Hiena

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Trafiłeś do złej dzielnicy, kolego

Hiena – gatunek sprytnego czworonoga, który woli czekać, aż ktoś inny coś upoluje i przystąpić do konsumpcji, gdy jest już „nakryte do stołu”.

Występowanie[edytuj • edytuj kod]

Hieny występują powszechnie w dużych miastach

Hieny występują głównie na obszarze Afryki, ale można je również spotkać na terenie innych kontynentów, szczególnie w dużych miastach. Lecz miasta zamieszkuje tylko gatunek hyaeninae papparazea, zwana potocznie hieną dziennikarską.

Pokarm[edytuj • edytuj kod]

  • Wszystko co nieżywe – Dieta hien stanowi w 100% mięso (chyba, że padlina za życia żywiła się roślinnością, to wtedy 99%).
  • Wszystko co żywe – Hieny nie tylko jedzą padlinę, ale zdarza im się polować. Ich ofiarami są zazwyczaj zebry, antylopy oraz inne średniej wielkości zwierzęta. Potrafią wyczuć pożywienie z odległości wielu kilometrów i pobiec za nim 68 kilometrów na godzinę. Gdy ją w końcu złapią, wyszarpują z niej wszystko, co jadalne i zostawiają same kości, by gniły na przypiekającym słońcu.

Wrogowie[edytuj • edytuj kod]

Do głównych wrogów hieny należą lwy. Jeśli już jednak mają ochotę zmierzyć się królem zwierząt, to nigdy w pojedynkę. Są to po prostu takie kozaki, które są silne w grupie. Innymi naturalnymi wrogami hien są lamparty, inne hieny i sępy.

Charakterystyczny śmiech[edytuj • edytuj kod]

Hiena jest zwierzem, które histerycznie się śmieje i z tego powodu mają przysłowie „Hiena by się uśmiała”. Według naukowców hieny śmieją się z tego powodu, by przekazać informacje o sobie: wiek, ranga w stadzie, intencje. Mogą tak również zaapelować o pomoc ze strony innych osobników.

Hyaena papparazea, czyli kolejny etap ewolucji[edytuj • edytuj kod]

Hieny dziennikarskie w środowisku (nie)naturalnym.

W drodze ewolucji niektóre hieny przekształciły się w ludzi i żyją egzystując z innymi. Zazwyczaj pracują w dziennikarstwie i zajmują się uprzykrzaniem życia znanym osobom. Od pierwotnej hieny różnią się wyglądem i powagą.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]