Itr

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Itr (Y) – trzydziesty dziewiąty pierwiastek chemiczny, metal przejściowy, wynaleziony przez… (uwaga!) Fina. Itr był jedynym pierwiastkiem jaki odkrył, a i tak na jego cześć nazwano pierwiastek 64 – Gadolin. Nazwa Itru, podobnie jak do rymu Erbu, Terbu i Iterbu pochodzi od nazwy jednej, szwedzkiej wiochy – Ytterby, która zasłynęła jedynie tym, że postawiono tam kopalnię. Tym samym, Polacy czekają na zmianę nazwy węgla na katovicium. Itr posiada 31 bezużytecznych izotopów, które istnieją po to, żeby chemikom było trudniej na studiach. Stabilny jest tylko jeden i to właśnie jego oglądamy dookoła.

Zastosowanie

Dzięki itrowi świeci się ekran twojego telewizora. Spora to zasługa, bo kto by chciał patrzeć na telewizor, który się nie świeci? Itru boi się promieniowanie rentgenowskie, w związku z czym wraz z wolframem buduje narzędzia do jego wykorzystania. Itrowi powinny być wdzięczne wszystkie obwieszone brylantami damy, gdyż bez jego obecności niemożliwym byłoby skrystalizowanie cyrkonii. Itr nie ma zastosowania w biologii. Chodzą słuchy, że można nim hodować raki, jednak są na to tańsze sposoby.


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.



Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale