Książ (piwo)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Teraz już wiesz, dlaczego „Ferrari”

Książ to mój stan świadomości.

Gerhart Hauptmann o Książu

Książ jest zajebisty, bo jest dobry i najtańszy.

Dolnoślązak o życiu

Lubię czytać książki.

Kibol Śląska Wrocław o sobie

Książ (pot. Ferrari) – dolnośląski browar-instytucja, produkowany przez Carlsberga w Okocimiu pod Brzeskiem. Jest obowiązkowym atrybutem każdego wrocławskiego i wałbrzyskiego żula, studenta oraz ucznia szkoły średniej. Magia Książa opiera się na kilku solidnych filarach.

Smak i receptura

Pierwszym czynnikiem, który wyróżnia Książa, to niepowtarzalny smak przeterminowanej, słabo gazowanej wody sodowej. Powstaje on dzięki niezmiennej recepturze:

50% Piasta Mocnego, 30% wody z kranu, 20% gazowanej wody z Biedronki

Dzięki dodaniu Piasta Książ zawiera podobno 5% alkoholu, tylko jakoś tego nie czuć. Dopiero po wypiciu czterech dociera, że to jednak nie oranżada.

Tradycja i wygląd

Kolejny czynnik to względy patriotyczno-historyczne. Wielowiekowa tradycja picia Książa przechodzi po dziś dzień z ojca na syna[1]. Już przed wojną browar ten był niewyczerpanym źródłem inspiracji dla największego menela i pisarza w historii regionu, Gerharta Hauptmanna, dzięki której ów pisarz otrzymał Nagrodę Nobla, którą przepił.

Od niepamiętnych czasów wzmiankuje się również atrakcyjną szatę graficzną puszek i etykiet, prawie w całości białych. Jedynie w centralnym miejscu zamieszczona została czerwona elipsa z napisem „Książ” oraz wizerunkiem konia i podkowy.

Cena

Zdecydowanie największym atutem piwa jest jego sugerowana cena detaliczna – 1,65 zł za puszkę! To właśnie ta niekończąca się promocja sprawia, że uczniowie, studenci oraz reszta biedaków wszelkiej maści od lat szturmuje dobre sklepy monopolowe na całym Dolnym Śląsku i zawsze starcza im kasy. Dzięki temu też stać ich jeszcze na zagrychę, a gospodarka regionu kwitnie.

Sprytne dzieciaki znad Odry uznały już 1,65 zł za jedyną jednostkę liczności pieniędzy. Według nich:

Dzięki jednej z najbardziej stałych i pewnych cen wśród towarów rynkowych Książ został uznany przez ministra Rostowskiego za najlepszą lokatę rezerw budżetowych państwa, tym bardziej, że jest zawsze przeterminowany, a więc nie traci na wartości.

Książ Mocne

Istnieje także mocniejsza wersja Książa, również tania i wodnista. W przeciwieństwie jednak do swego słabszego brata nie jest tak dostępny, a i smak ma słodko-kwaśno-spirytusowy, toteż produkt ten może być rarytasem wyłącznie dla kolekcjonera kapsli.

Tylko na Opolszczyźnie serwuje się go odwykowcom oraz młodzieży na stołówkach szkolnych i to tylko po rozcieńczeniu oraz przepuszczeniu przez bułeczkę. Nie jest to zaskakujące, gdyż magiczna receptura na Książa Mocne to:

60% Piasta Mocnego, 30% wody z kranu, 10% denaturatu

Mocniejszy Książ ma za to nieco ambitniejszy layout – tło jest czerwono-czarne.

Przypisy

  1. Zazwyczaj bez wiedzy i zgody tego pierwszego