Szablon:Artykuł na medal: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M (Powinno być nieco lepiej, po prawej stronie brzydko to wyglądało.)
M (Koniec, przypominam, że ANM-y przy ich rotacji zmieniamy co piątek we wczesnych godzinach przedpołudniowych.)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Wojna_krzyz_4453502.jpg|right|160px|]]
[[Plik:Pc Michal Korybut.jpg|thumb|right|120px|Padnij-powstań. A na koronie jabłuszko]]
[[Michał Korybut Wiśniowiecki]] (ur. [[31 maja]] [[1640]] w Białym Kamieniu, zmarły [[10 listopada]] [[1673]] we [[Lwów|Lwowie]]) – król Rzeczpospolitej Obojga Narodów w latach 1669-1673, poliglota-obżartuch, powszechny obiekt kpin historyków znany z posiadania ukochanego odyńca. Z tytułu swojej spektakularnej działalności patron wielu szkół podstawowych, średnich i wyższych w [[Turcja|Turcji]], [[Austria|Austrii]] i [[Rosja|Rosji]] oraz jednej specjalnej. W [[Polska|Polsce]].
'''[[Zespół Macierewicza]]''' (ang. ''Macierewicz syndrome'', łac. ''macierevicus chronicus'') – niedawno odkryty zespół chorobowy nabyty, objawiający się ciężkimi zaburzeniami psychicznymi. Został wpisany na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 pod oznaczeniem '''F66.6'''.


'''Etiologia'''
'''Dzieciństwo'''


Jego Królewska Mość był wychowywany przez matkę Gryzeldę z Zamojskich, przedwcześnie osierocony przez ojca, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, który po ciężkich bojach za dnieprowymi porohami brawurowo zapił się na śmierć w roku 1651 w wyniku jednorazowego spożycia [[alkohol]]u – jednorazowego, ale za to 19 lat bez przerwy.
Choroba została opisana dopiero niedawno. Większość [[psychiatra|specjalistów]] twierdzi, iż choroba jest powodowana przez silnie traumatyczne przeżycie, na przykład związane z utratą bardzo bliskiej osoby.


Po oderwaniu się od gryzeldowego cyca przyszły Król wyjechał edukować się do nieznającego jeszcze wtedy wspaniałości nalotów dywanowych Drezna, Wiednia oraz [[Praga|Pragi]] czeskiej. Ażeby prawdzie stało się zadość – nie był wszakże w tych trzech miejscach naraz. Zwiał spod Wełtawy w te pędy, kiedy okazało się, że Czesi piją rozcieńczone [[wino]], lądując na najbardziej pijackich seminariach Europy w jezuickim kolegium „Osolinum”. Należy odnotować pewne rozmijanie się programu dydaktycznego z przebiegiem zajęć, jako że podstawowe seminaria były poświęcone ascezie.
'''Epidemiologia'''

Zaobserwowano też, że choroba jest zaraźliwa. Co prawda nie wiadomo jeszcze co ją przenosi, ale wiadomo, iż łatwiej zarażają się osoby o mniejszej niż przeciętna ilości fałdów mózgowych. Częściej zapadają na nią osoby starsze, ale zaobserwowano również znaczące ilości osób młodych, których zachowanie wskazywałoby na wystąpienie zespołu Macierewicza.


<div style="float:justify;">
<div style="float:justify;">

Wersja z 12:52, 3 wrz 2010

Padnij-powstań. A na koronie jabłuszko

Michał Korybut Wiśniowiecki (ur. 31 maja 1640 w Białym Kamieniu, zmarły 10 listopada 1673 we Lwowie) – król Rzeczpospolitej Obojga Narodów w latach 1669-1673, poliglota-obżartuch, powszechny obiekt kpin historyków znany z posiadania ukochanego odyńca. Z tytułu swojej spektakularnej działalności patron wielu szkół podstawowych, średnich i wyższych w Turcji, Austrii i Rosji oraz jednej specjalnej. W Polsce.

Dzieciństwo

Jego Królewska Mość był wychowywany przez matkę Gryzeldę z Zamojskich, przedwcześnie osierocony przez ojca, księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, który po ciężkich bojach za dnieprowymi porohami brawurowo zapił się na śmierć w roku 1651 w wyniku jednorazowego spożycia alkoholu – jednorazowego, ale za to 19 lat bez przerwy.

Po oderwaniu się od gryzeldowego cyca przyszły Król wyjechał edukować się do nieznającego jeszcze wtedy wspaniałości nalotów dywanowych Drezna, Wiednia oraz Pragi czeskiej. Ażeby prawdzie stało się zadość – nie był wszakże w tych trzech miejscach naraz. Zwiał spod Wełtawy w te pędy, kiedy okazało się, że Czesi piją rozcieńczone wino, lądując na najbardziej pijackich seminariach Europy w jezuickim kolegium „Osolinum”. Należy odnotować pewne rozmijanie się programu dydaktycznego z przebiegiem zajęć, jako że podstawowe seminaria były poświęcone ascezie.

Artykuły na medal