Iława
Iława - miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone nad długą rynną wypełnioną wodą zwaną Jeziorakiem. Jest siedzibą powiatu. Planowano też utworzyć siedzibę województwa, ale przez pomyłkę utworzono w Olsztynie, dość sporym mieście, które jednak wyglądem przypomina wioskę. Wokół Iławy leży kilka wiosek, takich jak Ostróda, Elbląg, Grudziądz, Kwidzyn. Mieszkańcy Iławy mają odwieczny kompleks Olsztyna, który jest jednak uzasadniony.
Podział administracyjny
- Centrum - jest prawie wszystko: poczta, Urząd Miasta, banki, szkoły, hala sportowa, a także Park Miejski (ulubione miejsce wieczornych spotkań iławskich żuli).
- Dzielnica Przemysłowa - jak sama nazwa wskazuje, są tam zakłady przemysłowe, głównie stolarnie. Warto zwiedzić wysypisko śmieci przy ul. Komunalnej.
- Gajerek - duże osiedle domków jednorodzinnych. Nie ma tam żadnych ciekawych miejsc. Ulubionym miejscem żuli jest "centrum" osiedla - Plac Gdański. Większość ulic Gajerka nazwana jest od różnych miast.
- Lipowy Dwór - zadupie, ale za to położone w ładnej okolicy nad jeziorem.
- Osiedle Dąbrowskiego - zabudowę tworzą zarówno bloki, jak i domki. Na osiedlu są supermarkety Intermarche i Bricomarche. Starano się również podjąć budowy szkoły, ale skończyło się to klapą.
- Osiedle Kopernika - dzielnica o największym skupisku obiektów handlowych (10 obiektów na mieszkańca). Oprócz tego występuje również targowisko, Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy oraz rondo, które kierowcy zauważają tylko wtedy, jak nie ma śniegu.
- Osiedle Lubawskie - największe zadupie w Iławie. Nie ma nic, nawet szkoły, ale za to autobusy tam dojeżdżają.
- Osiedle Ostródzkie - na osiedlu tym występują głównie ulice, których nazwy pochodzą od owoców. Oprócz supermarketu Plus Discount i cmentarza nie ma nic ciekawego.
- Osiedle Piastowskie - planowane osiedle położone na północ od nowo powstałej obwodnicy. Jest już kilka bloków, ale większą część nadal zajmuje trawka.
- Osiedle Podleśne - duże blokowisko, występuje tam poczta, bank, szkoła, siłownia. Żule unikają tego miejsca, odkąd przeniosła się tam policja.
- Osiedle Sienkiewicza - turystyczna dzielnica Iławy, jednak chodniki są w kiepskim stanie. Jest tu kilka hoteli zerogwiazdkowych, stacja benzynowa, liceum i stadion IKS Jeziorak. Na osiedlu występuje dworzec Iława Miasto.
- Osiedle Słoneczne - planowane osiedle położone w pobliżu obwodnicy. Na razie nie ma nic oprócz nowego cmentarza i kilku domków.
- Osiedle Trzydziestolecia - największe blokowisko w mieście, zamieszkane głównie przez żuli. Warto zwiedzić jedyny w mieście falowiec przy ul. Kasprowicza i zakład karny.
- Wielka Żuława - wyspa na Jezioraku, podobno największa śródlądowa w Europie. Żeby się na nią dostać, trzeba umieć pływać, ponieważ nie ma mostu.
- Osiedle Wojska Polskiego - dzielnica, w której występuje poczta, dworzec Iława Główna i dworzec PKS. Poza tym nie ma tu nic ciekawego. Przy ul. Wojska Polskiego znajdują się Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego, z których ulatniają się przyjemne dla nosa zapachy.
- Stare Miasto - najstarsza dzielnica Iławy, w której dominującą zabudowę tworzą piękne bloki z wielkiej płyty powstałe w latach 70.
Obiekty i zabytki
- Kościół średniowieczny na Starym Mieście, pamiętający jeszcze czasy egipskich faraonów.
- Neobarokowy ratusz, którego wieżyczkę wybudowano dopiero w latach 90.
- Neogotycki Dworzec Główny - jedyny w województwie, na którym zatrzymują się Intercity.
- Wieża ciśnień na Osiedlu Podleśnym (gdy do niej wejdziesz, podniesie ci się ciśnienie).
- Pałacyk neoklasycystyczny w Centrum, o którym marzy każdy burmistrz miasta.
- Dworek secesyjny na Osiedlu Sienkiewicza, zbudowany podobno na zlecenie Abrahama Lincolna.
- Neoklasycystyczna Hala Miejska w Centrum, pełniąca obecnie funkcję kinoteatru.
- Neogotycka Szkoła Podstawowa Nr 1 w Centrum z Kopernikiem na froncie.
- Różne kamienice, z których na większości odpadają tynki.
- Barokowe rzeźby w Parku Miejskim, częstowane wódą przez okolicznych żuli.
Komunikacja
Iława należy do miast posiadających komunikację miejską. Obsługiwanych jest 7 linii autobusowych, ale mieszkańcy i tak z nich nie korzystają, bo autobusy są niedopasowane do rozkładu jazdy pociągów. Dla miłośników jazdy na okrągło polecamy przejażdżkę po 6 iławskich rondach.
Sport
W Iławie jest jeden mały wiejski klubik o wielce oryginalnej nazwie "Jeziorak". Stadion IKS-u jest ulubionym miejscem spotkań tamtejszego menelstwa, którego w "mieście" jest około 90% populacji. Największym sukcesem niebiesko-białych/biało-niebieskich (niepotrzebne skreślić) jest wygrana z reprezentacją Szkoły Podstawowej w Iławie 3:0 walkowerem (jeden z zawodników gości nie posiadał legitymacji szkolnej-przyp. red.). Jeziorak z nad Jezioraka posiada też licznych kibiców, o czym świadczy liczba sprzedanych butelek wina "Byk" po derbach z drużyną olsztyńskiego Stomilu.