Forum:Uniwersalna skórka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
M
Linia 60: Linia 60:
::Nie wiem jakie macie systemy głosowania i ile znaczy "ode mnie głos na tak". Prosiłem o ''Podjęcie decyzji czy to mam wdrożyć czy nie i zapisanie jej poniżej.'' {{Ostrzyciel}} 21:33, 23 maj 2022 (CEST)
::Nie wiem jakie macie systemy głosowania i ile znaczy "ode mnie głos na tak". Prosiłem o ''Podjęcie decyzji czy to mam wdrożyć czy nie i zapisanie jej poniżej.'' {{Ostrzyciel}} 21:33, 23 maj 2022 (CEST)
:::Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji. Ja i Stim już wiemy, że jesteśmy za wprowadzeniem nowej skórki. [[Użytkownik:Ryk2|Ryk2]] ([[Dyskusja użytkownika:Ryk2|dyskusja]]) 21:35, 23 maj 2022 (CEST)
:::Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji. Ja i Stim już wiemy, że jesteśmy za wprowadzeniem nowej skórki. [[Użytkownik:Ryk2|Ryk2]] ([[Dyskusja użytkownika:Ryk2|dyskusja]]) 21:35, 23 maj 2022 (CEST)

* Na discordzie dowiedziałem się że "mam włączyć" no to włączyłem. Jest zgodnie z opisem. Uwagi i zażalenia poproszę tutaj albo na discordach. {{Ostrzyciel}} 18:07, 28 maj 2022 (CEST)

Wersja z 17:07, 28 maj 2022

Ten wątek nie był edytowany od 670 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Siema nonsowe świry,

Jak obiecałem tutaj, w tym roku miała pojawić się uniwersalna, responsywna skórka. Temat jest gotowy (ba, przed czasem!), więc w tym wątku 1. wyjaśnię o co chodzi 2. co się zmieni 3. poproszę jaśnie naznaczoną administrację o podjęcie decyzji czy to wdrożyć.

O co biega?

Uniwersalna responsywna skórka, to rzecz która chodzi mi po głowie już od dłuższego czasu i też od chyba dwóch lat już implementowaliśmy to z Polskacafe. Tak szczerze to bez wkładu Kawusia ten projekt posuwałby się dużo wolniej, także wielkie brawa dla niego, bo to on jest odpowiedzialny za bardzo dużą część pracy koniecznej żeby to wykonać.

Do rzeczy. Chodzi o to, żeby użytkownicy telefonów, tabletów, komputerów osobistych, pralek, lodówek i pralkosuszarek korzystali z tej samej skórki Nonsensopedii, a różnice w dostępnych funkcjonalnościach między urządzeniami były minimalne. Obecnie jest tak, że mamy oddzielną skórkę dla desktopów (Vector) oraz dla mobilek (Timeless w trybie "mobilnym"). Obecna sytuacja nie jest idealna:

  • mamy minimum dwie skórki do "porządnego" utrzymania, co dokłada roboty technicznym
  • na skórce mobilnej nie działa masa rzeczy, często w sumie z mało wyjaśnialnych powodów
  • użytkownicy muszą się uczyć dwóch układów stron jeśli korzystają z różnych urządzeń
  • rozprasza się identyfikacja wizualna – żeby czytelnicy łatwiej rozpoznawali Nonsę, jej wygląd powinien być tak spójny jak to tylko możliwe
  • obecna skórka desktopowa jest mentalnie w 2010 roku i żadne krzyki i płacze tego nie zmienią

Plan jest taki żeby wprowadzając jedną skórkę rozwiązać wszystkie powyższe problemy.

Chyba najlepiej to zilustruje następna sekcja.

Co się zmieni dla…

…użytkowników komputerów osobistych?

  • Domyślną skórką Nonsensopedii stanie się Timeless. Ostatnia taka zmiana miała miejsce w 2012 roku.
  • Rzecz jasna w preferencjach będzie opcja włączenia Vectora jako skórki z lat 2012-2021. Obecnie jest już tam taka opcja dla Monobooka (skórka sprzed 2012) i nie zamierzam usuwać żadnej z tych opcji. Mało prawdopodobne też żebym był do tego kiedykolwiek zmuszony, bo banda brodatych wikipedystów nadal będzie chciała używać obu na Wikipedii przez najbliższe dwa pontyfikaty, więc będą wspierane. Natomiast nie zamierzam utrzymywać ani Monobooka ani Vectora pod kątem niestandardowych stylów CSS – to zostawiam administracji.
  • Układ strony w Timelessie jest znacznie inny niż w Vectorze. Zamiast jednego paska + nieograniczonej przestrzeni na treść, są albo jeden albo dwa paski boczne (zależnie od szerokości ekranu) oraz kolumna na treść o ograniczonej szerokości. Już w czasach starożytnego Egiptu dowiedziono, że długie linijki tekstu są najzwyczajniej w świecie nieczytelne, a artykuł rozpiździony na ekranie 4K wygląda jakby ktoś go układał przy pomocy ostrzału z haubicy przeciwpancernej. Ta zmiana układu jest absolutnie konieczna, żeby Nonsa wyglądała jakkolwiek na szerokich ekranach. Pora nadrobić kilkuletnie zaległości w tym względzie.
  • Nowocześniejszy wygląd – Vector jest ozdobiony paskudnymi gradientami, w wersji nonsowej w dodatku na żółto. To krzyczy 2010, wróć! Timeless niestety też nie jest na bieżąco z ostatnimi trendami w designie, ale przynajmniej aż tak nie razi i jest nieco bardziej minimalistyczny. Minimalizm się nie starzeje aż tak.
  • Na dole strony pojawi się znany z wersji mobilnej przycisk Edytuj tę stronę. Jego genesis to było bodajże to spotkanie, ale w skrócie to ma to służyć dwóm celom. Po pierwsze, jasno i żarówiaście (bo jest żółty lol) przekazuje czytelnikom że Nonsę można edytować. Po drugie przypomina, ej, a może coś dopiszesz? czytelnikowi po przeczytaniu całego tekstu. Jak się admiralicji na desktopie nie podoba taki przycisk, to możemy wyciąć. Moim zdaniem ten przycisk jest dżezi i czoko.
  • Ze względu na dziwne upodobania masochistyczne Timelessa, kategorie na szerokich ekranach pojawiają się w dwóch miejscach: w pasku po prawej, a także na dole strony. To drugie włączyłem ja, żeby starzy userzy nie biegali skołowani oczami po stronie szukając kategorii (bo zawsze były na dole). Opcje tutaj są trzy, proszę adminów o powiedzenie mi jak mam żyć:
    • kategorie tylko w pasku po prawej (nie polecam)
    • kategorie tylko na dole pod artykułem
    • kategorie w obu miejscach (tak jest w tej chwili na potrzeby testów)

…użytkowników urządzeń mobilnych?

  • Na tabletach i być może niektórych przerośniętych smartfonach będzie możliwość korzystania z VisualEditora. Niestety ze względów technicznych niedasie wdrożyć VE na zdecydowanej większości smartfonów. Wikimedia to zło i wiele tu nie mogę zrobić poza westchnięciem i rozłożeniem rąk. Przepracowaliśmy już chyba wszystkie możliwe podejścia do tego tematu i to jest niestety najlepszą dostępną opcją.
  • Tak samo na tabletach pojawi się wsparcie dla podświetlania składni w edytorze wikitekstu (czyli klamerki będą niebieskie itd.). Na telefonach tego nie będzie z uwagi na ograniczoną moc takich urządzeń. To podświetlanie składni potrafi niestety zawiesić całą przeglądarkę.
  • Na wszystkich urządzeniach mobilnych pojawi się pasek narzędzi nad edytorem wikitekstu, który pozwala szczególnie niedoświadczonym użytkownikom sformatować tekst, wstawić obrazek, szablon, itd. Na smartfonach funkcjonalność paska będzie delikatnie obcięta żeby pomieścić wszystko na ekranie, ale najważniejsze funkcje są obecne i działają.
  • W szukajce pojawi się pełen panel opcji znany z wersji na komputery. Jest nieco przyjaźniejszy dla użytkownika i ma większe możliwości dostosowania kryterów wyszukiwania.
  • MultimediaViewer (czyli podgląd powiększonego obrazka po kliknięciu weń, dyskutowaliśmy to wtedy) będzie prezentował więcej informacji o pliku a także będzie pozwalał na jego ocenienie przy pomocy naszych kochanych pięciu gwiazdek.
  • Zniknie link w stopce do zmiany wersji strony z mobilnej na standardową i vice versa. Nie będzie potrzebny, bo wersja będzie jedna.

…osób technicznych?

  • Będzie jedna skórka do wspierania, co znacznie uprości testowanie rzeczy. Powinno to też sprawić, że więcej przyszłych funkcjonalności będzie działać również mobilkom bez żadnego dodatkowego cudowania.
  • Wywalimy MobileFrontend i związany z nim pieprznik, co nam uprości znacznie strukturę plików CSS, JS i gadżetów. Część kodu będzie niepotrzebna i będziemy mogli się go pozbyć.
  • Ja będę miał jedno beznadziejne rozszerzenie mniej do utrzymania, co przyspieszy proces aktualizowania MediaWiki na Nonsie w przyszłości.

Poboczne marudzenie

Niektóre zmiany (szczególnie na mobilce) już dawno wdrożyliśmy, dlatego nie ma ich aż tak dużo wymienionych tutaj. Ogarnęliśmy między innymi responsywne strony główne i portale, masę drobnych szablonów, responsywne diffy, a wcześniej też historię, ozety, obserwowane, przesyłanie plików itd. itp.

Jak to mogę przetestować?

  • Żeby zobaczyć co zmieni się dla użytkowników komputerów osobistych: wejdź w preferencje, zakładka Wygląd i zmień skórkę na Timeless (trzecia opcja). Zapisz zmiany i baw się radośnie.
  • Żeby zobaczyć co zmieni się dla użytkowników urządzeń mobilnych: zrób to co wyżej (tj. ustaw sobie skórkę Timeless). Następnie na urządzeniu mobilnym na dowolnej stronie zjedź na jej sam dół i kliknij w link Wersja standardowa. Na pierwszy rzut oka niewiele się zmieni, bo wyłącza to tylko pewne bajery MobileFrontend.

Dyskusja

Proszę adminów o:

  • Przetestowanie tego czy wam się podoba żeby nie było po wdrożeniu płaczu że ułeee jednak brzydkie. Proszę o zgłaszanie wszystkich uwag tutaj albo na discordzie.
  • Podjęcie decyzji czy to mam wdrożyć czy nie i zapisanie jej poniżej.

Ostrzyciel | Dyskusja 14:59, 13 maj 2022 (CEST)

Dobra robota! Popatrzyłem poklikałem i zmieniłem na Vectora. Nie no, żartuję sobie. Skórka wydaje się być bardzo w porządku. Mam jedynie zastrzeżenia co do prezentacji stron głównych. Jakoś to dziwnie wygląda i funkcjonalnie też mniej. Za dużo narzędzi na widoku może. W każdym razie co do tego to przedyskutuję to z resztą administracji, jak to widzą. Proponuję jakoś schować prawy pasek narzędzi. Tymczasem znikam testować rzeczy. Ryk2 (dyskusja) 18:08, 13 maj 2022 (CEST)
Mnie się bardzo podoba, świetna robota. Popatrzyłem se, poklikałem i ode mnie głos na tak. Stim (odpowiedz) 07:21, 23 maj 2022 (CEST)
Nie wiem jakie macie systemy głosowania i ile znaczy "ode mnie głos na tak". Prosiłem o Podjęcie decyzji czy to mam wdrożyć czy nie i zapisanie jej poniżej. Ostrzyciel | Dyskusja 21:33, 23 maj 2022 (CEST)
Jesteśmy w trakcie podejmowania decyzji. Ja i Stim już wiemy, że jesteśmy za wprowadzeniem nowej skórki. Ryk2 (dyskusja) 21:35, 23 maj 2022 (CEST)
  • Na discordzie dowiedziałem się że "mam włączyć" no to włączyłem. Jest zgodnie z opisem. Uwagi i zażalenia poproszę tutaj albo na discordach. Ostrzyciel | Dyskusja 18:07, 28 maj 2022 (CEST)