Płock

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Główna ulica miasta. Z zieleni wyłania się sylweta fabryki gwoździ

Płock – miasto i powiat w województwie mazowieckim. Siedziba powiatu płockiego. Położone nad środkową Wisłą, w miejscu, gdzie zanieczyszczenie przechodzi z poziomu zatrważającego na poziom absolutnie niewyobrażalny. Siedziba kilku znanych firm, w tym PKN Orlen oraz drewutni pana Jana.

W herbie Płocka znajduje się podkowa nawinięta na brzozowy kijek, w czerwonym polu makowym. Barwy miasta to łososiowy (czyt. łosośowy), burgund (czyt. burgund) i ecru (czyt. e'kri).

Historia

Budownictwo mieszkaniowe

Plik:A i t.jpg
Adam i Teresa, zadowoleni posiadacze własnego M-2

W Płocku znajduje się około 130 000 osób męskich i żeńskich, którzy nie są specjalnie zainteresowani wytwarzaniem nowych członków społeczności (a poza tym wiadomo, że śluby są najczęstszą przyczyną rozwodów). Stąd budownictwo mieszkaniowe w Płocku lekko nie ma i zatrzymało się wiele lat temu na liczbie około sześciu tysięcy bloków mieszkalnych z wielkiej płyty.

Szkolnictwo wyższe

W Płocku znajduje się Uniwersytet Warszawski, który zdecydował się przenieść z miasta stołecznego z uwagi na rozruchy i postępującą atrofię ministerstwa edukacji. Studenci uczą się na wydziałach:

Liczba studentów w roku 2007 wynosiła 5713 osób z siedemnastu i pół krajów.

Zabytki

Płock wyposażony został w średniowieczu w pełen zestaw baszt do obrony przed przeważającymi siłami krzyżackimi, znaczy się Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Baszty pozostały niewykorzystane po tym, jak Henryk Sienkiewicz wykreślił ze scenariusza Krzyżaków bitwę o Płock i wstawił tam kilka momentów z Jagną i Krzyżakiem IV. Baszty zmarniały, a w XVI wieku rozebrano je na budowę chat i zastąpiono plastykowymi atrapami dla turystów.

Prócz tego znajdziemy w Płocku szereg gotyckich i barokowych katedr, z których najsłynniejsze są pod wezwaniem św. Wita i św. Wawrzyńca od Trądu.

Malarstwo, hokej i wioślarstwo

Kanapa została wyprodukowana w słynnych zakładach La Grande Sofa, wykończona jest pierwszego gatunku skórą cielęcą, dekorowaną ręcznie przez tybetańskich mnichów. Ten doskonały trzyosobowy mebel nadaje się zarówno do wypoczynku przy kominku, jak i spania, gdyż po rozłożeniu przekształca się w łóżko ze stolikiem nocnym i materacem wodnym. Kanapa wyposażona jest w gadającego zająca gatunku Bunolagus monticularis, który podaje godzinę i przynosi drinki, kiedy służba uda się już do domu po zmroku. Wypoczywający osłonięci są przed atakami złoczyńców przez obrotowe noże ze szwedzkiej stali. Na wypadek zagrożenia powodzią lub pożarem kanapa wyposażona jest w dwa silniki Sołowiew D-30, znane z samolotu Tu-154. Kolorowe lampki na oparciach dostępne są jako opcja dodatkowa.

Znane osoby

  • Mirosław Milewski – polityk, zegarmistrz, poeta, prozaik, mąż, wuj, kochanek, (p)rezydent, a także – gdy zajdzie potrzeba – hydraulik, jest jedną z najsłynniejszych postaci, jakie wydała ziemia płocka.

Zobacz też

Medal.svg

Szablon:Ok