Jarosław (województwo podkarpackie)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

(…) Naprawdę nie możemy wiedzieć, czy nie przebywamy teraz w domu wariatów.

Georg Christoph Lichtenberg o Jarosławiu

(…) Jeżeli jeszcze nie zwariowałeś, znaczy to tylko tyle, że nie jesteś z Jarosławia.

Zdzisiek z PKS-u o Jarosławiu

(…) Tam, gdzie kończy się logika, zaczyna się Jarosław.

Nieznany autor o Jarosławiu
Bar szybkiej obsługi, o dwuznacznym znaczeniu…

Jarosław (województwo podkarpackie) – miasto w województwie podkarpackim. Znane głównie ze szpitala psychiatrycznego. Słynące także z kiboli JKS–u, z urodziwych dziewczyn, które zjechały się na bazar przy peronie z okolicznych wiosek, malowniczego rynku oraz z nowoczesnej pływalni posiadającej przeciekający basen, wyłożony PRL–owskimi płytkami trzeciego gatunku. Ponadto często rozchodzi się po mieście intensywny zapach produkowanych ciasteczek, tudzież aromat kojarzący się z intensywnie eksploatowanymi skarpetami kloszarda pochodzącym z okolicznego zakładu przetwórstwa mięsnego, który na co dzień mogą wyczuć przygodni podróżnicy przemieszczający się w okolicach ul. Pruchnickiej.

Legenda

Według jednej z legend na temat miasta Jarosław, z tejże pipidówy zabitej dechami pochodzi brat zmarłego prezydenta, który niegdyś gościł w miejscowym szpitalu.

Mieszkańcy

Mieszkańcy Jarosławia generalnie dzielą się na dwie grupy:

  • sprzed bramy – cieszą się z mieszkania po dobrej stronie;
  • zza bramy – fani Tadeusza Kościuszki, cieszą się z byle czego.

Jarosławianie utrzymują, że Tadeusz Kościuszko był wariatem. Podobno w młodości spędzał wakacje u babci w Jarosławiu i latał z kosą po wsi terroryzując trzodę chlewną.

Transport

Jarosław ma tak sprawną infrastrukturę drogową, że podczas jazdy z Przemyśla do Rzeszowa, która trwa zaledwie 2,5 godziny, godzinę trwa na przejazd przez Jarosław. Jarosław ma też wybudowaną w kwieciu PRL-u stację kolejową, na której stają pociągi pospieszne i ekspresowe tylko dlatego, że Jarosław ma powiat.

Rozrywka

Z zabytków w mieście można znaleźć same kościoły i apteki, co wytłumaczyć można tym, że pacjenci uciekający ze szpitala najczęściej podpalali kościoły a następnie szli nabyć coś na oparzenia. Zdarzenia te powtarzane z roku na rok stały się tradycją i są obchodzone jako święto każdego 16 lipca jako Podpałki. Niedawno w Jarosławiu powstało „kasyno Las Vegas” mieszczące się w byłej budce po kurczaku z rożna w okolicach parku Baśki Puzon.

Historia

Nazwa miasta pochodzi od ruskiego hulaki, który przez cały XI w. tak balował, że nie zauważył kiedy założył miasto. Był to, nomen-omen, Jarosław, który posiadł umiejętność pędzenia samogonu, czym zasłużył sobie na swój przydomek. W XIV w. powstał bazar, na który zjeżdżali kupcy z Mongolskiej Ludowej Złotej Ordy, aby sprzedawać duperele warte dwa złote w zamian za dziewice i ciastka z kota. W mieście obradował Sejm Czterech Ziem, czyli ciało ustawodawcze Imperium Klingonów, któremu przewodniczył Jon Bon Jovi. W czasie potopu szwedzkiego zrównane z ziemią wskutek piętnastominutowej bitwy między wojskami gen. von Ikea i Armią Czerwoną. W XVIII w. 50 % mieszkańców była Żydami, resztę stanowiły Żydówki. W latach 1772 – 1918 znane jako Schwirland (Świrlandia – nazwa dotychczas używana w tutejszym dialekcie), nazwa ta powróciła na krótki czas podczas II wojny światowej. Zostało wyzwolone przez armię francuską. Przed 2007 r. miasto nosiło nazwę Jarosław Kaczyński, a przed 2005 r. – Jarosław Kalinowski

Nauka

W mieście działa UJ z filią w Krakowie. Do dziś pomiędzy wariatami (mieszkańcami) miasta krąży spór o to czy ma być to Uniwersytet, Politechnika, Harvard czy Hogwart.

Sport i Kultura

Najbardziej znanymi dyscyplinami sportowymi w Jarosławiu są: rozplątywanie się z kaftana bezpieczeństwa, oraz wyścigi kościelnych w zbieraniu na tacę. Jeśli chodzi o kulturę to jest jej tak mało, że mieszkańcy miasta nic o niej nie wiedzą. Co roku pod koniec sierpnia zjeżdża do miasta masa ludzi na badania okresowe do szpitala psychiatrycznego pod pozorem pobytu na festiwalu Pieśni Naszych Korzeni. Festiwal ten, jest jedną z najważniejszych imprez techno w Polsce, można posłuchać takich sław jak Behemoth, Peja czy Vader.

Zobacz też