Gorzów Wielkopolski

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 14:41, 1 lut 2023 autorstwa Dreńkalo Taras (dyskusja • edycje) (Wycofano wersję użytkownika Zając (Nic nie zmienia))
Symbol miasta, czyli orzeł trzymający miejscowy symbol bogactwa – brokuły (pospólstwo musi się zadowolić glonami z Warty)
Wille w Gorzowie Wielkopolskim
Nowy stary most, z tarczą antyrakietową po prawej
Edukacja w mieście – tylko dla wybranych
Najnowocześniejsze drogi rowerowe, z modnymi lampami na środku
Tu ma się coś wybudować, pytanie tylko, co i kiedy

Jedyną zaletą gorzowskiej wieży widokowej jest to, że jak się na nią wejdzie, to jej nie widać.

Dziennikarz Przekroju o pewnym fragmencie Gorzowa

Gorzów Wielkopolski (dalej zwany Gorzowem) – miasto i powiat nad Wartą w woj. lubuskim, siedziba wojewody lubuskiego oraz starosty powiatu gorzowskiego. Przeciwieństwo Zielonej Góry ze względu na posiadanie rzeki, prądu (bo ma tramwaje) i położenia na zielonych (wz)gór(z)ach.

O mieście słów kilka

Gorzów jest położony nad jedną z najbrudniejszych rzek w Polsce – Wartą. Niestety, latem 2006 z powodu odnalezienia sztywniaków, którzy okazali się przydatni do produkcji mydła, most łączący centrum z dzielnicą Zawarcie został zamknięty pod pretekstem remontu. Most,utrzymany w stylu neokiczu-kału-żrącego oczy wygrał konkurs na najbrzydszą budowlę w mieście (Patrz: Zdjęcie obok). Oddzielną sprawą jest kopuła, będąca prototypem tarczy antyrakietowej (Patrz: Zdjęcie obok), jak słusznie zauważa miejski analityk, Maciek L.

Ja Ci mówię, Janek to jest kurde prototyp tarczy antyrakietowej!

Dzielnice

W Gorzowie są dwie dzielnice: Centrum oraz Pozacentrum. W centrum Gorzowa mieści się krzyżówka trzech linii tramwajowych (1, 2, 3) oraz kilkadziesiąt przystanków autobusowych, na których można spotkać luźną młodzież i różnego rodzaju babcie. Jest też największy tutejszy kościół, Katedra, która jest skupiskiem wszelkiego typu babć. Dla młodszych na Zawarciu mamy Nova Park.

Edukacja

W Gorzowie mamy do czynienia z dwoma typami edukacji:

  • Edukacja denna.
  • Edukacja zdenna.

Edukacja denna różni się od zdennej sposobem nauczania: w edukacji dennej nauka odbywa się na lekcjach poprzez trenowanie słownictwa potocznego na nauczycielu, zaś edukacja zdenna odbywa się na wagarach, czyli wspólnych wycieczkach krajoznawczych na odpowiedzialność rodziców i szkoły. Jak widać na załączonym zdjęciu, szkoły są pilnie chronione przed uczniami. Stosuje się różne chwyty – jednym z najbardziej znanych, pod kryptonimem praca klasowa, jest najbardziej efektowny – uczeń jest zmuszony do zostania w domu w czasie klasówki.

Rozrywka

Najprawdopodobniej ulubionym zajęciem gorzowian są:

  • Zakupy, w Askanie (prototyp galerii handlowej), nowo wybudowanym Nova Park , Panoramie, Galerii Manhattan oraz w Parku 666 bądź w Tesco, które jest jedynym większym sklepem we wsi, i ogromnie się rozrosło, budując w sumie 0,5 sklepu na terenie miasta.
  • Gorzów jest także znany z wykwintnych zjazdowców slalomem w dół, po drodze rowerowej, między lampami (patrz: Zdjęcie obok). Sam Aleksander Kwaśniewski Pierwszy otwierał najnowszą trasę – węzeł przyjaźni z ZSRR. Oprócz zjazdów slalomem między lampami na drodze rowerowej, trenuje się tu wyczynowe kolarstwo górskie w okolicznych parkach, obierając żuli za przeszkody, a worki ze śmieciami – za hopki.

Komunikacja miejska

W Gorzowie jest kilkadziesiąt linii autobusowych (zdecydowanie za dużo), na których jeżdżą nie-takie-stare autobusy. Ponadto w Gorzowie jeżdżą stare tramwaje (m.in. stopiatka i jej pierwowzór), które obsługują zaledwie 3… 5… znowu 3 linie (zdecydowanie za mało). Tym niemniej Zielona Góra nie posiada w ogóle tramwajów, dlatego też Gorzów nie może ich tak po prostu zlikwidować bo inaczej znów byłby gorszy od swojego konkurencyjnego miasta. W związku z tym, prezydent miasta wycofał tramwaje do zajezdni na czas nieograniczony, pod pretekstem remontu torów. Gorzów posiada jedną zajezdnię tramwajowo-autobusową o wdzięczno-dźwięcznej nazwie Kostrzyńska. Można tam spotkać większość rodzai babć autobusowych.

Gorzowskie media

Gazety, czasopisma i inna kultura pisana

  • Wkładka Gazety Wyborczej – ciekawe artykuły przeważnie kończą się na pierwszej stronie.
  • Tylko Gorzów – o tym już się nie słyszało od kilkunastu miesięcy.
  • Ulotki z Tesco, Lidla oraz Netto (te ostatnie można spotkać w skrzynce na listy).
  • Teraz Gorzów – Wciskane wszystkim, w każdym miejscu, o każdej porze – Nagłośniona została sprawa potrącenia kolporterki na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Walczaka, gdy ta chciała rozdać ją kierowcy walca, jadącego na budowę.
  • Strywald – niby comiesięcznik, ale tak naprawdę to darmowa reklama sieci tych aptek

Tiwi

W Gorzowie funkcjonuje telewizja Tele Top, która kilka razy dziennie czyta te same wiadomości oraz tę samą prognozę pogody, zapewniając, że jutro będzie lepiej, niż jest dziś. Gorzów posiada też oddział TVP INFO, lecz nigdy nie wiadomo, kiedy można zobaczyć audycje z Gorzowa, ponieważ zbyt mało się tu dzieje, aby nadawać je regularnie.

Znane osobistości

Z tego wspaniałego miasta pochodzi jeden z najbardziej ubóstwianych w dzisiejszych czasach Polaków – Kazi aka Marcin Kiewicz, który ma wybitne umiejętności grania w piłkę nożną oraz wyniesionych z dzieciństwa krzyków typu Yes, Yes, Yes! Znany jest też z basenów obfitych w gronkowiec, na których pływała sama Otylia Jędrzejczak.

Obchody 750 Lecia Miasta

W 2007 roku miasto świętowało swe 750 urodziny, ponieważ w 1257 jakiś Niemiec od urbanistycznej tandety nadał miastu prawa do rozpowszechniania kiczu i tandety. Objawem jest m.in. wspomniany już wyżej nowy–stary most, ale także kamienice odrestaurowane tak, aby przypominały klocki. W celu promocji miasta, za pieniądze przeznaczone na budowę prostych chodników w dzielnicy „Pozacentrum”, zawarto umowę z stacją TVNova24 i tym samym zmuszano prezenterów tejże telewizji do znoszenia smrodu gronkowca, wspinania się na dachy, aby z wyjątkowych miejsc prowadzić prognozę pogody. Działania te trwały dopóty, dopóki prezenter nie zapadł na chorobę anty750, spowodowaną 750-cioletnim przesileniem.

Zobacz też