6 w pracy
Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „21:47, 22 lut 2023” przez „Miszcz Joda (dyskusja • edycje)”.
6 w pracy (ang. 6teen 2003–2008) – spóźniona z deczka o dekadę kanadyjska odpowiedź na Przyjaciół. Serial animowany opowiadający o losach grupy szesnastolatków, która rezygnuje z reszty dzieciństwa na rzecz nisko płatnej roboty. Sami śmią twierdzić, że powodem do tego jest dorastanie, w porywach pieniądze, co jest słabą przykrywką dla chęci poszpanowania pracą w centrum handlowym.
Postacie
- Caitlin Cookie – typowa blondynka, która na dodatek ma za dużo w dupie. Jeszcze przed pierwszym odcinkiem, typowa córeczka tatusia (nadmieńmy, że tatusia z platynową kartą kredytową), obecnie-pracownica baru sokowego Cytryna. Zmuszona jest tam do noszenia obciachowej czapki. Nieprzystosowane do życia w prawdziwym świecie dziecko, u którego nie sposób odnaleźć minimum koordynacji ruchowej.
- Jonesy Garcia – samozwańczy macho, który nigdy nie popracował jeszcze dość długo, by zaliczyć jedną zmianę. Myśli, że jest idolem panienek, bo dubbinguje go Maciej Zakościelny.
- Jude Lisowski – skejt i nihilista, a do tego ćpun, który do przedszkola chodził z przyszłymi uczestnikami Wyspy Totalnej Porażki. Notorycznie sięga po miękkie narkotyki, co jako jedyne wyjaśnia jego nienaturalny luz. Z pochodzenia i z obrzezania Żyd, co zresztą wyjaśnia już imię. Na nic kamuflaż w postaci tlenionych włosów, niebieskich kontaktów i chowania mycki pod skejtową czapulą z wełny.
- Jen
MasturbMasterson – podobno chłopczyca, a nosi miniówę. Jako jedyna pracuje tam, gdzie chciała, czyli w sklepie sportowym. Prawdziwa kanadyjska patriotka-uwielbia hokej i wyrzeka się przyrodniego brata-Latynosa, Jonesy'ego, co nie przeszkadza jej utrzymywać kontaktu zarówno z nim, jak i resztą etnicznie zróżnicowanej grupy przyjaciół. Apodyktyczna maniaczka; jest przewrażliwiona na punkcie kontroli oraz bycia najlepszą we wszystkim. - Wyatt Williams – porządny chłopiec, nałogowy kawosz i geniusz muzyczny. Swoją wirtuozerię objawia na początku każdego odcinka zmuszając gitarę akustyczną do brzmienia jak elektryczna. Nieprzystosowany nadwrażliwiec: brak dostępu do kawy albo kosz od dziewczyny przełącza go automatycznie na tryb paranoika. Robi się wtedy bardziej wkurzający niż Jen.
- Nikki Wong – buntowniczka
z wyborubez powodu. Uważa się za wielką nonkonformistkę, bo ma piercingi na twarzy i włosy ufarbowane na fioletowo, ale każdy kto ma mózg wie, że Jonesy lubi ją za to, że ma większy biust (i nie tylko) niż reszta bohaterek. Znana z ciętego języka, który na niewiele jej się zdaje uwzględniwszy fakt, że jest powyżej poziomu IQ połowy jej znajomych. Pracuje w propagującym unitaryzm butiku Khaki Bazar, którego szczerze nienawidzi, jednak przez 6 sezonów nie wpadła na to, by poszukać sobie lepszej roboty.
Powiązania z kultem Szatana
Zastanówmy się…
- Serial traktuje o przygodach sześciu szesnastolatków, do tego ma niejednoznaczną szóstkę w tytule, co daje nam 666, liczbę Bestii.
- Akcja rozgrywa się w galerii handlowej (znanej w szerszych kręgach jako współczesna świątynia szatana), co więcej – w Kanadzie, która jest krajem zbudowanym na ruinach pogańskich cmentarzy!
- Wrogami Nikki, jednej z głównych bohaterek, są trzy „Klony“ reprezentujące Trójcę Świętą.
- Główne postacie mają zróżnicowane pochodzenie, co oznacza poprawność polityczną. A, jak wszyscy wiemy, wszelka forma poprawności politycznej to dzieło Belzebuba.
- Darth, jedna z postaci drugoplanowych, służy Ciemnej Stronie Mocy (duh!).
- Fragment polskiej wersji piosenki tytułowej: Czas przyjaciół, spotkań, styp. Czy to zestawienie nie mówi samo za siebie?