzeniu nowych, drogich mundurków szkolnych. Wprawdzie dzieci zostały rozstrzelane, ale matki, które potraciły dzieci, dostały nadludzkiej siły i obaliły cesarza.

W 1980 Bokassa został zaocznie skazany na śmierć (przebywał wtedy we Francji. W 1986 został złapany (gdy pojechał do Rep. Środkowoafrykańskiej na wakacje) i ponownie skazany na śmierć. Poprzez nieudolny system sądowniczy w Republice Środkowoafrykańskiej (skazaniec może się odwoływać ile chce, a prokurator nie może ani razu), Bokassa odwoływał się i odwoływał. Wyrok śmierci został podtrzymany w latach 1987, 1988 i czterokrotnie w 1989. W 1990 teoretycznie dopiął swego i sąd mając już dosyć zamienił wyrok na dożywocie. Jednak to mu nie wystarczało. Wyrok dożywocia podtrzymano jeszcze sześciokrotnie w latach 1990 i 1991. W końcu prezydent Andre Kolingba widząc, że te procesy sporo kosztują, uniewinnił go, ale pozbawił praw politycznych. Bokassa zmarł na atak serca w 1996, jednak do końca życia wierzył, że wygra wybory prezydenckie w 1999, w których zamierzał startować.

Gospodarka

Republika Środkowoafrykańska jest stale oddłużana przez Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Francję, Wielką Brytanię i Rosję. Kraje te, widząc "biednych Pigmejów", wykorzystują tą pomoc dla celów propagandowych.

W związku z powyższym obywatele właściwie nic nie robią, a państwo działa według zasady "Najpierw się zadłużymy, a potem nas oddłużą". Jedynym towarem eksportowym są niewolnicy, których sprzedaje się według kursu wyznaczanego przez prezydenta. Obecnie jeden niewolnik kosztuje szesnaście kolorowych paciorków.


Demografia


Szablon:Stubgeo