Włocławek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Włocławek – miasto i powiat w województwie kujawsko-pomorskim, siedziba powiatu włocławskiego. Zwany również Czerwonym Włocławkiem z powodu prezydenta, który jest komunistą.

Nazwa

Nazwa powstała w wyniku zdrobnienia, które często było stosowane przez sepleniącego założyciela miasta. Miał być to Wrocław, natomiast w wyniku zdrobnienia stał się Wrocławkiem, a wada wymowy przyczyniła się do powstania nazwy Włocławek.

Infrastruktura

  • Miasto posiada dwa mosty, bo dopiero przy drugim trafiono na rzekę;
  • Wjeżdżając od Torunia dwupasmówką, w lusterku obejrzymy podwozie naszego samochodu;
  • Włocławek posiada własną obwodnicę, która obejmuje ok. 10% całego miasta, ma 1 km długości i 2 tunele o łącznej długości 5 (słownie: pięciu) metrów.

Popularność

Włocławek zaistniał w telewizji, będąc 2 razy w tefałenowskim programie Uwaga! Za pierwszym razem z powodu gościa, który dzwonił na psy lub straż miejską, bo siedziało się na barierce przed blokiem przy ulicy Rajskiej. Za drugim razem powód był oczywisty – droga krajowa, 10% nawierzchni, 50% nierównych łat i 40% dziur. 24 sierpnia 2008 roku zaistniał po raz kolejny w TVN, tym razem w Faktach, w którym to programie zorientowani redaktorzy opowiadali o zaporze wodnej. Powiedzieli to, co miesiące wcześniej zamieszczono w Nonsensopedii (o, tu, pierwszy punkt!) – kolejny dowód na to, że jest to najrzetelniejsze źródło wiedzy w sieci.

Ważne miejsca i obiekty

  • Zapora wodna – największa zapora w województwie (pewnie dlatego, że jest to jedyna zapora na Wiśle). Miała być postawiona tymczasowo na 10 lat, bowiem władza chciała postawić jeszcze 6 innych. Robotnicy jednak szybko zużyli materiały do pracy i się zbuntowali. Nie ma tak dobrze. Ba, nie ma nawet tak średnio. Zapora stoi już 30 lat i jeżeli by się rozsypała lub ktoś ją zdemontował, Włocławianie oraz ogólnie ludzie mieszkający nad Wisłą gdzieś do okolic Torunia przeżyliby (?) biblijny Potop 2.0. W kwietniu 2007 bez powodu włączył się alarm na zaporze i nikt nie wiedział, o co chodzi.
  • Katedra – jeden z najstarszych obiektów w mieście. Byłby starszy, ale pewnego dnia katedra spłonęła i została odbudowana z zupełnie innego materiału (ciężkopalnego kamienia i cegieł) oraz w zupełnie innym miejscu. Jakby się dobrze zastanowić, to jest to zupełnie inna budowla, co jednak nie zmienia faktu, że jest stara. Ale jak stara? Wikipedia mówi, że „W XII wieku włocławska katedra była budynkiem drewnianym. W XIII wieku włocławska katedra była budynkiem murowanym. W 1340 roku rozpoczęto budowę obecnej katedry”.
  • Park im. Henryka Sienkiewicza - teren leżący w bezpośrednim sąsiedztwie katedry. Jest to miejsce spotkań współczesnej młodzieży włocławskiej w celu oświatowej kontemplacji nad butelką taniego wina, zwanego popularnie buzunem, mózgojebem, winiaczem, bełtem, siarą, jabolem czy też napojem winopodobnym o smaku owocowym.

Rozrywka

Jest jedno Multikino. Stało 2 lata, zanim mogło być otworzone – Cinema City i Multikino nie mogły dojść do porozumienia.

Szablon:Stubek

Szablon:Ok