Blok

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Dumnie stojący zabytek klasy „bardzo zerowej” w Poznaniu
Zbiorowisko

Blok – luksusowy obiekt mieszkalny, posiadający nie mniej niż cztery-sześć (zależnie od miasta) pięter, w przeciwnym wypadku pijani i niekompetentni urzędnicy klasyfikują budynek jako kamienica (poza Helem gdzie bloki mają 3 piętra).

Geneza[edytuj • edytuj kod]

Wykopaliska na terenie Zagłębia Dąbrowskiego wykazują, ze kultura bogatych apartamentowców, zwanych dalej blokami, rozwijała się już w słowiańskich osadach, zwanych dalej podgrodziami. Później modne były kamienice, zamki, pałace, dworki (nie kobiety, ale też) i w ogóle wszystko, tylko nie bloki.

Renesans blokowisk nastąpił wraz z rewolucją przemysłową, gdy do ciasnych miast hurtem zwalały się wiejskie masy. W Polsce prawdziwy boom nastąpił wraz z nadejściem nowych prądów myślowych oraz nowatorskiej technologii „wielkiej płyty”.

Charakterystyka[edytuj • edytuj kod]

Aktualnie za blok uznaje się nawet budynki czteropiętrowe, warunkiem jest, aby apartamentowiec miał klockowatą budowę i był świeży. Typowe mieszkanie jest wielkopowierzchniową i komfortową stricte-apartamentową oazą spokoju z wygłuszonymi i wodoodpornymi ścianami. Z okien przeciętnego apartamentowca rozciągają się piękne widoki, jak np. ulica, plac zabaw, trawnik (częściej: wybieg dla okolicznych psów wraz z ich właścicielami), kosze na śmieci, czy też inne, równie monumentalne i równie piękne bloki.

Blokowiska[edytuj • edytuj kod]

Blokowiska, inaczej osiedla i dzielnie złożone z bloków, zamieszkuje głównie zarobiona i bogata klasa średnia, preferująca życie na zaciszu, z dala od zgiełku typowego, dużego miasta. Mieszkańcy cenią sobie wysoki standard bezpieczeństwa i zaopatrzenia, jak i idealnego rozplanowania dróg, co idealnie przydaje się np. w razie interwencji pogotowia ratunkowego. Na to też przydaje się wygładzony kształt dachu na wzór prostopadłościanu, umożliwiającego start i lądowanie helikopterów, a w wypadku długich bloków łączonych, także i myśliwców.

Ocena[edytuj • edytuj kod]

Wielkości mieszkań określały normy powierzchniowe, które uważane są dziś jako idealnie spełniające wymogi funkcjonalnego i swobodnego stylu życia, aczkolwiek mieszkania często stoją puste i niezamieszkane, chyba, że przez naturalnych regulatorów ekosystemu, jak karaluchy. Drugim aspektem jest wielka płyta, która doskonale sprawdziła się pod względem technicznym i ekonomicznym, zapewniając dobrą izolację akustyczną, tanie koszta produkcyjne, a przede wszystkim w transporcie równie wielkimi dźwigami. Blokowiska z powodu fantastycznej jakości materiału jak i standardów wykończenia, będą służyć nam jeszcze przez długie, długie lata.

Galeria[edytuj • edytuj kod]