Kurnik.pl

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „20:07, 30 mar 2023” przez „Sędzisław99 (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Kurnik bardzo szanuje swoich użytkowników

Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem że na świecie jest tylu idiotów

Stanisław Lem o graczach Kurnika

– Odejdźcie![1] Sam rozprawię się z tym niebieskim kontem!
– Jeżeli ze mną wygrasz, będę miał wyższy ranking niż możesz to sobie wyobrazić.

Generał Grievous i Obi-Wan Kenobi podczas partii szachów na Kurniku

Nigdy więcej nie pozwolę ci wypić ani kropli alkoholu!

Kolega Marka Futregi, założyciela, o Kurniku

czemu mam wcionsz szare kąto skoro wygrałem tyle partji???

Typowa wypowiedź nooba na Kurniku

Zróbcie sobie czerwone konto to wtedy będę mógł z wami rozmawiać, głupi Nonsensopedyści!

Kurnikowiec o tym artykule

Świetny, genialny, bezpłatny, pozbawiony wad najlepszy serwer do gier w Polsce!

Wikipedia o Kurniku

Kurnik.pl (także kura, kurak) – internetowy serwer gier, jedyny, na którym jest więcej bugów i lagów niż noobów. Wciąż nierozwiązaną zagadką jest, po co na Kurniku logują się gracze z innych krajów. Właścicielem Kurnika jest Marek Futrega. Kurnik nie pobiera żadnych opłat od graczy – wręcz przeciwnie, dopłaca im żeby chcieli się logować choćby raz na tydzień. Charakterystyczną cechą serwera jest brak jakichkolwiek gier kojarzących się z hazardem – nikt by nie postawił żadnych pieniędzy po to, żeby przegrać je na czas.

Rejestracja i logowanie[edytuj • edytuj kod]

Strona główna Kurnika

Aby zagrać na Kurniku, musisz się zarejestrować. Oto krótki acz niezwykle ważny poradnik, dzięki któremu założysz sobie konto na tym wspaniałym serwerze.

  1. Kliknij w „zaloguj”.
  2. Wiem, że nie masz jeszcze konta, młotku, ale tak trzeba zrobić.
  3. Teraz „Załóż darmowe konto”.
  4. Wymyśl sobie jakiś szpanerski nick, np daj-mi-mata, Wielki Szu lub Wymiatacz_of_warcaby – w zależności w jaką grę chcesz grać.
  5. Wpisz hasło. Nie, nie takie samo jak nick. Na dole masz przykłady dobrych haseł. Zrób coś z wielkimi i małymi literami, z cyframi itp.
  6. Masz powtórzyć hasło, którego już nie pamiętasz? Użyj metody kopiuj-wklej.
  7. Chcą twojego maila? Nie daj się spamować!
  8. Udało się! Zarejestrowałeś konto![2] Co oni ci tam piszą? Ano zobaczmy:
  • nigdy nie podawaj nikomu swojego hasła, zwłaszcza osobom, które podają się za administratorów i straszą lub coś obiecują; pamiętaj – NIGDY. NIE. PODAWAĆ. HASŁA. – ciebie będą pouczać? To Ty będziesz wyłudzał passy od innych userów.
  • uważaj, jakie dane o sobie podajesz nieznajomym, bo w internecie mogą czaić się różne świry (większość to dobrzy ludzie) – taa, jasne.
  • konta osób, które zachowują się niegodnie, są blokowane bez ostrzeżenia – olej to. Zawsze tak straszą, i nic z tego nie wynika.
  • kontroluj, ile czasu poświęcasz na korzystanie z gier, ponieważ gry silnie uzależniają – mówił ślepy o kolorach. Nie będą tu pouczać doświadczonego Tibijczyka!

Serwer[edytuj • edytuj kod]

Przykład rozbudowanej, trójwymiarowej grafiki na Kurniku

Budowa[edytuj • edytuj kod]

Serwer składa się z pokojów i stołów. Do pełnych pokojów też można wejść, tylko trzeba znać sposób[3]. Stoły dzielą się na rankingowe (czyli te, na których wszyscy bronią się do upadłego) i towarzyskie (tam z kolei każdy porzuca grę, gdy przekona się, że znasz jej zasady). Trafiają się również stoły prywatne, czyli takie, na które mogą wejść tylko zaproszeni, jak i chronione, czyli... no cóż, po prostu chronione.

Tryby gry[edytuj • edytuj kod]

Tryby gry są generalnie dwa (choć niektórzy twierdzą, że 10). Jest nimi normalna[potrzebne źródło] gra i tak zwane turnieje, czyli inaczej testy programów do gier.

Komunikacja[edytuj • edytuj kod]

Użytkownicy kuraka mają wiele możliwości wzajemnej komunikacji. Kilka najważniejszych:

  • Prywatna rozmowa – dzięki tej funkcji można natychmiast zaspamować innego użytkownika, o ile jest w tym samym pokoju gry. Działa podobnie jak GG.
  • Wiadomość na stole – najczęściej używana do rozpraszania przeciwników w czasie gry.
  • Wiadomość w pokoju – służy do reklamowania jakichś bzdurnych turniejów oraz obrzucania się wyzwiskami[4].

Profile użytkowników[edytuj • edytuj kod]

Teoretycznie profile powinny zawierać drobne informacje o użytkowniku, praktycznie różnie z tym bywa. Wiek w profilu najczęściej jest zaniżony lub zawyżony, nawet gdy gracz ma nick czterdziestolatek, adi1966 czy żuczek95. Jeżeli chodzi o zdjęcie, jest 0,0000001% szans że przedstawia ono właściciela konta. Dodatkowe informacje w profilu to zwykle zbiór pokemonizmów, JP lub cytat ze znanego szachisty. Znudzeni użytkownicy Naszej-klasy często zajmują się też gromadzeniem w profilu znajomych, gdyż myślą, że jest to taka sama konkurencja jak na ich ulubionym portalu.

Dostępne gry[edytuj • edytuj kod]

Białe właśnie przegrały na czas
Na Kurniku nie ułożysz kart w ten sposób
Gra w kółko i krzyżyk

Na Kurniku można zagrać w wiele popularnych gier, które jednak mają swoje specyficzne, „kurnikowe” odmiany.

Szachy i warcaby[edytuj • edytuj kod]

Obie gry polegają na wykonywaniu szybkich, byle jakich ruchów, po których wykonaniu zmusza się przeciwnika do straty czasu na grę następującymi sposobami:

  • proponowaniem remisu
  • prośbami o cofnięcie ruchu
  • wiadomościami cześć, jak leci, siemasz?
  • dodatkowym spamem
  • szachowaniem lub podstawianiem pionków pod bicie (w zależności od gry) aby przeciwnik zastanawiał się przez chwilę dlaczego nie może się ruszyć.

I tak aż przegra na czas.

Gry karciane[edytuj • edytuj kod]

W kurnikowych grach karcianych obowiązuje jedna podstawowa zasada. Podczas pierwszego rozdania należy rozpoznać, który gracz jest krótkowidzem bądź ma słaby monitor i ma trudności z rozpoznawaniem mikroskopijnych oznaczeń kart. Następnie bezwzględnie to wykorzystaj! Masz oczywiście wygrać na czas.

Chińczyk[edytuj • edytuj kod]

Zasady chińczyka są najbardziej podobne do normalnych, z tym że ruchy przeważnie wykonuje się tylko jednym pionkiem (czas, czas, czas!)

Kalambury[edytuj • edytuj kod]

Tu gra polega na napisaniu hasła (po co inni się mają trudzić) lub na pisaniu Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment Blad.png itp. Rzadki gatunek kalamburowiczów, zdeklarowanych przeciwników pisania haseł zamiast ich rysowania, o dziwo zawsze rysuje, z konieczności obrony przed tzw. Pisakami, łączy się w grupy i okopuje na pozycjach. Ze względu na wzmożone ilości przyciąganych przez kalambury noobów, powstała odmiana kalambur, mianowicie czatambury, jeszcze bardziej dołująca. Użytkownicy owej społeczności wywodzą się prawdopodobnie z byłych graczy kalamburowych, którym nie układało się w życiu. Spędzają całe dnie przy stołach żaląc się nad swoim nieudanym życiem lub wywyższaniem się by zaimponować swoim internetowym kolegom. Niezwykle mało sensowna forma spędzania wolnego czasu.

Kółko i krzyżyk[edytuj • edytuj kod]

Raczej „białe i czarne kule”. Lepiej zagrać na kartce z kolegą. Niektórzy zabawiają się, otaczając planszę biało-czarną ramką.

Go, młynek, tryktrak[edytuj • edytuj kod]

Najbardziej bezsensowne gry, przez wzgląd na fakt że nikt nie rozumie ich zasad. Przegrywa zawsze gracz rozpoczynający grę, ponieważ kończy mu się czas (choćby gra była półtoragodzinna) zanim wymyśli jakiś możliwy ruch. Dodatkowo trudno w nich znaleźć polskiego gracza. W Go grają właściwie sami Chińczycy i Wietnamczycy.

Netopol[edytuj • edytuj kod]

Przerobione Monopoly. Ta gra jest o tyle ciekawa iż posiada jakąkolwiek fabułę możesz w niej wcielić się w typowego kurnikowego gracza któremu rodzice dali 1500$ na komunię. Nasz gracz postanawia wydać całą kasę na kupowanie niezwykle tanich stron internetowych.

Najpopularniejszą metodą gry jest kupowanie wszystkich pól jak leci i dawanie ich w zastaw żeby zgarnąć jak najwięcej kasy. W końcu kiedy skończy się czas wygra ten kto będzie miał najwięcej forsy.

Literaki[edytuj • edytuj kod]

Przerobione Scrabble. O dopuszczalności słowa do użytku w grze decyduje literakowy słownik, który dopuszcza takie wyrazy jak ii, iii (nie chodzi o cyfry rzymskie, IV jest niedozwolone), ee (ale eee już nie), ęsi (nie mylić z gęsi), a także takie rdzennie polskie słówka jak gemütlich (pomijając fakt, że tego słowa nie da się ułożyć na planszy, gdyż litery ü nie ma w dostępnych zasobach), ujutno czy suomi.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Biedny pisklak chwilę po zorientowaniu się, co zgodził się firmować swoim wizerunkiem
  • 15 czerwca 2001 – pewnemu kolesiowi (Markowi Futredze) się nudzi, więc zakłada Kurnik.
  • 2002 – rejestruje się kilku Anglików, żeby się pośmiać.
  • 2003 – przeprowadzono pierwszą zrzutę na piwo dla administratora, zebrano łącznie 5 złotych i 98 groszy.
  • 2004 – w czasie gdy administrator pił piwo, zarejestrowało się wielu noobków zbanowanych w grach sieciowych, licząc na bezkarność z powodu niedyspozycji admina. Między jednym a drugim browarem, w upojeniu alkoholowym panu Markowi przyszedł do głowy nowy pomysł: udostępnił zasady gry w Kurniku na wolnej licencji CC (na trzeźwo nikt by nie pomyślał, że na takie badziewie potrzebna jest jakakolwiek licencja).
  • 2005 – adminowi skończyło się piwo, więc przeprowadzono nową kwestę. Tym razem gracze okazali się mniej hojni i zebrano jedynie 1 zł 57 gr, z czego złotówkę wpłacił sam admin w celu dania dobrego przykładu kurnikowcom.
  • 2006-2008 – gorączkowe poszukiwania środków na alkohol. Przez pewien czas fundatorem był serwis o2.pl, jednak rozsądnie zrezygnował.
  • 2009 – desperacka próba sprzedaży Kurnika przez Allegro, niestety nikt go nie chciał, nawet za dopłatą.

Rodzaje graczy[edytuj • edytuj kod]

Trzej kurnikowcy. Jeżeli wydaje Ci się, że na obrazku są tylko Dzieci Neo, a nie widzisz normalnego użytkownika – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą
Niebieski noobek wykańcza posiadacza zielonego konta. Ciężko będzie odrobić ten stracony ranking...
Wkurzony noobek z Kurnika
Bloker z życia wzięty
Spotkanie kurnikowców w realu

Klasyfikowani według rankingu[edytuj • edytuj kod]

Różne rankingi mają różne kolory, co zostało zalecone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w celu profilaktyki uzależnień. Dlaczego? Nikt nie jest w stanie wytrzymać patrzenia na listę graczy w pokoju dłużej niż pół godziny bez łzawienia, pieczenia i bólu głowy. Lista oczojCenzura2.svgnych kolorków, w kolejności od najbardziej wypasionych:

  • czerwone – czyli najwięksi wymiatacze w danej grze. Grają rzadko, obawiając się straty cennego rankingu. Połowa takich graczy profesjonalnie zajmuje się daną grą, druga połowa to cheaterzy, którzy są banowani.
  • pomarańczowe – szpanują, jak to oni dobrze grają, w momencie gdy w pokoju gry nie ma nikogo z czerwonym kontem.
  • żółte – pośredni typ graczy. Niczym się nie wyróżniają, poza kłującym w oczy kolorkiem.
  • zielone – uważają się za najlepszych graczy, tylko po prostu za krótko grają.
  • niebieskie – najbardziej bezsensowni gracze. Zwykle nie mają pojęcie o danej grze, przydają się jedynie do nabijania rankingów.
  • szarenewbie, jeszcze bez rankingu. Nikt nie chce z nimi grać, nie wiadomo czego się po nich spodziewać. Już nie istnieją, zostali wyparci przez zielonych o rankingu 1200.

Klasyfikowani ze względu na zachowanie[edytuj • edytuj kod]

Użytkownicy Kurnika stanowią bogatą [5] mozaikę charakterów, nawet odliczywszy wszystkie n00by (o nich niżej). Amerykańscy naukowcy wydzielili kilka podstawowych grup:

  • Noobonabijacze – gracze, którzy z zasady grają tylko ze słabszymi od siebie. Nabijając ranking punkt po punkcie, często dochodzą nawet do czerwonego konta.
  • Omnibusy – grają we wszystkie możliwe gry, nie mając w żadnych dobrych wyników.
  • Cheaterzy – mają speedhack we wszelkich możliwych grach (tzn. Autoclick) ew. autoplaye, gdzie potem maja staty 2100, o ile nie zagrają z podobnym sobie graczem. Do maskowania używają oczywiście antymigacza.
  • Normalni gracze – czy ktoś ich widział?

Noob na Kurniku[edytuj • edytuj kod]

Info.png Główny artykuł: Noob

Wydawać by się mogło, że z zasady wymagające inteligencji gry planszowe i karciane nie mogą przyciągnąć dużej ilości noobków. Błąd! Kurnik jest serwerem, gdzie ten gatunek znalazł sobie niezłe warunki bytowania. Od 2007 roku obserwuje się masową migrację noobów z Tibii do Kurnika. Rodzaje noobów:

  • Bloker statyczny zwykły – najpopularniejszy typ nooba. Po skończonej grze nie opuszcza stołu i nie wylogowuje się, a jedynie zmienia okno. Od razu widać, że tak jest, jednak duże stężenie takich osób może być denerwujące. Obecnie problem zniknął, blokerzy po 10 sekundach zostają usunięci ze stołu.
  • Bloker statyczny sprytny – podobnie jak poprzedni, siedzi na stole po zakończeniu gry, lecz wciąż ma aktywne okno ze stołem. Inni, przychodzący gracze myśląc, że jest obecny siadają i klikają „start”, oczywiście bez efektu. Szkodliwość jak wyżej.
  • Bloker dynamiczny – w grach w których biorą udział więcej niż 2 osoby, siada przy stole i nie wciska „start”. Jednego można wyprosić, duża ich ilość może uniemożliwić grę.
  • Bluzgacz stołowy – wchodzi po kolei na wszystkie puste stoły i pisze debile, Słuchacz jedynego słusznego radia ocenzurował ten niegodny fragment, żal.pl, noobs, nieświadom faktu, że osoby dołączające do stołu nie widzą wcześniej napisanych wiadomości. Nieszkodliwy.
  • Bluzgacz pokojowy – w wiadomościach pisanych w pokoju zaczyna pisać obraźliwe i wulgarne wyrazy. Zwykle spotyka innego osobnika tego typu i wzajemnie się wyzywają. Można go olać, chyba że zwróci się bezpośrednio do Ciebie, wtedy można się z niego śmiać. Nie warto próbować pouczania, czy rozdzielania agresorów – nic to nie daje, a inni gracze uważają Cię za uczestnika awantury.
  • Zazdrośnik – kiedy zapraszasz kilka osób do stołu (bo wiadomo, że większość i tak tylko wisi w pokoju) i taki noob przyjdzie, w momencie gdy inna osoba już siedzi przy stole, pisze do ciebie w prywatnej rozmowie coś w rodzaju na przyszłość zapraszaj 20 idjoto!!1!!11 rzal.pl. Nie należy wdawać się w żadne dyskusje, tylko dać mu ignor (zwykle on pierwszy to robi).
  • Gościnny – zaprasza do stołu około 50 osób, po czym mówi huashuashuas lol rotfl i wyprasza wszystkich ze stołu.
  • Spamer – używa środków komunikacji do reklamowania swojego konta na Allegro, lub jakiejś firmy która naciągnęła naiwniaka. Zwykle po odpowiedzi spadaj spamerze daje Ci spokój i szuka innej ofiary. Jeżeli nie, daj mu ignor.
  • Czelyndżysta – gra tylko z czerwonymi rankingami, bo przecież oni wcale nie grajom lepjej odnas. Osobniki tego pokroju okupują wyłącznie dolne miejsca listy rankingowej.
  • Dobry kumpel – obserwując grę, rzuca podpowiedzi w rodzaju rzucaj asa!, krulem pujć, damke rup, tszeba bylo to kupowac!!1!11!1 dawaj d5!. Wyjątkowo denerwujący. Jeżeli jesteś operatorem stołu, wyproś go. Pod żadnym pozorem nie korzystaj z jego rad – pozostali gracz(e) uznają cię za czitera, o ile jakimś cudem sami nie są noobami.
  • Ekspresowy – występuje głównie w szachach i warcabach. Po trzech ruchach/kolejkach, jeżeli nie wygra pisze cheater!! lub coś podobnego i odchodzi ze stołu. Wyjątkowo pożyteczny do szybkiego nabijania rankingu.
  • Programista vel komputerowiec – najczęstszy w grach planszowych, posługuje się programem w grze. Na turniejach występują wyłącznie programiści. Łatwo go poznać po tym, że co chwilę miga jego login. Kiedy napiszesz mu, że oszukuje, odpowie spadaj noobie. Kurnik jest znanym miejscem testowania nowych programów do gier. Wystarczy podrzucić je dwóm noobom i obserwować ich grę.
Mniej groźną odmianą jest programista Windows Vista, który do gry używa microsoftowego programu Chess Titans. Albo szybko przegrywa, albo widzi Blue Screen i zanim jego komputer uruchomi się ponownie, ty dostajesz walkower.
  • Inkwizytor – zawzięty wróg programistów. Kiedy czekając, aż taki noob zastanowi się nad ruchem, będziesz robić coś innego, możesz być pewien, że zwyzywa cię od cheaterów, da ci ignor i wpisze twój nick na czarną listę.
  • Kosmopolita vel obywatel świata – noob, którego pasją jest nawiązywanie kontaktów z przedstawicielami innych narodów. Kiedy dopadnie takiego kogoś (oznaczonego przez np. „en”) popisuje się znajomością angielskiego, wyrazami jak: helouw!, fri ajtems plx!!! lub po prostu mówi do niego siema. Gdy ofiara grzecznie próbuje wytłumaczyć, że don't understand, zostaje zasypana gradem wyzwisk, których oczywiście też nie rozumie.
  • Emotikoniarz – spamuje wszystkich wiadomościami lol czemu tu emoty nie działajom :O ??. Nie potrafi dać się przekonać, że nic nie da się z tym zrobić.
  • Niecierpliwy – kiedy ktoś zastanawia się nad ruchem dłużej niż pół minuty, zasypuje go wiadomościami ?, ???, ?????? w zależności od poziomu irytacji.
  • Wygadany – kiedy z nim grasz, bez przerwy robi uwagi typu tak było lepiej, asa mogłem rzucić itp. Denerwujący. Najlepiej wpisać go na czarną listę.
  • Najgrożniejszym rodzajem noobów są różnej maści administratorzy. Występują w wielu, nie do końca sklasyfikowanych odmianach, np. admini spamerzy rozsyłający dziennie około 1000 wiadomości o treści tfoje konto jest pszesnaczone do zbanowania lub dostaniesz BANA!! poztrafia marek fturega, admini gracze próbujący grozić banem za niepoddanie gry oraz bracia adminów chwalący się, że ich brat to GM (tak, zbieżność z Tibią nieprzypadkowa). Trzeba pamiętać, że oficjalnie na Kurniku prócz Futregi (i jego jedynym znanym kontem o nicku maf) nie ma żadnych GO, adminów, GM ani nikogo w tym stylu, choć pewności mieć nie można.
  • Uciekinier – ten typ jest szczególnie denerwujący, najczęściej stosowany przez niebieskie konta. Ustawia sobie, powiedzmy 15 minut gry, by mógł sobie nabić kilka punktów grą z noobami. Podczas gry, gdy noob zwątpi w swoją wygraną, czeka na koniec czasu (najczęściej do 1 minuty) a potem ucieka, czekając kolejne 1–3 minuty.

Kwestie sporne[edytuj • edytuj kod]

Netopol. Prawda, że duża różnica?

Sprawa literaków ;-) i netopolu[edytuj • edytuj kod]

Jak powszechnie wiadomo, literaki ;-) (tak, tak, przydałoby się wywalić ten durny emotikon) i netopol to żywcem ściągnięte wersje popularnych planszówek, aby tylko uniknąć płacenia za prawa autorskie. Mają zmienione nazwy i podobno reguły, ale to niepotwierdzona informacja. Obie gry są udostępnione na wolnej licencji. Planowano również dodać do Kurnika takie gry jak wyraziki (odpowiednik słówek) oraz megarolnik (Superfarmer), jednak plany zarzucono.

Kinruk.pl[edytuj • edytuj kod]

Uruchomiono również dodatkowy portal, zwany kinruk.pl przeznaczony specjalnie dla noobów, którzy nie wiedzą jak wejść do pełnego pokoju na Kurniku. Istnieje też inna teoria, zakładająca, że kinruk powstał jako odpowiedź na pytanie: czy coś może jeszcze wolniej działać i być rzadziej aktualizowanym od samego kuraka?

Płatne konta[edytuj • edytuj kod]

Jak wiadomo, na Kurniku nie ma niczego w rodzaju płatnych kont, PACC-ów, antymaterii czy czegokolwiek takiego. Jednak na serwerach wciąż gromadzą się trolle, oferujące rzekomo dające nieograniczoną ilość czasu konta i tym podobne bzdury. Nie daj się zwieść, nie ma płatnych kont na kuraku (aczkolwiek pamiętaj, że czytasz encyklopedię humoru).

Administratorzy[edytuj • edytuj kod]

Oficjalnie na Kurniku nie ma żadnych adminów poza Markiem Futregą, jednak czy jeden człowiek jest w stanie panować nad taką ilością Dzieci Neo?

Uzależnienie[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli bawi cię ten dowcip, czuj się uzależniony
Anakin wściekły po utracie czerwonego konta

Tak samo jak od praktycznie wszystkiego, od Kurnika można się uzależnić. Oto kilka objawów, które niezawodnie wskazują na nałóg kurnikomanii:

  • Grając z dziadkiem w szachy, szukasz przycisku „start”.
  • Grając w karty, zawsze trzymasz je tak, jak były rozdane – sądzisz, że nie da się ich przekładać.
  • Aby rzucić kartę, stukasz w nią palcem i dziwisz się, że nie pojawia się na stole. Dochodzisz do wniosku, że to lag serwera.
  • Grając w kalambury, piszesz palcem w powietrzu FCenzura2.svgK YOU i nie rozumiesz, dlaczego nikt się nie obraził. Po namyśle krzyczysz ale nooby obrażam was a wy nic.
  • Na turnieju szachowym nie rozumiesz, dlaczego karzą cię za pomaganie sobie programem komputerowym.
  • W warcabach nie możesz oderwać od planszy pionka, jeżeli masz gdzieś indziej bicie.
  • Nie masz pojęcia, po co tasować karty. Przecież serwer sam je rozda!
  • Na tej samej zasadzie nie składasz figur/pionków po skończonej grze. Same się ustawią, kiedy przyjdzie następny gracz.
  • Kiedy podczas gry ktoś ci przeszkadza, szukasz opcji „wyproś”. Stwierdzasz, że to ktoś z przeciwników musi być operatorem stołu.
  • Dziwisz się, że nie możesz sprawdzić nazwisk wszystkich osób, które stoją bliżej niż 1 metr od miejsca gry.
  • Kiedy podczas gry ktoś wychodzi do toalety, wyjmujesz stoper i po 2 minutach krzyczysz o lol wygrałem na czas.
  • Przesuwając pionki/figury nigdy ich nie podnosisz, zawsze przesuwasz je naciskając z całej siły i mając gdzieś dziury w planszy.
  • Grając w chińczyka, szukasz zegara, żeby zobaczyć ile masz czasu.
  • Po kolorze oczu próbujesz rozpoznać, jaki kto ma ranking.
  • Masz więcej niż 10 kompletów kart, każdego używasz do innej gry.

Nieuczciwa gra[edytuj • edytuj kod]

Kurnikowcy opracowali szereg sposobów na nieuczciwe niekonwencjonalne nabijanie rankingu. W przeciwieństwie do MMORPG, admin z zasady nie banuje cheaterów, wychodząc z zasady że lepiej mieć dziesięciu nieuczciwych graczy niż dwóch uczciwych. Nie wierzysz? Zastanów się, myślisz że ktokolwiek mógłby wygrać w ciągu dnia 1436 partii, nie jedząc, nie śpiąc i nie chodząc do pracy? Są i tacy kolesie, ale znacznie więcej jest oszustów, nazywających sami siebie graczami nieszablonowymi czy oryginałami. Poniżej przedstawiamy galerię najpopularniejszych cheatów:

Programy komputerowe[edytuj • edytuj kod]

Najczęstszy rodzaj oszustwa na Kurniku. Stosujący go gracze wychodzą z założenia, że wygrana to wygrana, niezależnie kto jest jej autorem. Wielu sławnych szachistów i karciarzy na kurze nie zna nawet zasad gier, ograniczając się do uruchomienia aplikacji. Producent programu szachowego Fritz, w dowód wdzięczności za wartość serwera jako poligonu testowego, zapowiedział wydanie specjalnego, w pełni darmowego programu Fritz Kurnik Edition. W planach jest m.in. funkcja Samograj, automatycznie logująca się i grająca na serwerze bez potrzeby kontroli użytkownika oraz funkcja „Nie migaj”, żeby nikt się nie zorientował, że gra z oszustem.

Dzielenie konta[edytuj • edytuj kod]

Dzielenie konta na Kurniku jest dość rzadkim procederem. Konta dzielone są zwykle w rodzinie lub wśród kolegów, można też wynająć lepszego gracza.

Sprzedaże kont[edytuj • edytuj kod]

Zdarzają się również nader rzadko, ponieważ:

  • nikt nie jest skłonny do zapłacenia prawdziwymi pieniędzmi za zaledwie szansę dostania passów do konta.
  • nie są zakazane, więc nikogo nie pociągają.

Jednak czasami ze znudzenia danym kontem lub z chęci nabicia rankingu (tylko lepszym graczom) gracze sprzedają swoje konta.

Kradzieże kont[edytuj • edytuj kod]

Nikt nie kradnie kont na kuraku aby na nich grać, lecz wciąż istnieje grupa noobków wyłudzających hasła od użytkowników, aby obniżyć im ranking do praktycznie zera, poddając każdą grę po jednej kolejce lub po prostu uciekając. Proceder ten w niektórych przypadkach sprowadza się też do zbijania własnego konta. Nie są to na ogół szaleńcy, lecz cwani podrywacze, którzy liznęli trochę gry, wydusili poma ale z zawodowcami pocić się nie będą. Lepiej zjechać 500 punktów i rwać małolaty na zielonych kontach sprzedając teksty typu ile to się redów Ugrało, bądź ile to się redów Ograło.

Rekordy[edytuj • edytuj kod]

  • 2654 – najwięcej złożonych propozycji remisu w ciągu minuty gry.
  • 563 – najwięcej wpisanych słów kCenzura2.svga mać na kalamburach przez jednego gracza.
  • 37 – najwięcej posiadanych hetmanów przez szachistę w momencie przegrania na czas.
  • 300 – najwięcej noobów komentujących jedną grę.
  • 2 – największa ilość inteligentnych graczy w jednym pokoju.
  • 5 – największa liczba godzin, podczas których nie doszło do awantury między graczami.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Według Google, Kurnik ma wartość około –2000000000 złotych.[6]
  • Licytacja Kurnika została anulowana, z powodu robienia sobie jaj. Autoironia?
  • 40% kont na Kurniku należy do noobów. Pozostałe do admina.
  • Wśród zielonych i żółtych kont krąży legenda, że połowa redów (czerwonych kont) to nabitki, natomiast druga połowa gra programami. Legendę tę stworzył oczywiście noob, a inne nooby mu uwierzyły. Najnowsze badania wykazały, że pierwsza część legendy jest prawdą, nad drugą toczą się wciąż dyskusje, ponieważ w grach w których zablokowano działanie programów - czerwonych kont znacznie przybyło ...
  • W 2005 roku Garri Kasparow w prywatnej rozmowie z agentem GRU miał powiedzieć: Nigdy więcej nie szpanuje przed dziewuchą, chcąc rozgromić małolata na serwerze w 3 minuty !!! Niestety Garri nie zrobił rozeznania, a że nie znał Kurnika padł ofiarą jednego z genialnych wirtualnych arcymistrzów, którzy zajadając chipsy i bez użycia rąk biją 2100 bez porażki. I nie groźny im jakiś tam Kasparow - zrobią go przecież na czas.

Garri nie powrócił już do sportu i 10 marca 2005 roku oficjalnie ogłosił zakończenie kariery zawodowego szachisty. Od tej pory ma rozgrywać już tylko wyłącznie pokazowe turnieje ale, jak sam powiedział: Broń Boże na Kurniku!!!. Zdanie to objął nawet specjalną oddzielną klauzulą w swoich umowach ze sponsorami.

  • Pod koniec 2024 planuje się wprowadzenie nowych gier do Kurnika, między innymi bierek, pasjansa, Freecella i pchełek (dziwnym zbiegiem okoliczności data ta zbiega się z oficjalnym i nieodwołalnym Końcem Świata).

Słowniczek[edytuj • edytuj kod]

  • passy – login i hasło.
  • user – użytkownik.
  • ranking – liczba punktów za kolejne gry, naliczana na podstawie poprzednich rankingów obu przeciwników i wyniku gry.
  • mat – sytuacja w szachach, kiedy zaatakowany król nie może uciec przed atakiem. Celem gry w szachy jest właśnie zamatowanie oponenta.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Rozkaz „odejdźcie” był skierowany do droidów noobków, które chciały zaspamować Kenobiego
  2. Chociaż i tak sobie nie pograsz, bo nie pamiętasz hasła. Przypominanie wymaga podanego wcześniej maila. Spróbuj jeszcze raz
  3. Wpisujesz „http://ko.kurnik.pl/?ch=” i nazwę pokoju (w przykładzie „ch” to szachy, każda gra ma inny skrót)
  4. Od dłuższego czasu zrezygnowano z tego pomysłu, na szczęście
  5. Bardzo, cztery rodzaje
  6. Liczba ujemna