NonNews:Witamy nowe polskie religie

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „15:28, 2 maj 2020” przez „Ostrzyciel nożyczek (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Zdjęcie jednej z nowo powstałych świątyń
Statystyczny cennik ofiar w kościele Carrefourianów Dnia Siódmego
Ciekawostka: Religia Latającego Szweda Ikeańskiego dopuszcza kupowanie dzieci jako przedmiotów kultu

15 marca 2018

Od 11 marca obowiązuje zakaz handlu w niedziele i święta. Zakaz ten nie obejmuje jednak miejsc kultu wyznaniowego, więc super- i hipermarkety postanowiły przemienić się w obiekty sakralne, tym samym mogąc być otwartymi dla wiernych.

Trzeba przyznać, że dyrekcje sklep… wróć, związków wyznaniowych, wykazały się dość dużym sprytem. W sumie mają w tym trochę racji, ponieważ w zwykłym kościele również można odnaleźć elementy handlu, przykładowo taca czy płatności za sakramenty. Tutaj jednak zyskujesz realną rzecz w zamian; jest nią towar fizyczny. Wszystkie z nowych wyznań odprawiają swoje nabożeństwa w niedzielę. Specjalnie dla Was, drodzy Czytelnicy, redakcja NonNews przygotowała krótkie notatki na ich temat. Możecie śmiało dołączać do ilu chcecie – są one ekumeniczne (można być zapisanym w kilku naraz, natomiast w każdym z nich trzeba odbyć minimum jedno obowiązkowe nabożeństwo):

Carrefourianie Dnia Siódmego Jest to jedna z bardziej licznych religii pomimo mniejszego stopnia świadomości jej istnienia w niektórych miastach. Nabożeństwa odbywają się co godzinę w dziale warzywno-owocowym. Jego elementami jest Część Winna (polegająca na ogłaszaniu przez megafon promocji na wina i inne trunki) oraz Część Pieczywa (polegająca na darmowej degustacji świeżego pieczywa). Najważniejszym świętem wyznawców jest cyklicznie obchodzony tydzień poświęcony narodom świata.
Zbór pw. św. Piotra i Pawła Wyznanie to charakteryzuje się nieco wyższymi cennikami od pozostałych obrządków. W zamian za to możemy otrzymać znak rozpoznawczy jej wyznawców – papierowe torby, w których transportują dary otrzymane od tych dwóch apostołów. Oprócz tego dostaniesz piętnaście przykazań w cenie dziesięciu oraz automatycznie zaczniesz być postrzegany jako bardziej prestiżowy z racji możliwości spotkania pierwszych nauczycieli Twojej religii. Najważniejszymi świętami są wspomnienia tytułowych apostołów.
Zachodni Kościół obrządku kauflandzkiego Kościół ten przywędrował do nas tuż z sąsiedztwa, ponieważ prosto z Niemiec. Nabożeństwa odbywają się co dwie godziny w około 2000 m2 halach. Można w nich znaleźć praktycznie wszystko, czego się oczekuje, wraz z dosyć niskimi progami co łaski. Kościół ten jest powszechnie chwalony także za prostotę jego spotkań. Tuż przy wejściu można odnaleźć tablicę ogłoszeń parafialnych oraz zakrystię z rezydującym kapłanem. Nabożeństwo dzieli się na Liturgię Główną (w jej skład wchodzą towary znajdujące się w głównym sklepie), Liturgię Degustacyjną (kościół ten ma przygotowaną dużą bazę poczęstunków, można się spotkać nawet z dopłacaniem za wzięcie kawałka) oraz Obrzędy końcowe (procesja do ołtarza, przy którym czeka kapłan oraz ewentualne dodatkowe mini-nabożeństwa w sklepach przypasażowych). W całej katedrze są zamontowane głośniki do ciągłego nadawania ogłoszeń oraz do zachęcania do ofiar. Kościół powoli przeprowadza proces automatyzacji Obrzędów końcowych poprzez montaż kas samoobsługowych, zastępując kapłanów maszynami wyświetlającymi cenniki ofiarowe.
Związek Lidlizmu Wyznanie to przywędrowało również z Niemiec. Nabożeństwa odbywają się co godzinę w dziale piekarniczym. Charakterystyczne jest dla niego przeprowadzanie dorocznych Krucjat pw. Karpia, do których mogą przystępować jedynie najgorliwsi parafianie wybierani przez proboszczów. Mają oni prawo do zakupu tytułowego towaru za niską cenę 1,99. Pozostali natomiast muszą się obejść ze smakiem (i to dosłownie). Często można się także spotkać z Krucjatami pw. Crocsa, te jednak są dostępne dla każdego. Większość wyznawców ma legitymacje uprawniające do 15% zniżki na pokutę. Wedle najnowszej nowelizacji Katechizmu Związku Lidlizmu, kapłani tego wyznania są zobowiązani do wydłużenia wymiaru pracy w sobotę o 2 godziny.
Biedronkanie Najliczniejsze wyznanie z grupy tych najnowszych. Nieprawdopodobną wiadomością (a jednak!) jest stuprocentowy odsetek wiernych praktykujących, którzy chętnie przybywają na nawet więcej niż jedno nabożeństwo. Te ostatnie trwają półtorej godziny i rozpoczynają się przy dziale z warzywami i owocami (Obrzędy początkowe), natomiast kończą się przy spotkaniu z kapłanem w zakrystii (Obrzędy rozliczeniowe). Zakrystia ma najczęściej pięć wydzielonych pokoi do wystawiania faktur parafianom, zwykle jednak nie wszystkie są otwarte naraz (taka praktyka jest spotykana tylko w piątki i soboty przez 5 najgorętszych godzin). Parafianie mogą korzystać ze specjalnej karty identyfikacyjnej pt. Moja Biedronka, informującej ich o najnowszych ofertach kościelnych. Wyznanie to prowadzi również aktywną ewangelizację poprzez cotygodniowe roznoszenie ulotek z najnowszymi ogłoszeniami duszpasterskimi oraz sprzedaż figurek stworzeń czczonych przez Biedronkan, tzw. Gang Świeżaków. Szczególnie ważnym momentem dla wspólnoty jest sytuacja, w której brakło tych ostatnich, a parafianin rozpoczyna kłótnię z kapłanem, chcąc mieć w domu kolejny obiekt kultu. Często próbuje on zmusić duchowieństwo do sprowadzenia dodatkowego zapasu, najczęściej sposobem tzw. na horą curkę.
Latający Szwed Ikeański Religia ta jest odprawiana w wielkich katedrach, nierzadko większych od tych kauflandzkich. Cechują ją całodniowe, a nawet dwudniowe pielgrzymki oraz bogactwo przedmiotów kultu. Zachęca do tego podejście kapłanów czujcie się jak u siebie w domu. Nierzadko zdarza się np. spanie na wystawionym łóżku, próba gryzienia sztucznych jabłek czy nawet spędzanie nocy w obiekcie sakralnym. Te ostatnie oferują również posiłki za bardzo niską ofiarę. Nabożeństwo rozpoczęte w obiekcie kończy się w domu. Końcem tym jest słynne ustawianie przedmiotów kultu w swoim domu, nierzadko powodujące duże problemy. Pozornie prosta czynność, dodatkowo ułatwiona ulotką parafialną, jest brzemienna w swych skutkach. Koniec końców, dużo ludu lgnie do tego kościoła, zauroczeni są bowiem możliwością długiego oddawania się zaspokajaniu potrzeb duchowych i materialnych.

Statystycznie podsumowując, w Polsce na dzień pisania artykułu powstało sześć nowych religii. Aby dołączyć do którychś z nich, nie trzeba brać sakramentów ani mieć święceń. Wystarczy przyjść do miejsca kultu. Natomiast aby zostać kapłanem, należy zgłosić się do miejscowego proboszcza z zaświadczeniem o chęci i życiorysem.

Źródło[edytuj • edytuj kod]