FotoŁowca 2022 – głosowanie
Zdecyduj kto trafił najlepsze zdjęcie w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

NPOV

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 19:37, 19 gru 2021 autorstwa Ostrzyciel (dyskusja • edycje) (nie, w sumie to -stub)
Neutralny punkt widzenia

Niektórzy wierzą, że niektórzy donoszą, że niektórzy utrzymują, że niektórzy domniemają, że niektórzy zaznaczają, że niektórzy twierdzą…

Naukowcy o NPOV

NPOV – w Wikipedii to punkt widzenia na opisywane w artykule zagadnienie, ustalany przez każdą społeczność wiki, będący wypadkową poglądów wszystkich, którzy załapali się na wojnę edycyjną prowadzoną w haśle. Paradoksalnie, największe szanse na dorzucenie czegoś od siebie do NPOV mają ci, którzy włączają się w spór o kształt hasła stosunkowo późno, twierdząc, że chcą go załagodzić.

NPOV wziął swój początek w czasach, kiedy do Wikipedii dołączył drugi po Jimbo Walesie edytor. Od tamtego momentu NPOV jest co rusz wzbogacany coraz to bardziej skrajnymi opiniami, jednak przy zachowaniu zasady, że czytelnik hasła po jego skończeniu pozostanie w przeświadczeniu, że bilans osobistych poglądów prezentowanych w artykule przez jego autorów wyszedł na zero.

Przykłady

POV NPOV
W Iraku w najlepszym razie zapierdolą ci karty kredytowe, dokumenty i wywiozą w skarpetach na pustynię. Przemysł turystyczny w Iraku nie proponuje obecnie dużego pakietu atrakcji, a wyjazd na własną rękę jest obarczony ryzykiem.
Graveland to nazistowski syf. Graveland bywa krytykowany za skrajnie prawicowe poglądy.
Księża to pedofile. Wśród stanu kapłańskiego Kościoła katolickiego zdarzały się przypadki oskarżeń o praktyki seksualne z nieletnimi.
Komuniści to mordercy. W czasach głębokiego socjalizmu, kiedy Polska podnosiła się po zniszczeniach drugiej wojny światowej, nowo ustanowiony rząd nadużywał przemocy wobec nieprzychylnych sobie opcji politycznych.