Jabłko

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Zobacz czym babcia chciała cię otruć, wmuszając ci jabułka!

Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Pierwsze prawo Newtona z dziedziny fizyki jabłek

Jabłko składa się z nadjabłcza, Krainy Grzybów i papieru.

Agata z Krainy Grzybów o jabłkach

Pińdzi lińdzi co ty masz? Pińdzi lińdzi japko. Pińdzi lińdzi kto ci dał? Pińdzi lińdzi tatko.

Kabaret Hrabi o jabłku

Jedz jabłka ! Na złość Putinowi!

Polski protest na brak eksportu jabłek do Rosji

Masz i wpieprzaj!

Ewa do Adama

Jabłko (wymawiaj: japko, jabułko) – owoc w skórce z pestkami. Smaczny. Nadaje się do sprzedaży hurtowej i detalicznej. Można go zepsuć, zjeść, jak również stosować do rożnego typu zabaw. Jest wiele odmian tego europejskiego owocu, przewija się w wielu opowiadaniach, mitach i legendach. Mówi się jabłko Adama, bo Adam kiedyś zjadł jabłko i na tego pamiątkę mężczyźni mają bardzo czuły punkt na uderzenia przez innego mężczyznę, jak również przez kobietę. W walkach wschodu i zachodu stosowano jabłka do otrucia wroga trując jedną z połów.

Ponadto jabłko pojawia się w bajkach dla dzieci. Kiedyś zła wiedźma chciała otruć jakąś tam Karolinkę czy Zuzię jabłkiem, ale się potem przyszedł książę i to jabłko wyssał, więc wiedźmie się nie udało.

Najnowsze badania językoznawców wykazują, że forma „jabłko”, podobnie jak „jabuko” jest niepoprawna. Jedyną słuszną formą tego słowa jest „japko”. Poparte jest to wieloma dowodami, m.in. tym, że koty zawsze spadają na cztery łapy, oraz tym, że pierwsze śliwki robaczywki.

Kolor

Jabłko jest z jednej strony zielone, a z drugiej czerwone, ponieważ z jednej strony świeci słońce zielone a z drugiej czerwone. Na niektóre drzewa pada tylko światło ze słońca zielonego, dlatego jest całe zielone i na odwrót. Amerykańscy naukowcy zastanawiają się czemu jabłka, które rosną w cieniu nie są czarne, ale jest to prawdopodobnie wynik globalnego ocieplenia, a co za tym idzie jaśniejszego cienia.

Jabłko jako broń

Już bardzo, bardzo dawno temu, za górami za lasami odkryto, że popularne i łatwo dostępne jabółka (tak je nazywano w dawnych czasach) można wykorzystać jako broń. Mowi o tym chociażby Odyseja Homera: Nadziewaliśmy jabółka na metrowej długości kij, a mocno kij trzymając zamachiwaliśmy nim, że jabółko leciało nawet na odległość 400 jadrów. Historia bojowa:

  • ok. 1200 r.p.n.e. – Grecy zdobywają Troję za pomocą miotanych kijami jabłek.
  • 1410 r. – Polacy i Wielkie Księstwo Litewskie pokonują krzyżaków w Bitwie pod Grunwaldem za pomocą miotanych kijami jabłek.
  • 1939 r. – Hitler udoskonala ten typ broni przez dodanie ******(informacja nie może zostać ujawniona z powodu strachu przed nimi)-dzięki tym ulepszeniom szło mu całkiem nieźle w wojnie.
  • 2001 r. i dalej – Broń tego typu nadal jest używana przez talibów.

Zobacz też