Lit (pierwiastek)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Lit (Li) – litościwy pierwiastek chemiczny. Jego nazwę można zapisać jako leet, co prowadzi do l33t, z czego można wyciągnąć 1337. Na tym zastosowania litu dla większości ludzi się kończą, chyba że ktoś chodził w zimie bez czapki i złapał bipolara, a teraz musi łykać lit, żeby mu styków na neuronach nie przepaliło.

Zastosowanie[edytuj • edytuj kod]

Największe złoża litu znajdują się w litosferze Litwy. Po raz pierwszy człowiek odkrył lit w paleolicie, co pozwoliło mu awansować do kolejnej ery, nazwanej od tego wiekopomnego odkrycia, neolitem. Dzięki użyciu litu rozwinęły się takie dziedziny kultury jak literatura, liturgia czy litografia. W XVIII wieku posłużył jako wyznacznik jednego litra, zdefiniowanego jako objętość, którą zajmuje 0,535 kg litego litu. Obecnie litr jest stopem litu i itru. W czasach współczesnych lit służy do tworzenia internetowych koterii i środowisk wzajemnej adoracji (tzw. elity).

Występowanie w związkach chemicznych[edytuj • edytuj kod]


Nuvola apps edu science.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny chemii. Jeżeli cierpisz na alkanolepsjęrozbuduj go.



Oznaczenia kolorów
metale
lantanowce
aktynowce
gazy szlachetne
niemetale
półmetale