Fryderyk Engels

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „08:12, 7 maj 2021” przez „GriegorBOT (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
F. Engels (oczywiście z brodą)

Wszyscy ludzie na świecie są równi, ale ja i Engels jesteśmy równiejsi...

Karol Marks o Fryderyku Engelsie

Proletariuszy wszystkich krajów uprasza się o łączenie!

Fragment Manifestu Karola Marksa i Fryderyka Engelsa

Fryderyk Engels (ur. 28 listopada 1820 w Barmen, znanym obecnie jako Wuppertal, zm. 5 sierpnia 1895 w Londynie) – międzynarodowy burżuj pochodzenia niemieckiego, sponsor i opiekun Marksa, objaśniacz jego dzieł.

Był synem właściciela zakładów włókienniczych w Niemczech i Anglii, toteż przez większą część życia podróżował to w tę, to we w tę stronę Kanału La Manche (potocznie z jidysz: wte i wewte ). Po kłótni z ojcem, postanowił zrobić staremu na złość i zaczął kombinować z Marksem. Razem stworzyli marksizm, który jednak dopiero geniusz Lenina i pragmatyzm Stalina wyniosły na wyżyny ludzkiego intelektu jako komunizm.

W swoich licznych dziełach, snuł mętne rozważania i przedstawiał niezwykłe projekty budowy raju na ziemi, ale za bardzo nikt ich nie czytał. Nawet Marks zwykł był mawiać: Fritz, a masz ty jeszcze geld na nowa portki dla mnie.

Udało mu się zorganizować I i II Międzynarodówkę Robotniczą, która z nazwy miała łączyć wszystkich roboli świata, a w rzeczywistości składała się z upadłych arystokratów, zubożałej szlachty, zblazowanych mieszczan i fabrykantów oraz oderwanych od pługa chłopów.

Kwestia pochodzenia Engelsa jest sporna, ale inteligentny czytelnik zapewne domyśla się z jakiej nacji pochodził Engels: był bogaty, kłócił się z ojcem, miał interesy na całym świecie, nosił brodę, przygotowywał spisek i przyjaźnił się z komunistą oraz Żydem. Tak, przodkowie Engelsa pochodzili z USA. Czyli byli Indianami?

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


P vip.svg To jest tylko zalążek artykułu biograficznego. Jeśli widziałeś tę osobę na ulicy – rozbuduj go.