Jeden ze stadionów na finał
Puchar dla zwycięzców
NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Liga Europy (inaczej Liga Europa, europejska, dawniej Puchar UEFA) – puchar powstały po to, aby mężczyźni mogli powiedzieć swoim partnerkom Kochanie, dzisiaj są europejskie puchary, ale dla Ciebie nie obejrzę. Bardziej ogólnie – puchar dla klubów, które były za biedne i nie dostały się do Ligi Mistrzów. Jest też taki bajer, że jak w fazie grupowej LM zajmiesz 3. miejsce (awansują 2 pierwsze), to w ramach promocji możesz się pocieszyć w Lidze Europy.

Aby dostać się do Ligi Europy, musisz zająć jakieś wysokie, głównie czwarte miejsce w lidze (np. Bundesliga, Ekstraklasa, T-Mobile Bundesliga, Serie A), albo wygrać puchar danego kraju (np. Puchar Polski, Puchar Szwajcarii, Puchar Danii). Ale kogo obchodzi taki puchar?

Na początku każdego sezonu, zwycięzca Ligi Europy mierzy się ze zwycięzcą Ligi Mistrzów, co jest bez sensu, ponieważ jeszcze nie wiadomo, kto wygrał, bo sezon dopiero co się zaczął. Nikt nic więcej o tym nie wie oprócz tego, że nazywa się toto „Superpuchar”. Do dziś nie odkryto, co to znaczy, bo wcale nie jest super.

Okoliczności powstania[edytuj • edytuj kod]

Chłopakom z UEFY znudził się Puchar UEFA i postanowili go przekształcić w LE.[1]

Polskie drużyny[edytuj • edytuj kod]

Polskie drużyny w LE charakteryzuje to, że 2 na 3 z nich odpadają już w III rundzie eliminacji…

• Lech Poznań – Gdyby wygrali Puchar, toby się dostali. W zeszłym sezonie odpadli w III rundzie z litewską potęgą, Žalgirisem Wilno. W obecnym zostali pokonani przez amatorski zespół z Islandii, także w III rundzie.
  • Legia Warszawa – Trzy lata temu przegrała ze swoim odwiecznym wrogiem – Broendby Kopenhaga. Dwa lata temu pokonali Ruskich, a teraz odpadli z eliminacji do Champions League w ostatniej rundzie, dając się okraść z miejsca Rumunom z Bukaresztu.
  • Wisła Kraków – Dwa lata temu trafili do grup.
  • Polonia Warszawa – Miała fuksa, bo przez dwie rundy trafiała na drużyny z Czarnogóry/Andory. Obecni okręgowcy.
  • Ruch Chorzów – Zasłynął po dwóch remisach z FC Valetta – wicemistrzem Malty
  • Jagiellonia Białystok – Kilka lat temu mieli niezłego pecha, bo już na starcie trafili na drużynę z rywala z wysokiej półki, czyli Grecji. Potem Kazachy dali im w kość i to już w I rundzie a w teraz poległy w walce o awans do 3.rundy eliminacji z nikozyjską Omonią.
  • Śląsk Wrocław – Trafił na Dundee. Ale awansował. Potem przegrał z Rapidem Bukareszt. Ostatnio dostali od Sevilli w play-offach, więc chociaż raz nikomu nie było żal, że nie awansowali.
  • Piast Gliwice – Trafili na Azerów i po walecznym dwumeczu odpadli.
  • Zawisza Bydgoszcz – Podobnie jak Gliwiczanie, tyle, że z Belgami.

Lech a faza grupowa[edytuj • edytuj kod]

W roku 2009 zespół sponsorujący piwo „Lech” doszedł do IV fazy rozgrywek, w której przegrał z Club Brugge. Najprawdopodobniej miał z tego nauczkę, bo gdy rok temu odpadł z Ligi Mistrzów i powrócił do IV rundy, nie popełnił tego błędu i awansował do fazy grupowej. Tam nie miał szczęścia, bo trafił na Juventus, Manchester City i Salzburg. Jakimś cudem awansował, ale odpadł w 1/16 finału.

Legia/Wisła a faza grupowa[edytuj • edytuj kod]

Tym razem aż dwie Polskie drużyny trafiły do fazy grupowej. Wisła w Czempjons Lig została rozjechana przez walec Cypryjskiej firmy APOEL, a Legioniści wygrali ze SpartąSpartakiem. O dziwo oba kluby przeszły. Legia, bo dobrze grała, Wisła, bo miała farta. A potem… Tak, tak! Zgadłeś! Odpadły.

Legia a faza grupowa[edytuj • edytuj kod]

Odpadli podczas play-offów w LM, trafiając do Ligi Europy. Tym razem coś im nie pykło, zajmując ostatnie miejsce w grupie, wygrywając tylko jeden mecz ze słabym Apollonem, strzelając tylko dwie bramki na cały turniej, tak na otarcie łez.

Finał w Polsce[edytuj • edytuj kod]

Na Stadionie Narodowym w Warszawie ma mieć miejsce finał LE w sezonie… 2682/2683. Nie? A jednak w roku 2015 finał rozegrano na Basenie Narodowym (tylko dlatego, że Boniek miał stosunki z Platinim).