Nonsensopedia:Gra

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

W tym dziale Kanciapy znajdziesz zasady i zalecenia co do ogarniania Gry.

Wszystkie strony w dziale:

  • Moderacja Gry – jakie strony usuwać z miejsca, jakie zostawiać, a z czym biec do admina po radę.
  • Linki w Grze – w jaki sposób łączyć ze sobą strony i wątki, a także do jakich stron nie linkować.
  • Nondane – wiki pomocnicza do gromadzenia informacji o Grze i skuteczniejszego siania zamętu porządku.

Zalecenia techniczne

  1. Przede wszystkim musisz prawidłowo wpisać nazwę strony. Ma wyglądać tak: Gra:Strona X, gdzie X oznacza numer strony. Zwróć uwagę na wielkości liter oraz odstępy.
  2. Nowe strony twórz klikając w czerwone linki na innych stronach. W przeciwnym wypadku może okazać się, że stworzyłeś stronę, do której nic nie linkuje. Takie nielinkowane strony są całkowicie bezużyteczne, gdyż gracz nie może do nich dojść.
  3. Staraj się, żeby numery stron były jak najkrótsze (najmniej wymyślne). Zamiast Gra:Strona 32189473645545 wystarczy Gra:Strona 32188 (w momencie pisania jest wolne). By znaleźć wolną stronę możesz skorzystać z tego narzędzia.
  4. Nazwy literowe i mieszane są dopuszczalne, jeżeli w symboliczny sposób nawiązują do tematyki (m.in. jako skrótowce) bądź kiedy strony powstają w ramach jednego wątku i warto zwrócić uwagę na ich związek logiczny. W innych przypadkach staraj się tego unikać.
  5. Używanie asterysku (gwiazdki), tyldy, wykrzyknika bądź znaku zapytania na początku nazwy jest kategorycznie zabronione.

Treść

  1. Treść strony powinna być w miarę możliwości śmieszna, co nie znaczy (zwróć tu uwagę) żenująca i nudna. Bez żadnych rzeczy, które wszystkim się dawno przejadły.
  2. Oczywiście treść musi być zgodna z zasadami Nonsensopedii. Tutaj możesz zobaczyć, czego pisać absolutnie nie wolno.
  3. Nie buduj zbyt długich zdań i pamiętaj o interpunkcji.
  4. Staraj się zachować spójność stylistyczną. Próbuj wpasować się w konwencję trybu i wątku, które rozbudowujesz.
  5. Słoń z serem zamiast głowy jest dziki, zaś zwierzątko jest wściekłe. Nie myl tego.

Zaawansowane

  1. W niektórych stronach Gry można zauważyć wstawki <noinclude>Treść</noinclude>. Jest tak zwłaszcza przy kategoriach, chociaż niekiedy zdarza się przy zwykłym tekście. Oznacza to tyle, że strony można używać jako szablon, a treść wstawiona między te znaczniki nie będzie wyświetlana przy używaniu szablonu. Pamiętaj o tym, gdy sam chcesz stworzyć taki szablon.
  2. Jeśli chcesz skopiować tekst z innej strony, to nie kopiuj całego tekstu, tylko użyj tamtej strony jako szablonu. Dzięki temu wszelkie dalsze edycje żądanej przez Ciebie treści będą uwzględnione i wyświetlane. Przykład: Gra:Strona 11.11.
  3. Jeśli tworzysz odnośniki, do których dojść można tylko ze stron z wyświetlaną losowo treścią, użyj na tych stronach poniższego znacznika:
    <span style="display:none;">
    i wymień raz jeszcze poszczególne cele, tworząc linki do nich,
    po czym zamknij listę za pomocą </span>.
    Pozwoli to na ponowne umieszczenie strony w linkujących i uniknięcie sytuacji, w których kolejne wątki zostają usunięte jako porzucone.
  4. Do znajdowania wolnych stron Gry możesz posłużyć się tym narzędziem.

Tryby Multiplayer, RPG i RTS Gry

  1. Gry w Multiplayer tworzymy w formacie: Gra:Strona!/Strona n (rozpoczynając wielkimi literami i kończąc liczbą naturalną, ew. modyfikatorem występującym PO liczbie),
    zgodnie z tymże kategoryzujemy [[Kategoria:Gra – Multiplayer|Strona n]].
  2. Gry w RPG tworzymy w formacie: Gra:RPG/poziom trudności/strona n (rozpoczynając małymi literami i kończąc liczbą naturalną, ew. modyfikatorem występującym PO liczbie),
    zgodnie z tymże kategoryzujemy [[Kategoria:Gra – RPG – poziom trudności|n]].
  3. Gry w RTS tworzymy w formacie: Gra:Strona./Plansza/Strona n (rozpoczynając wielkimi literami i kończąc liczbą naturalną, ew. modyfikatorem występującym PO liczbie),
    zgodnie z tymże kategoryzujemy [[Kategoria:Gra – RTS|Plansza/Strona n]].
  4. Odnośnie czerwonych linków panują nieco lżejsze zasady niż w Grze klasycznej, jednak cały czas funkcjonuje zasada zdrowego rozsądku.

Tryb Fantasy

Nazwa strony

Prawidłowa Nazwa wygląda tak: Gra:Fantasy/strona X. Zaleca się, aby strony miały cyfrowe, oparte na zależnych od gildii prefiksach. Na chwilę obecną używa się zakresów: 1–99 – brak gildii, 101-199 – kult Nieznanego Boga, 201-299 i 401-499 – straż miejska, 301-399 – rebelianci, 500-599 – magik. Wyjątkiem jest strona Gra:Fantasy/strona 86, która jest przekierowaniem na stronę śmierć oraz sama strona śmierć.

W wypadku zapełnienia jednego z zakresów lub wprowadzenia kolejnej gildii wyznacza się kolejny. W wypadku zapełnienia zakresów trzycyfrowych wyznacza się zakresy czterocyfrowe itd.

Tworzenie strony

W trybie Fantasy do tworzenia stron używa się szablonów gildii – listę można znaleźć tutaj pod asteryskiem (*). W ogólności gotowy do użycia szablon wygląda tak:

{{nazwa szablonu
|kat=
|tekst=
}}

Parametr kat= jest opcjonalny, aczkolwiek zaleca się jego stosowanie, gdy jest to możliwe. Służy do półautomatycznego kategoryzowania stron Wystarczy wpisać tylko jej numer (tzn. 1 zamiast Gra:Fantasy/strona 1). W parametrze tekst= wpisujemy tekst strony.

Nowe szablony gildii tworzy się w oparciu o szablon {{Navtable}}.

Drogówka

Pomoc
Szukasz informacji o tym jak skonstruować stronę Drogówki? Zobacz w Pomocy:
jak stworzyć stronę Drogówki
  1. Trasa powinna być zaprojektowana tak, żeby nie dało się kręcić się w kółko. Zanim zaczniesz pisać strony Gry lepiej rozrysuj sobie mapkę ulic i skrzyżowań, które chcesz zawrzeć.
  2. Należy dodawać znaki, szablony (np. kierunkowskaz, numer drogi) i mapkę tego, co dzieje się na stronie (np. prosta, skrzyżowanie, węzeł, rondo, zawracanie). W przypadku postoju na przystanku, parkingu lub stacji benzynowej, dodajemy odpowiedni znak. Warto też od czasu do czasu urozmaicić stronę jakimś zdjęciem.
  3. Każdą stronę należy skategoryzować w odpowiedniej kategorii miasta (listę tych kategorii znajdziesz tutaj), dodając po znaku „|” odpowiednią nazwę podstrony. Przykładowo, strona Gra:Drogówka/Łódź/Bałuty powinna otrzymać kategorię [[Kategoria:Gra – Drogówka Łódź|Bałuty]].




To by było chyba na tyle. Jeśli po tym wszystkim masz jeszcze ochotę pisać, to zapraszamy.