Gwóźdź logo.svg
Zagłosuj w konkursie Gwóźdź 2022 i wybierz najlepszy tekst Nonsensopedii!
Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Creative Commons

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ewolucja licencji Creative Commons

Creative Commons – rodzaj pańszczyzny intelektualnej dla tych, którzy chcieliby zrobić coś dobrego i bezużytecznego, ale nie umieją skompilować Gentoo. Jeżeli kiedykolwiek myślałeś, że gramatyczny naziści albo ludzi wiążący krawat w pół windsory są irytujący i czepiają się nikogo nieobchodzących pierdół – to znaczy, że nie spotkałeś jeszcze osób publikujących swoich dzieł na licencji Creative Commons.

Rodzaje licencji[edytuj • edytuj kod]

  • Uznanie autorstwa – licencja typu nieważne, co robią z moim dziełem, ważne, że poprawnie piszą nazwisko. Pieniędzy z tego nie będzie, najwyżej trochę zabawy, jeżeli spod pseudonimu typu „BlaszanyPuchatek69” będziesz publikował mega-rzadkie fotki dla różnej maści studenciaków, wymagając pełnego cytowania w pracach dyplomowych.
  • Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – licencja typu zygu-zygu, marcheweczka. Łączy w sobie etos przynależności do ruchu wolnych licencji z zabezpieczeniem przed byciem wykorzystanym przez internetowej korporacje (co z definicji jest wbrew etosowi ruchu wolnych licencji).
  • Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych – licencja typu nie ze mną te numery, Brüner. Niech ziemia lekką będzie wszystkim dobrym duszyczkom, którzy wstawiali na wolnych licencjach swoje selfie, zapominając dodać bez utworów zależnych.
  • Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach – tak zwana licencja weneryczna. Każde dzieło, wykorzystujące dzieło pierwotne, będzie miała taką samą licencje, bez względu na to, co autor sobie myśli. Do dziś prawnicy przeklinają imię osoby, która wpadła na ten koncept.
  • Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach – nie pamiętam, kiedy ostatni raz widziałem cokolwiek dobrego na tej komunistyczno-utopijnej licencji. Przemilczmy fakt, że coś takiego w ogóle istnieje.
  • Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych – licencja kompletnie bez sensu. To tak jakby pójść do burdelu i zwalić konia w korytarzu, nie polecamy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app klaptop.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny informatyki. Jeśli klikasz szybciej niż myślisz – rozbuduj go.

Crystal Clear app agent.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny prawa. Jeśli najpierw strzelasz, a później pytasz – rozbuduj go.