Arch Linux

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Arch Linux – dystrybucja Linuksa przeznaczona dla osób, które zapamiętały wszystkie pliki konfiguracyjne systemu. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników poleca się Gentoo – tam trzeba wszytko napisać samemu.

Plik:Archinterfejs.png
Instalacja Archa jest bardzo prosta - wystarczy jedynie 999 komend. Interfejs jest zaś bardzo prosty w obsłudze.[1]

Odznacza się on tym, że zainstalowanie jakiegokolwiek systemu graficznego jest praktycznie niemożliwe. Dlatego najpopularniejszą przeglądarką internetową na tym systemie jest Lynx, a klientem IRC pork.

Społeczność

Użytkownicy Archa są społecznością hermetyczną. Każdy, kto próbuje się wbić do ich szeregów, powinien wiedzieć, że ukrzyżowanie i obita twarz to dopiero wstęp. Największe skupiska widuje się na legendarnym boardzie /g/ 4chana. Wielu można też spotkać w różnych kątach Reddita, z czego ci najmilsi i mający największe osiągnięcia są na r/unixporn, czyli subreddit o osobach tak przywiązanych do swoich instalacji Linuxa, że robią im elegancki makijaż, a następnie malują o nich to i owo. Z najciekawszych rzeczy tym na r/unixporn udało się zainstalować środowiska graficzne, ale większość z nich jest dziwolągami używających kafelkowych menedżerów okien, najczęściej i3.

Pacman

Owa dystrybucja odznacza się ciekawym rozwiązaniem jeśli chodzi o system zarządzania pakietami: Aby zainstalować jakikolwiek program, trzeba zagrać z komputerem w Pacmana. Poziom trudności wyliczany jest od rozmiaru i ilości zależności w danym pakiecie. Żeby na przykład zainstalować Libre Office'a, trzeba grać ok. tygodnia.

Repozytoria

Arch posiada kilka sporych repozytoriów:

  • Core – pakiety tutaj zawarte powinny zapewniać podstawową funkcjonalność systemu.
  • Extra – coś ekstra na jesienne wieczory, najczęściej pobierana jest stąd gra Saper.
  • Community – repozytoria społeczności, sporo syfu i od chu chu niepotrzebnych pr0n downloaderów.
  • Testing – niby istnieje, jednak nikomu nie udało się nic stamtąd pobrać.

Pokrewne dystrybucje

Wyczerpani procesem instalacji użytkownicy Archa zdecydowali się stworzyć zmodyfikowane wersje Archa, które można łatwo zainstalować i skonfigurować, przez co ganiają za nimi Archowi elityści z widłami i pochodniami.

  • Archbang: mocna modyfikacja Archa z graficznym instalatorem i oddzielnymi repozytoriami. Różni się od Archa jak Ubuntu od Debiana. Bardziej znienawidzony, bo jest całkowicie sprzeczna z poglądami rdzennych Archowców i łatwo się go instaluje.
  • Antergos: ma zmodyfikowany menedżer pakietów, dodatkowe repozytoria i jest prekonfigurowany, ale poza tym jest w miarę podobny do Archa, nawet używa pakietów Archa i trzeba jeszcze pogrzebać trochę w powłoce po instalacji, ale twórcy się upierają, że to zupełnie inna dystrybucja, dzięki czemu atakuje ich nieco mniej rdzennych Archowców.

AUR

AUR to repozytorium, do którego użytkownicy dodają co chcą. Można więc tam znaleźć GIMPa z 2040 roku, Minecrafta 6.6.6 i wiele innych. Niestety, pobrane programy trzeba skompilować, co udaje się w zaledwie 66% przypadków. Nie można go używać za pomocą Pacmana, lecz należy instalować programy za pomocą komend, zwykle od 10 do 100, więc powstają różne programy do instalacji oprogramowania z tego repozytorium, z czego największą popularnością cieszy się Jogurt Yaourt. Są one niezwykle popularne wśród większości użytkowników Archa ze względu na możliwość instalacji za pomocą – uwaga – jednej komendy. Oczywiście ci heretycy są potępiani przez twórców Archa.

Zobacz też

Przypisy

  1. Nie dotyczy ludzi