Anime

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Anime to koreańskie filmy oparte na komiksach zwanych mangą. Najlepsze przykłady anime to Nion dżiniziz iwandżilion oraz Egg in the Shell, na którym wzorowali się bracia Wachowscy tworząc Matriksa.

Ojciec Rydzyk z Radia Maryja potępia anime, twierdząc, że jest ono dziełem szatana. Mówi nawet, że to powoduje u dzieci agresję. Nie wspomniał jednak o tym, że sam jest fanem hentajów i że pragnie posiąść wszystkie pokemony, digimony i inne dziwactwa. Nie wnikamy, w jakim aspekcie chce je wykorzystać.

Anime samo w sobie oznacza superwyjechaną w kosmos japońską animację.

Jej dumnymi reprezentantami poza Songokū i muszką Mają jest Usagi z Czarodziejki z Księżyca, która walczy o dobro, miłość i inne pierdoły, po zatym można spotkać ją w kuluarach sejmowych podczas masażu łysinki Hitmana...

Jej stałym klientem jest niejaki Lech Kaczyński, który ma związki także z podziemnym światem srayersów. Podobno Lina Inverse już nie raz go upiekła...

Historia

Anime, po japońsku クレヴァ, ma długą historię. Pierwsze anime, ティ・フユ (Ti huyu), powstało już w XIV wieku. Z recji tego, że nie istniały jeszcze urządzenia służące do animacji i kręcenia filmów, wszystkie kadry zarysowano na następujących po sobie kartkach, które przewracano w szybkim tępie. Jedna osoba przewracała kartki, inne zajmowały się podkładaniem głosów (tzw. seiyuu) i efektami dźwiękowymi. Po projekcji zarysowane kartki kopiowano i sprzedawano pod nazwą manga (マフヤ). Anime i mangi były głównymi rozrywkami samurajów i rycerzy Jedi. Wraz z nadejściem ery kina i technik animacji, otworzyły się szersze możliwości dla anime. W ciągu kilkudziesięciu lat powstało wiele wartościowych anime, jak Dragon Balls aka Smocze jądra (ドラゴンボール'ス), Spirytus z daleka: W krainie białych myszek aka Spiritus Away (スピリツス・オワユ) czy Nion dżiniziz iwandżilion (ニオン・ジニジス・イヴァンジリオン).

Znani twórcy anime: Akira Kurosawa, cesarz Akihito, Quentin Tarantino, mistrz Yoda

Znani fani anime: Andrzej Lepper, Kazimierz Marcinkiewicz, Łajza Minęli, George Bush, ja