Vanuatu
Masz zęby/oczy jak świnia
- Największy komplement na wyspach Vanuatu
Republia Vanuatu (z "lama: Ripablik blong Vanuatu) – wyspiarskie państwo w Oceanii, położone na wszystkich bez dwóch wysp Nowych Hebrydów, graniczy z Fidżi i Francją. Na powierzchni Polski rozciąga się od Szczecina do Przemyśla. Mieszka tam 200 tys. ludzi, którzy porozumiewają się w 150 językach, choć w miastach gadają jedynie w kreolskiej bislamie.
Geografia
Czarne Wyspy Szczęśliwe, w odróżnieniu od białych koralowych – wulkaniczne. Nie wyglądają tak atrakcyjnie jak one, ale za to coś na nich coś rośnie. Głównie importowana z Ameryki kukurydza, kapusta, z której można zrobić prawie nasze gołąbki, i pochrzyny – robiące za polskie ziemniaki ogromniaste bulwy smakujące jak kuchnia brytyjska. Palmy są długaśne i wesoło pomarańczowe. Obrośnięte gęsto gleby, bo wulkaniczne. Do tego jest tam woda. Wyspy białe zazdroszczą.
Fauna
Żyją tam murzyńskie świnie, drugie po człowieku najważniejsze źródło białka, i mają się dobrze, choć regularnie są zjadane, bo smakują jak on. Najważniejsze ekonomicznie, doskonała lokata kapitału.
Kultura
Ludzie żywią się głównie w fast foodach, gdzie za kobiety wyzwolone robią banany, piją kavę z chińskich miseczek w kształce kokosa, ubierają się w koszule, mieszkają w domkach z patyków[1] i nie znają ubrań[2]. Między wyspami przemieszczają się na motorówkach. Wcześniej popularne były katamarany wydłubane w jednym pniu, ale ich idea się wyczerpała. Skoki na bungee są tam obrzędem religijnym.
Symbole narodowe
- Flaga – czterobarwna: kolor czarny – symbolizujący gleby wulkaniczne (o czym było wyżej), czerwony – dający wyraz przelanej krwii plemion ludożerczych, żółty – mający oznaczać dobrobyt i zielony – tak żeby ładniej wyglądało. Na fladze wyraźnie widoczny jest symbol narodu w kolorze dobrobytu – świński kieł, w środku którego znajdują się skrzyżowane dwa nagie liście daktylowca. Również widoczna na fladze leżąca literka Y wzięta jest z kosmosu[3].
- Godło – tubylec z dzidą na tle zakręconego dziczego kła i, dla odmiany, skrzyżowanych dwóch nagich liści sagowca. Na wstążeczce koloru symbolizującego dobrobyt pod murzynkiem umieszczony jest napis informujący, że Vanuatanie[4] kumplują się z Bogiem.
- Hymn – wychwalający Boga i to, że są jego kumplami, oraz to, że dał im urodzić się na ziemi tych wysp. Ma niepozorną nazwę Yumi, yumi, yumi, gdzie yumi to, oczywiście, stary japoński łuk[5].
Vanuatu w popkulturze
- Jedyne wieści o tym kraju pochodzą z gry FIFA 98: Road to World Cup, w której to Vanuatu robi za San Marino z afroamerykanami w składzie.
- Na wyspach Vanuatu rozgrywane są czasem programy typu reality show, choć nie jest wspominane, że należą one do tego kraju.
Polityka
Bawią się w parlament z pięćdziesięcioma dwoma posłami, którzy spływają na wyspę stołeczną na motorówkach. Mają demokrację i siedmiu prezydentów, więc są prawdziwie wolni.