Iława

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „11:06, 19 lut 2021” przez „Ostrzyciel nożyczek (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Jak nie ma łóżka to i ława dobra!

Stara mądrość ludowa.

Iława – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone nad długą rynną wypełnioną wodą zwaną Jeziorakiem. Jest siedzibą powiatu. Wokół Iławy leży kilka wiosek, takich jak Olsztyn, Ostróda, Elbląg, Grudziądz, Kwidzyn i Prabuty. Ulubioną zabawą dzieci w Iławie jest zabawa w miasto.

Podział administracyjny[edytuj • edytuj kod]

  • Centrum – jest prawie wszystko: poczta, Urząd Miasta, banki, szkoły, hala sportowa, rozkopana ul Niepodległości,a także Park Miejski (ulubione miejsce wieczornych spotkań iławskich żuli) kontemplujących nad markowymi niedrogimi winami.
  • Dzielnica Przemysłowa – jak sama nazwa wskazuje, są tam zakłady przemysłowe, głównie stolarnie. Warto zwiedzić wysypisko śmieci przy ul. Komunalnej a także Zakłady Drobiarskie Ekodrob na ulicy Składowej. Zniewalające zapachy generowane przez owe zakłady sprawią że choć na chwilę zapomnisz o bożym świecie gdyż zapewne padniesz nieprzytomny a latające nad tobą mewy uznają że jesteś jednym z wielu odpadków poprodukcyjnych i zapewne po chwili oddadzą się niczym nieskrępowaną konsumpcją twojego ciała.
  • Gajerek – duże osiedle domków jednorodzinnych. Ulubionym miejscem rezydentów jest „centrum” osiedla – Plac Gdański (który, niestety, ku rozczarowaniu wszelkich drobnych pijaczków został zastawiony budową kolejnego bloku). Wszystkie ulice Gajerka nazwane są od różnych miast. Nie ma tam żadnych ciekawych miejsc...Toć przecież na gajerku znajduje się słynne bagno, w którym wyłowiono – fiata, lodówkę, 4 mikrofale, 2 kompy stacjonarne.
  • Lipowy Dwór – zadupie, ale za to położone w ładnej okolicy nad jeziorem. Osiedle zamieszkiwane przez iławską „klasę średnio wysoką”, przedsiębiorcy, lekarze, nauczyciele, producent zabawek pluszowych, były burmistrz, obecny burmistrz, dwóch księży, biskup, papież oraz cztery strusie, osioł, koń i kilka kur.. Najbardziej charakterystyczną postacią jest pewien ksiądz który to posiada dokument na każdą wydaną złotówkę.
  • Autonomia Wolna Kraina – ewenement na skalę globalną, coś jak Rzym i Watykan czyli Nieznacznie suwerenny kraj w mieście położonym w obcym państwie. Wolna Kraina położona jest w północnej Iławie na osiedlu Lipowy Dwór. Posiada swój parlament na ulicy Brzechwy, stadion narodowy, port wodny jak również lotniczy mieszczący się przy tej samej ulicy. Znajdziemy tez tam bazę wojskową wraz z wyrzutnią rakiet oraz wysoką wieżą obserwacyjną na ulicy Chełmońskiego. Tuż obok znajdowało się potężne centrum handlowe K.T.C. przebudowane ostatnimi czasy na trzydziesty siódmy już z kolei gabinet ginekologiczny. Wolnokraińcy posiadają też swoją własną religię której niekwestionowanym liderem jest charyzmatyczny miłościwy potrójnie przedziwny Ojciec Pauleta ze zgromadzenia A.N.S.Ś.K. (Adoratorów Najprzenajświętszego Serca Świętego Kurczaka)Życie jednak nie jest tam wcale takie kolorowe jakby się mogło wydawać, zawsze jest ta zła strona czyli w tym przypadku:
  • Brzozowo – zbuntowana republika tworząca kiedyś jedno wraz z Wolną krainą. Jednak czas temu jakiś zbuntowali się i są zbuntowani do tej pory. Powody buntu nie są znane, aczkolwiek istnieją nieuzasadnione podejrzenia że bunt został wzniecony dla zasady która to prawdopodobnie nikomu nie jest znana. Brzozowo próbuje na siłę stworzyć suwerenną republikę mimo tego iż wszystko co posiadają dostali od Wolnej Krainy. Według wiarygodnych zapisków dokonywanych na bieżąco w Windowsowskim „Notatniku” konflikt Kraińsko – Brzozowski trwa z krótkimi przerwami na posiłki oraz czynności fizjologiczne od lipca 2001 roku.

Wolna Kraina oraz Brzozowo tworzą wbrew tym drugim Autonomiczną Republikę Wolnej Krainy która to z kolei składa się z kilkunastu księstw. Główne księstwa Kraińskie to: Wieża, Gołębnik, Gronkowo oraz Żółty Pałacyk. Natomiast główne księstwa Brzozowa to: Ohlakoma, (tak to się pisze wbrew pozorom), Wróblewo, Primowo oraz Próchnowo. Trudno to wszystko ogarnąć przeciętnym umysłem ale niestety tak to wszystko wygląda. Istnieje dosyć wysokie prawdopodobieństwo że w niedalekiej przyszłości Księstwo Primowo zbuntuje się przeciwko Brzozowu, stając się automatycznie sojusznikiem Wolnej Krainy. Świadczą o tym wycelowane z pokojowym zamiarem w kierunku Brzozowa nieduże głowice nuklearne typu ziemia – ziemia o zasięgu wystarczającym. Naukowcy Brzozowscy podjęli się próby oszacowania ilości głowic, jednak biegający po okolicy ratlerek skutecznie uniemożliwia im zbliżenie się i dokładne przeliczenie rakiet. Każde księstwo a jest ich osiemnaście, posiada własną drużynę piłkarską. Drużyny te tworzą „Zawodową Ligę” Szczególnie uwagę przykuwają mecze derbowe Brzozowo – Kraina oraz Brzozowo – Primowo. Na mecze te zjeżdżają się kibice z całej Iławy, co jest powodem ujemnego przyrostu naturalnego w mieście. Aby mieć iluzoryczne szanse na przeżycie na takim meczu trzeba się sumiennie do niego przygotować. Przygotowania najlepiej zacząć w sklepie z bronią „Na Wieży”, oferującym szeroki wybór rakiet i rakietek, oraz ciężkich pojazdów gąsienicowych. Dla tradycjonalistów znajdą się także kubły z gorącą smołą, trebuszety oraz maczugi o napędzie własnomięśniowym.

  • Osiedle Dąbrowskiego – zabudowę tworzą zarówno bloki, jak i domki. Na osiedlu są supermarkety Intermarche i nieistniejący formalnie od kilku miesięcy lecz wciąż obecny w pamięci opłakujących go mieszkańców Bricomarche. Starano się również podjąć budowy szkoły, ale skończyło się to klapą. Siedzibę swoją ma tez tu drukarnia która to jak wieść gminna niesie wcale nie jest drukarnią lecz iławskim oddziałem pewnej islamskiej organizacji terrorystycznej o nazwie „Półksiężyce”. Była tu nawet przez jakiś czas w co trudno uwierzyć apteka, a w niej nabyć można było opaskę uciskową, kawałek sera pleśniowego, kilo gwoździ gumowych a nawet czasami Apap, co trudno sobie wręcz wyobrazić.
  • Osiedle Kopernika – dzielnica o największym skupisku obiektów handlowych (10 obiektów na mieszkańca). Oprócz tego występuje również targowisko miejskie na którym to można nabyć, żywą kaczkę, zamrożoną rybę, chińską bluzkę oraz radziecką armatę. Walutą obowiązującą na targowisku jest „1 kartofel” są dni kiedy to obroty targowiska niebezpiecznie zbliżają się do psychologicznej granicy 666 kartofli. Na osiedlu tym znajduje się także Starostwo Powiatowe, Urząd Gminy oraz rondo, które kierowcy zauważają tylko wtedy, jak nie ma śniegu.
  • Osiedle Lubawskie – największe zadupie w Iławie. Nie tam prawie nic.
  • Osiedle Ostródzkie – na osiedlu tym występują głównie ulice, których nazwy pochodzą od owoców. Oprócz supermarketu Biedronka, cmentarza oraz magazynu Szynaka Meble znajdziemy tam dwie stacje psucia samochodów, oraz kilka komisów samochodowych z czego jeden jest duży, dwa są mniejsze od dużego, oraz dwa kolejne bez większego znaczenia strategicznego. Jest tam tez kościół którego jeszcze nie skończyli budować. Oczywiście na tym osiedlu nie mogło zabraknąć super nowoczesnego boiska piłkarsko-koszykowo-ręcznego. Na tym osiedlu klatki schodowe w dużej mierze służą do uprawiania bejozy (codzienne miejsce spotkań współtowarzyszące jest spożywanie alkoholu) przez tamtejszych mieszkańców w przedziale wiekowym 20-99.
  • Osiedle Piastowskie – planowane osiedle położone na północ od nowo powstałej obwodnicy. Jest już kilka bloków, rondo z drogami rozchodzącymi się donikąd, ale większą część nadal zajmuje trawka.
  • Osiedle Podleśne – duże blokowisko na którym znajduje się poczta, bank, szkoła i inne tego rodzaju śmieci. Po całym osiedlu porozrzucane są niebieskie skrzynie ze skarbami takimi jak piach używany do rozrzucania po mieście w czasie zimy. Od początków Iławy osiedle to walczyło o posiadanie Biedronki oraz prywatnej szklarni na ogórki, lecz dobra materialne (które oczywiście znikały na rzecz kościoła) były nie wystarczające dla tego typu budynków.
  • Osiedle Sienkiewicza – turystyczna dzielnica Iławy, jednak chodniki są w kiepskim stanie. Jest tu kilka pensjonatów w tym jeden o nazwie pewnej egzotycznej ryby. Średnia powierzchnia pokoju w pensjonacie wynosi 0,45 metra + jedno łóżko i miejsce na czajnik elektryczny.Po za tym na osiedlu znajduje się stacja benzynowa, liceum i stadion IKS Jeziorak. Na osiedlu występuje dworzec Iława Miasto.
  • Osiedle Słoneczne – planowane osiedle położone w pobliżu obwodnicy. Na razie nie ma nic oprócz nowego cmentarza, kilku domków, ronda z trzema ślepymi uliczkami i punktu wymiany opon mózgowych.
  • Osiedle Trzydziestolecia – największe blokowisko w mieście, zamieszkane głównie przez żuli. Warto zwiedzić jedyny w mieście falowiec przy ul. Kasprowicza i zakład karny.
  • Wielka Żuława – wyspa na Jezioraku, podobno największa śródlądowa w Europie. Żeby się na nią dostać, trzeba umieć pływać, ponieważ nie ma mostu. Można też skorzystać z łodzi średniozanurzalnej , jednak przeszkodą jest to że kursuje ona tylko w ostatnie czwartki stycznia w trzeciej dekadzie stulecia pod warunkiem że jest pełnia półksiężyca gdyż to właśnie od niego łódź pobiera energię. Ostatnio zanotowany kurs miał miejsce 30 stycznia 1827 roku i to tylko dlatego że styczeń tego roku był bardzo łagodny i łódź nie natrafiła na opór w postaci tafli lodu a półksiężyc też był w pełni.
  • Osiedle Wojska Polskiego – dzielnica, w której występuje poczta, dworzec Iława Główna i dworzec PKS. Poza tym nie ma tu nic ciekawego. Przy ul. Wojska Polskiego znajdują się Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego, z których ulatniają się przyjemne dla nosa zapachy.
  • Stare Miasto – najstarsza dzielnica Iławy, w której dominującą zabudowę tworzą piękne bloki z wielkiej płyty powstałe w latach 70, zabytkowy „czerwony” kościół (dawna rezydencja panów krzyżaków, ich żon i dzieci oraz zwierząt domowych jadalnych przez nich hodowanych) W pradawnych kronikach napisanych krzyżacką ręką jest informacja że hodowano nie tylko zwierzęta domowe jadalne ale także niejadalne w tych stronach świata. Przykładem jest pewno krzyżackie dziecko które dostało od cioci z Atlantydy na swoje 43 urodzinki uroczą morską świnkę. Świnka jednak po czasie niedługim dokonała żywota swego w okresie głodu wielkiego panującego na zamku w roku 1410 ze względu na polską okupację i odcięcie zamku od świata zewnętrznego.

Obiekty i zabytki[edytuj • edytuj kod]

  • Kościół średniowieczny na Starym Mieście, pamiętający jeszcze czasy egipskich faraonów.
  • Neobarokowy ratusz, którego wieżyczkę wybudowano dopiero w latach 90.
  • Neogotycki Dworzec Główny – jedyny w województwie, na którym zatrzymują się Intercity.
  • Wieża ciśnień na Osiedlu Podleśnym (gdy do niej wejdziesz, podniesie ci się ciśnienie).
  • Pałacyk neoklasycystyczny w Centrum, o którym marzy każdy burmistrz miasta.
  • Dworek secesyjny na Osiedlu Sienkiewicza, zbudowany podobno na zlecenie Abrahama Lincolna.
  • Neoklasycystyczna Hala Miejska w Centrum, pełniąca obecnie funkcję kinoteatru.
  • Neogotyckie Gimnazjum nr 1 w Centrum z Kopernikiem na froncie.
  • Różne kamienice, z których na większości odpadają tynki.
  • Barokowe rzeźby w Parku Miejskim, częstowane wódą przez okolicznych żuli.

Komunikacja[edytuj • edytuj kod]

Iława należy do tych nielicznych miast posiadających komunikację miejską. Obsługiwanych jest 6 linii autobusowych, ale mieszkańcy i tak z nich nie korzystają, bo autobusy są niedopasowane do rozkładu jazdy pociągów. Dla miłośników jazdy na okrągło polecamy przejażdżkę po 6 iławskich rondach. Autobusy dzielą się na dwie grupy, kryterium podziału stanowi stan techniczny oraz wyposażenie autobusu:

  • Grupa pierwsza – stan dobry

cechą charakterystyczną tej grupy autobusów są dające się uchylić okna (minimalne ryzyko odniesienia kontuzji typu zwichnięcie nadgarstka) oraz trzeźwy kierowca.

  • Grupa druga – stan średni

cecha charakterystyczną są trzeszczące rurki wewnątrz pojazdu powodujące częściową utratę słuchu u pasażerów, oraz całkowitą u kierowcy takiego pojazdu. Fakt ten powoduje że kierowca się załamuje psychicznie po utracie słuchu a smutki swoje topi w trunkach średnioprocentowych. Zarząd komunikacji miejskiej podjął decyzję o rotacji kierowców, tak aby każdy jeździł co drugi dzień autobusami trzeszczącymi i nietrzeszczącymi. Wyniki tejże rotacji poznamy w niedalekiej przyszłości, jednak już dziś przypuszcza się że efektem będzie mniejsze spożycie alkoholu u kierowców autobusów grupy drugiej a większe u grupy pierwszej ze względu na stres spowodowany na skutek utraty słuchu z powodu trzeszczących rurek.

Sport[edytuj • edytuj kod]

W Iławie jest jeden klub sportowy „Jeziorak”. Stadion IKS-u jest ulubionym miejscem spotkań tamtejszego menelstwa. Największym sukcesem niebiesko-białych/biało-niebieskich (niepotrzebne skreślić) jest wygrana z reprezentacją Szkoły Podstawowej w Iławie 3:0 walkowerem (jeden z zawodników gości nie posiadał legitymacji szkolnej). Jeziorak z nad Jezioraka posiada też licznych kibiców, o czym świadczy liczba sprzedanych butelek wina „Byk” po derbach z drużyną olsztyńskiego Stomilu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]