Chomik
Chomik – składnik dań serwowanych w postaci sajgonek przez spoconych Chińczyków na polskich bazarach.
Zastosowanie
- Zapobiega zbyt wczesnemu zapadnięciu w sen; chomik zamknięty w klatce wyposażonej w młynek nie pozwoli zmrużyć oka przed północą.
- Wykorzystuje się baterie młynków jako awaryjne zasilacze energetyczne; koszty paliwa (oleju napędowego) dla prądnicy napędzanej silnikiem Diesla wielokrotnie przewyższają koszt wyżywienia zespołu puchatych pędników o identycznej mocy.
Chomik dżungarski (Phodopus sungorus)- gatunek karłowatego chomika, nadający się do hodowania w domu.
Środowisko i występowanie Na wolności zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej. W poszukiwaniu pożywienia może wędrować na obrzeża lasów. Zapada w zimowe odrętwienie, oraz letnie odrętwienie w niesprzyjających warunkach (estywację).
Wygląd Chomik dżungarski podobnie jak chiński ma na grzbiecie pręgę. Kształt jego ciała jest jednak wyraźnie odmienny - bardziej zaokrąglony. Długość ciała to średnio 9 cm. Samiec ma długość około 10 cm, a samica 7 cm. Bardzo krótki ogon i łapy są prawie niewidoczne. U chomików karłowatych gruczoł zapachowy położony jest pośrodku brzucha. Ciężar ciała wynosi 30-40 g. Wyróżnia się czarną pręgą od czoła po ogon.
Ubarwienie Latem kolor chomika dżungarskiego jest na grzbiecie szary, na brzuchu biały. Na bokach ciała mogą występować białe plamy. W zimie futro na grzbiecie jest o wiele jaśniejsze, prawie zupełnie białe. Zmiana koloru futra ma podłoże fotoperiodyczne. W warunkach domowych zmiana ta zdarza się rzadko.
Rozród U chomików karłowatych ruja nie odbywa się zbyt wyraźnie. Powtarza się ona cyklicznie co 4-6 dni. Zaloty chomików karłowatych mają podobny przebieg jak u chomików syryjskich, lecz trwają krócej. Rozwój młodych przebiega bardzo podobnie jak u chomika syryjskiego. Chomiki karłowate rosną do końca życia. Rozmnaża się przez cały rok (samica rodzi 3 do 7 razy w roku), toteż płodność tego gatunku jest stosunkowo wysoka. Samica po 21-dniowej ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy. Chomik dżungarski żyje w niewoli od 2 do 3 lat. Chomik dżungarski nie jest gatunkiem agresywnym. Jest towarzyski i dobrze czuje się żyjąc w grupach rodzinnych.
Żywienie
Chomiki te preferują ziarna słonecznika, dyni czy też orzechów. Można również oferować im mięso (najlepiej surowe) i nabiał. Należy jednak pamiętać, żeby nie podawać zbyt suchego pokarmu. Często zdarza się jednak tak, ze chomik nie chce jeść świeżych warzyw czy owoców.
Ciekawostki
- Czy wiesz, że chomik to najczęstsza przyczyna awarii komputerów? Wyjmij truchło z wentylatora.
- Czy wiesz, że chomik to szczur chory na świnkę?
- Czy wiesz, że chomik może ci zastąpić dziewczynę? Trzeba go do tego okleić taśmą, żeby sie nie rozpadał.
- Czy wiesz, że kosmici używają ich jako napęd do swoich statków kosmicznych?