Szczecin

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 08:53, 25 lip 2008 autorstwa Cerber (dyskusja • edycje) (Przywrócono przedostatnią wersję, jej autor to 89.78.130.98. Autor wycofanej wersji to Mileniusz.)
Plik:Szczecin wodowanie statku.jpg
Wodowanie statku w Stoczni Szczecińskiej
Plik:Szczecin widok na odre.jpg
Widok na Odrę od strony Wałów Chrobrego

Szczecin – metropolia położona w północno-zachodniej Polsce w okolicach Polic nad Morzem Bałtyckim.

Szczecin znany jest z tego, że nikt na niego nie zwraca uwagi, choć bardzo zainteresowani są nim Niemcy. Przypuszczać by można, że nawet bardziej niż sami Polacy.

Historia

Początki Szczecina datowane są na piątą połowę wieku przed Mickiewiczem (na ten wiek datowane są pierwsze butelki po bosmanie znalezione podczas budowy willi Jurczyka). Z początku była to osada rybacka, z czasem rozrosła się, gdy wybudowano pierwszy hipermarket. Od tego czasu powstało ich w Szczecinie 10k.

Kwestia braku śródmieścia w śródmieściu

Co kilka lat z dokładnością zegara wyborczego w środkach przekazu w Szczecinie pojawia się kwestia braku śródmieścia w śródmieściu, z pewnością spowodowana badziewną Starówką. Kolejne zarządy Szczecina od niepamiętnych czasów zajmują się poszukiwaniem śródmieścia Szczecina - planuje się wynajęcie Indiana Jones wspólnie z Larą Croft. Obecnie archeolodzy szukają śródmieścia na wyspach Śródodrza, twierdzą że uwiną się przed Euro 2012 i końcem świata.

Gospodarka

  • Gospodarka Szczecina jest rozwinięta, oprócz licznych hipermarketów znajduje się tu także stocznia, port morski, browar Bosman, 15,139 stacji benzynowych, w tym aż połowa czynnych w nocy. W latach świetności miasta był tu także produkowany paprykarz szczeciński, ale ze względów prestiżowych (dla miasta) jego produkcja została przeniesiona gdzie indziej.
  • Głównym towarem eksportowym Szczecina są używane radia, kołpaki oraz inne części samochodów masowo pozyskiwane przy ulicach Śląskiej, Parkowej i Jagiellońskiej oraz Pocztowej. Jeśli gdzieś na Pomorzu kupujesz kradzione radio, prawie na pewno pochodzi ono ze Szczecina.
  • Inne gałęzie gospodarki:
  • Przemyt
  • Sutenerstwo
  • Przemyt
  • Piracki przewóz ludzi na linii Berlin-Szczecin.
  • Kantory
  • Przewodnicy po mieście, wynajęci po to, aby przeciętny mieszkaniec nie musiał odpowiadać na idiotyczne pytania turystów jak dojść nad morze?.
  • Przemyt, sprzedaż papierosów kupionych w Szczecinie Niemcom w Berlinie.
  • Hołd pana Krzysztofa.

Sport

  • Pogoń Szczecin – to duma Szczecina. Pierwszoligowy zespół, znany bardziej jako „zespół reszty świata”, ponieważ w składzie rzadko pojawia się jakiś Polak. Pogoń posiada piękny stadion, na 17 000 miejsc z wspaniałym pastwiskiem i renesansowym zegarem boiskowym pamiętającym Bieruta. PZPN co roku wydaje warunkową licencję na grę w ekstraklasie, wierząc zapewnieniom w rodzaju: „mamy plan rozbudowy stadionu – będzie to niedługo najlepszy obiekt w Polsce”.
  • Pogoń Szczecin Nowa – B-klasowy klub, znany każdemu mieszkańcowi ze świątecznych plakatów.
  • Łącznościowiec Szczecin – klub piłki ręcznej posiadający sekcję męską i żeńską. Sekcja męska była wcześniej znana jako Paria Szczecin przez wiele sezonów usilnie starała się spaść z ekstraklasy, niestety bez skutku, na drodze zawsze stawały zespoły pierwszej ligi, które nie chciały awansować tłumacząc się przywiązaniem do aktualnej klasy rozgrywkowej.

Kultura i Rozrywka

  • Głównym miejscem spotkań Szczecinian jest centrum „Galaxy”, gdzie odbywa się szereg imprez o charakterze rozrywkowym. W weekendy zjeżdżają sie wszystkie rodziny ze Szczecina, a także Polic, Stargardu i okolic do tego centrum rozrywki. Większą ilość przeznaczonego czasu spędzają w hipermarkecie na pierwszym piętrze konsumując przekąski na promocji. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się ruchome schody oraz szklane, działające jak im się chce, windy.
  • Dla lubiących zaś sport atrakcją jest stok narciarski „Szczecińska Gubałówka”, posiadający 3 trasy, po 20 metrów każda. Wartym podkreślenia jest fakt że śnieg w Szczecinie spada średnio 4dni w trakcie roku, co powoduje, iż w sezonie kurort ten jest silnie oblegany.

Ciekawe dzielnice

Plik:Widokbloki.jpg
Bloki dzielnicy
Wjazd do Zdunowa

Wielgowo i Zdunowo, zwane Wioską i Otchłanią. Znajduje się tam koniec świata, a za nim wielka przepaść, na której dnie Atlas trzyma Ziemię. Dzielnica ta posiada charakterystyczny klub piłkarski OKS Vielgovia. Zdunowo zamieszkują mili i sympatyczni tubylcy, którzy pracują przy wydobyciu torfu na okolicznych polach. Jest miejscem godnym zwiedzenia.

Przyjaźni i Kaliny to tak na prawdę dwa osiedla, lecz ze względu na ich ciekawe położenie, pomiędzy trzema innymi dzielnicami wymienia się je osobno. Owe osiedla zajmują czołowe pozycje w corocznym policyjnym rankingu osiedli z największą ilością zgłoszonych przestępstw, ze względu na nadzwyczaj często ginące lusterka z samochodów. Większość lusterek ginie podczas powrotu sfrustrowanych kibiców z meczów Pogoni Szczecin. Duża ilość ginących lusterek świadczy o obecności Kiboli, zaś duża ilość Dziesion świadczy o dużej populacji Dresów. Dwa najważniejsze obiekty społeczno-kulturalne to Lasek, który jest ostoją kultury menelsko-żulowskiej oraz Ławka, na której zazwyczaj bansuje się Młodzież.

Pogodno - dość rozległa geograficznie oraz społecznie, rozległa połać miasta obejmująca muldy i rury kanalizacyjne (stojące tam od 3 lat) przy ulicy Taczaka aż do ryneczku na Mickiewicza, zahaczając przy tym park na Brodzińskiego, gdzie czasami pojawia się kilkoro zdesperowanych filmowców by grać tam w szachy, robiąc tym samym konkurencję dla grających na placu Grunwaldzkiego dziadków-obrońców socjalizmu.

Znani Szczecinianie

Zasłużeni dla Szczecina

Zabytki i miejsca warte obejrzenia