Niebieski ekran śmierci

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

¡¡¡Maldito PC!!!

Przeciętny Hiszpan o BSOD

сука блять!!!

Przeciętny Rosjanin o BSOD

Nosz kCenzura1.svga!!!

Przeciętny Polak o BSOD
Mają przewagę liczebną, skurczybyki

Blue Screen of Death, Blue Screen of Doom, Blue Screen of Dumb, BSoD (ang. niebieski ekran śmierci) – integralna i najważniejsza część systemów z rodziny Windows.

Historia

BSoD w wersji box, sprzedawany jako dodatek do Windowsa Vista

BSoD pierwszy raz pojawił się w Windowsie, kiedy nie był on jeszcze systemem operacyjnym. Włączał się przypadkowo. Bill stwierdził, że ma doskonałe walory estetyczne i że nadaje się jako znak rozpoznawczy kombinacji Ctrl-Alt-Del.

1, 2 i 3.0

Jeśli wam nagle wyskoczył BSoD to macie prawo być wCenzura2.svgwieni, ale jeszcze gorzej mieli użytkownicy pierwszych Windowsów, ponieważ tam Blue Screen był ekranem ładowania. Na pocieszenie istniała funkcja generowania hieroglifów, niestety usunięto ją w Windows 3.0.

95 i 98

W Windowsie 95 i Windowsie 98 poczyniono zmianę – BSoD wyświetlał się przy błędzie aplikacji, dzięki czemu stał się popularniejszy. Mniej doświadczeni użytkownicy wierzyli w napisy na niebieskich ekranach i cierpliwie czekali, aż okno Zamknij program się pojawi lub naciskali wielokrotnie Enter w celu zamknięcia aplikacji, w której wystąpił krytyczny wyjątek. Bardziej doświadczeni od razu restartowali komputery nawet bez przeczytania, że chodzi o błąd zapisu na dyskietce.

NT

W Windowsie NT 4 BSoD pojawiał się przy ładowaniu systemu, bo Microsoft wyszedł z założenia, że przyzwyczajanie użytkowników do BSoD-ów pozwoli na uniknięcie przez nich ataków furii. Blue screen, będący komunikatem o błędzie programu, zdarzał się jednak znacznie rzadziej, a wszystko to dzięki ulepszonej izolacji procesów skargom użytkowników na oczojebność niebieskiego koloru.

2000, XP, Vista i 7

W Windowsach 2000 i XP zrezygnowano z przyzwyczajania użytkowników do ich widoku, na rzecz reklamującego Microsoft ekranu startowego. W polskiej wersji Windowsa XP można obserwować problemy z kodowaniem polskich znaków, przez co wiadomość o błędzie jest jeszcze bardziej kryptyczna.

Przyszłość

Microsoft zamierza sprzedawać powierzchnie reklamowe na BSOD-ach. Już na początku maja 2024 roku zaczyna się oficjalna sprzedaż reklam.

Według nieoficjalnych doniesień, nadchodząca aktualizacja dziesiątki wprowadzi szereg zmian w porównaniu do wersji wcześniejszych. Zostanie dodana możliwość udostępnienia swojego opisu błędu na portalach społecznościowych (w pierwszej kolejności będą dostępne Facebook, Twitter i Snapchat). Prócz tego udostępniona zostanie możliwość zmiany koloru ekranu na inny odcień niebieskiego.

Galeria

Zobacz też