Plaża

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ruiny starożytnego miasta na plaży
Plik:PlażaGdańsk.jpg
Patrz, jaki syf. To Gdańsk jest.

Plaża (Ang. Bitch) - zbiorowisko ziaren piasku, które dla zwiększenia swojej zauważalności legły w możliwie najmniejszej odległości od siebie. Im więcej ziaren i mniej kamieni zakopanych wśród nich lub leżących na nich tym większy podziw taka plaża wzbudza. Plaża ma olbrzymie znaczenie biologiczne (wśród jej ziaren znajduje schronienie duża liczba owadów) jak i społeczne. Na podstawie obserwacji ludzi układających się w sezonie letnim na plaży został naukowo opracowany terytorializm człowieka, różny u różnych narodowości.

Plik:Daytona beach.JPG
Daytona Beach. Impreza z okazji nadchodzącego sztormu.

Zwyczaje plażowe

Z niewyjaśnionych przyczyn, zapewne wplecionych w naszą biologię (sławetne wyjście ssaków na ląd), plaża kojarzy się z romantyzmem. To właśnie plaża należy do jednych z najchętniej wybieranych miejsc oświadczyn i pierwszych randek. Może dlatego, że to nieliczne z miejsc, przynajmniej w Polsce, na przebywanie w których jeszcze Polaków stać. Z miłością nierozerwalnie złączona jest seksualność a plaża jest jednym z najlepszych miejsc na zaprezentowanie swoich walorów fizycznych. Dlatego pewnie wszyscy ci, którzy planują wyjazd nad morze, na 2 tygodnie przed codziennie uczęszczają na solarium, bo największym poniżeniem dla człowieka jest leżenie bladym na plaży. Wieczorami plaża służy jako siedzisko dla wszystkich tych, którzy przy szumie fal czekają na swój własny szum w głowie. Porannymi godzinami zaś, po plaży nie wiadomo czemu biegają ludzie, we wszystkich możliwych kierunkach, ale najczęściej równolegle do linii wody.

Plaże, jakie są, każdy widzi

Z plażą związana jest pewna tendencja - im kraj ma chłodniejszy klimat, tym ma ładniejsze plaże. Najlepszymi przykładami są plaże polskie, leżące na północnych krańcach Polski (środkowa Europa) i plaże Egiptu (Afryka Północna), które przez Polaków nie są nazywane plażami, ponieważ są tak twarde, że nie da się na nich leżeć, przez co plaża traci swoją najważniejszą dla ludzi funkcję płaszczyzny do opalania ciała. Należy pamiętać, że owe skupiska piasku są spotykane nie tylko nad wodami słonymi. Zdarza się, że wśród szuwarów polskich jezior leży nieskazitelnie czysta maleńka plaża, która, jeżeli zostanie odkryta cieszy się wysoką frekwencją odwiedzających. Czasami, niepoprawnie, plażą nazywany jest także piasek w przyblokowych olbrzymich kuwetach, w których oprócz kotów i psów pląsają dzieci. Takie kuwety nie są plażami, ponieważ są ograniczone sztucznymi wytworami w postaci malowanych, często połamanych, desek.

Najciekawsze właściwości plaży

  • Idąc po piasku zapadamy się w niego, co daje wrażenie latania.
  • W sezonie letnim należy uważać na temperaturę piasku, który nagrzewając się może poważnie parzyć nasze nagie stopy.
  • Dosyć magicznym zjawiskiem jest to, że kiedy chcemy wytrzepać ręcznik to ile razy nie sprawdzalibyśmy kierunku wiatru, piasek i tak sypie się na naszego towarzysza plażowego lub, co gorsza, na obcego.
  • Zwiększa chęć podejmowania ryzyka u ludzi, co objawia się grą w siatkówkę w możliwie najmocniej zatłoczonej części plaży.

Zobacz też