Israel Kamakawiwoʻole

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Israel Kamakawiwo'ole)
Ważący 350 kilo facet grający na ukulele z przodu…
i z tyłu…

Ważący 350 kilogramów Hawajczyk (ur. 20 maja 1959, zm. 26 czerwca 1997) – rodzice nazwali go Israel Kaʻanoʻi Kamakawiwoʻole, natomiast inni nazywali go Iz Kamakawiwo, a co głupsi, łamiący sobie język na nazwisku, po prostu Iz, a ci co go nie lubili mówili do niego ty grubasie.

Mówimy jednak o największym hawajskim muzyku. Dosłownie. Można powiedzieć nawet, że Iz był największym muzykiem świata. ciężko bowiem znaleźć innego muzyka ważącego 350 kilogramów. Ironią jest, że największy muzyk grał na malutkim instrumencie – ukulele.

Życie prywatne[edytuj • edytuj kod]

Jednak po kolei. Iz dorastał na Hawajach, gdzie rósł wzwyż i wszerz. Zaczął grać na ukulele jako jedenastolatek, kiedy nikt jeszcze nie myślał, że osiągnie takie rozmiary. Mimo iż jego palce się powiększały Iz z przyzwyczajenia grał na ukulele.

Przypadek Iza potwierdza, iż wygląd nie ma znaczenia, kiedy jesteś co najmniej minimalnie rozpoznawalnym muzykiem. W 1982 roku na atak serca zmarł brat Iza. Iz był tak zrozpaczony, że w tym samym roku wziął ślub. Wkrótce potem doczekał się córki.

Kariera muzyczna[edytuj • edytuj kod]

Iz był tak duży, że miał własną siłę przyciągania. Przyciągnął więc trzy osoby (plus jeszcze żyjącego brata), z którymi założył zespół muzyczny Makaha Sons of Ni'ihau. Jeździł z nimi po Hawajach i Stanach Zjednoczonych i grał coś jak połączone jazz, reggae i mantry z nieodłącznym towarzyszem – ukulele . Iz był duży i wiedział o tym. Wiedział, że jego dorobek muzyczny nie może być mniejszy. Od 1976 do 1991 wydał 15 płyt. Jednak i tak wszyscy zapamiętali go tylko za dwie rzeczy: wagę i piosenkę Somewhere Over the Rainbow/What a Wonderful World.

Kariera polityczna[edytuj • edytuj kod]

Politykiem de facto nie był, ale swoim dużym jestestwem przekonywał, że Hawaje powinny być niepodległe. Chciał tego tak bardzo, że do tekstów swoich piosenek wplatał teksty w stylu Wolność dla Hawajów.

Kariera sportowa[edytuj • edytuj kod]

Niektórzy wróżyli Izowi karierę w sumo, bazując głównie na przykładzie Akebono, słynnego mistrza sumo rodem z Hawajów. Jednak nie doszło to do skutku. Po pierwsze, kiedy Akebono zostawał mistrzem, Iz był bliżej śmierci niż narodzin, a po drugie, Iz był już wtedy ZA GRUBY na sumo… Tak, tak, sumici pod koniec XX wieku zaczęli się nieco odchudzać.

Nagrody i rozpoznawalność[edytuj • edytuj kod]

Iz był rozpoznawalny już od czasu gdy nabrał wagi. Każdy w jego hawajskiej wiosce rozpoznawał go z odległości. 350 kilogramów pomogło mu w rozgłosie. Prawdopodobnie niewielu by zapamiętało hawajskiego muzyka grającego spokojne kawałki na ukulele, ale każdy już zapamiętał 350 kilogramowego faceta grającego na ukulele.

Tym sposobem Iz stał się największym, najpopularniejszym i najbardziej rozpoznawalnym muzykiem z Hawajów. Zdobył kilka nagród od różnych większych i pomniejszych organizacji jak Hawajska Organizacja Odbiorców Sztuki, lecz ta nagroda nie odbiła się echem na świecie.

Śmierć[edytuj • edytuj kod]

Facet ważący 350 kilogramów nie mógł żyć długo. Mówią, że nie dożywają czterdziestki. Tak właśnie było z Izem. Zmarł w wieku 38 lat uduszony przez własny tłuszcz…

Po jego śmierci na Hawajach ogłoszono żałobę narodową, a zaznaczmy, że tylko w Polsce ogłasza się żałobę narodową przy okazji śmierci więcej niż 5 górników.

Jego koa leży teraz w Kapitolu Honolulu i jest trzecim Hawajczykiem, który dostąpił tego zaszczytu. Zgodnie z hawajską tradycją ponad 10000 ludzi cieszyło się na widok jego prochów wysypujących się do Oceanu.

W 2003 odsłonięto popiersie Iza, ważące zaledwie 100 kilo. Niektórzy uważają, że to obraza dla wagi muzyka, zarówno w skali świata, Hawajów, jak i w skali wag wszystkich innych ludzi.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]