Nonsensopedia:Nonsensopedia a Wykop

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „17:54, 4 lis 2019” przez „Ryk2 (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Niniejsza strona dokumentuje związki między Wykopem a Nonsensopedią, w szczególności przypadki efektu Wykopu[1].

Strona ta powstała z kilku powodów:

  • Nonsensopedia pojawiała się na Wykopie wielokrotnie i dzięki temu jej statystyki dostarczają wielu ciekawych informacji nt. efektu Wykopu.
  • Warto wylistować artykuły które pojawiły się na Wykopie oraz ich autorów, gdyż jest to swego rodzaju wyróżnienie (nie tak prestiżowe jak medal, ale zawsze).
  • Wyszukiwarka Wykopu działa jak działa, a fanzonun nie żyje, więc lepiej spisać, które z naszych haseł już pojawiły się na Wykopie w celu uniknięcia niechcianych duplikatów (oczywiście nie zawsze duplikaty są niechciane ;).
  • Ponadto obserwując wykopane hasła można zauważyć pewne zależności pozwalające ocenić, jakie hasła mają większe szanse na główną (o tym niżej, we wnioskach).

Mały słowniczek[edytuj kod]

  • Odsłony – każde z otworzeń pojedynczej (pod-)strony.
  • Odwiedziny – serie odsłon tego samego czytelnika następujące po sobie w krótkim czasie
  • Współczynnik odrzuceń – procentowy udział odwiedzin składających się dokładnie z 1 odsłony. Jeśli ten współczynnik wynosi 70%, to znaczy, że 70% użytkowników po przeczytaniu pierwszej podstrony zamknęło przegladarkę lub wcisnęło wstecz. Pozostałe 30% kliknęło jakiś link na stronie (czyli zostało na dłużej). Im niższy współczynnik odrzuceń, tym lepiej (jest to prosty wyznacznik atrakcyjności strony).

Krótkie porównanie[edytuj kod]

wykop.pl (dane ze stycznia 2011):

  • Odsłony: 60 mln
  • Liczba unikalnych użytkowników: 3 mln

Źródło: http://justpaste.it/axl (e-mail, którym Wykop spamuje potencjalnych reklamodawców)

nonsensopedia.wikia.com (dane z kwietnia 2011):

  • Odsłony: 4 816 988
  • Odwiedziny: 939 364
  • Bezwzględna liczba niepowtarzalnych użytkowników: 646 496

Źródło: Google Analytics[2] (i tak jesteśmy lepsi – przyp. autor)

Nonsensopedia na Wykopie (lista znalezisk)[edytuj kod]

Wykop odkrywa Nonsę[edytuj kod]

Wykop0.png

Prawdopodobnie pierwsze znalezisko dotyczące Nonsensopedii. Statystyk brak, gdyż nie zbieraliśmy jeszcze danych. Prawdopodobnie jednak (sądząc po ilości wykopów) efekt Wykopu był nieodczuwalny.

Mirror naszego artykułu na Wykopie + link w komentarzu[edytuj kod]

Wykop2.png

Wykop3.png

18 marca 2007 na Wykop dostał się artykuł zawierający fragment artykułu Kot. W jednym z komentarzy uczynny wykopowicz podał link do oryginału, dzięki czemu Nonsensopedia zanotowała pierwszy Wykop effect z oszałamiającą liczbą 55 wejść.

Wykop odkrywa Nonsę ponownie[edytuj kod]

Wykop4.png

Wykop5.png

Duplikat jak to duplikat – szybko został zakopany, więc liczba wejść była niewielka.

Gra[edytuj kod]

Wykop6.png

Wykop7.png

Pierwszy prawdziwy efekt Wykopu. Bardzo ważny, gdyż znacznie przyspieszył rozwój będącej wówczas w powijakach Gry. Proszę zwrócić uwagę na niski współczynnik odrzuceń oraz wysoki współczynnika „strony/odwiedziny” spowodowane specyfiką Gry (rozwinięcie tej myśli niżej, we wnioskach).

Socjalizm[edytuj kod]

Wykop8.png

Wykop9.png

Nie od dziś wiadomo, że wykopowicze uwielbiają śmiać się z socjalistów. ;) Bardzo wysoki współczynnik odrzuceń – widocznie artykuł nie zachęcił czytelników do zwiedzenia Nonsensopedii.

Teoria filmowej rzeczywistości[edytuj kod]

Wykop10.png

Wykop11.png

Nonsensopedyjny klasyk. Efekt Wykopu dość znacznie przyczynił się do rozwoju hasła.

Pomimo, że znalezisko dostało o 80% więcej wykopów, niż poprzednie (197 wobec 111), to liczba odwiedzin jest większa zaledwie o 30% (5750 wobec 4499). Wygląda więc na to, że popularność znaleziska nie jest proporcjonalna do liczby wykopów. Te same wnioski można wysnuć, porównując inne pary znalezisk dodane w podobnym czasie.

Rodzaje babć autobusowych[edytuj kod]

Wykop12.png

Wykop13.png

Minęło pół roku. Siła efektu Wykopu znacznie wzrosła (12 tys. wejść!).

Wykop.pl i nasza-klasa.pl[edytuj kod]

Dwa znaleziska wykopane w tym samym tygodniu, dlatego wstawiam je razem.

Wykop14.png

Wykop16.png

Tutaj wykres, nasza-klasa.pl po lewej (14 kwietnia), wykop.pl po prawej (18 kwietnia):

Wykop15.png

Wykop17.png

Warto wspomnieć, że będąc na głównej artykuł Wykop.pl znacznie się rozrósł (wygląd przed i po – do porównania). Poniżej fragment historii strony ukazujący, jak wykopowicze dzielnie rozbudowują hasło (dzięki!) i screen kilku komentarzy.

Wykop18.png

Wykop19.png

Pierwsza wiadomość z NonNews[edytuj kod]

Wykop20.png

Wykop21.png

Zmyślona wiadomość autorstwa Lukkkiego traktująca o Lisie połykającym własny artykuł (tak naprawdę Lis nigdy nie zjadł własnego artykułu, choć obiecał to zrobić z radością, jeśli Polacy zdobędą medal na igrzyskach w 2008 roku). Katastrofalny współczynnik odrzuceń (czyżby przyczyną był nadmiar czerownych linków?).

Ludzki żywot – rekord wykopów (705)[edytuj kod]

Wykop22.png

Wykop23.png

Co tu dużo mówić – perfekcja. Artykuł AVF-a (zresztą również aktywnego wykopowicza) błyskawicznie wszedł na główną pomimo protestów fanzonuna i zebrał łącznie 700 wykopów, bijąc na głowę wszystkie wcześniejsze nonsensopedyjne znaleziska. Efekt wykopu spowodował dużą liczbę edycji artykułu, niestety przeważnie były to wpisy miernej jakości. Jednak nawet po odsianiu ich okazało się, że hasło znacznie się powiększyło.

Gra ponownie[edytuj kod]

Wykop24.png

Wykop25.png

Gdy fanzonun smacznie spał, na główną dostało się kolejne znalezisko o Grze. Ponownie niski współczynnik odrzuceń i duża liczba odsłon na odwiedziny.

Co zrobić w czasie przerwy reklamowej[edytuj kod]

Wykop26.png

Wykop27.png

Pierwszy poradnik w tym zacnym towarzystwie. Że też nikt wcześniej nie wpadł na to, żeby wrzucić go na Wykop.

Czysty nonsens (Moda na Sukces)[edytuj kod]

Wykop28.png

Wykop29.png

Tu z kolei pierwszy artykuł z kategorii Czysty nonsens

„Konflikt” z gazeta.pl[edytuj kod]

Wykop30.png

Wykop31.png

Odpowiedź Nonsensopedii na atak ze strony portalu gazeta.pl (za bardzo wzięli sobie do serca hasło Adolf Hitler). Wiadomość chętne wykopywana, gdyż jak wiadomo, wykopowicze również nie pałają miłością do Michnikowskich mediów.

Wywiad z Bogiem[edytuj kod]

Wykop32.png

Wykop33.png

Co prawda nie wszedł na główną, ale ze względu na liczbę wykopów zasłużył sobie na wyróżnienie.

Jak zrozumieć biurokrację[edytuj kod]

Wykop34.png

Wykop35.png

Pierwsze nonsensopedyjne znalezisko po niemal rocznej przerwie. W II połowie 2009 i I połowie 2010 roku co prawda pojawiały się komentarze i znaleziska z Nonsensopedią w roli głównej, ale nie zdobyły wielkiej popularności.

Koraniczne papierosy[edytuj kod]

Wykop43.png

Koraniczne papierosy autorstwa Trojanina. Statystyk brak, gdyż autor znaleziska dał bezpośredni link do obrazka (http://images2.wikia.nocookie.net/__cb20100911190527/nonsensopedia/images/c/c6/Papierosy_koran.png) zamiast linka do strony opisu (https://nonsa.pl/wiki/Plik:Papierosy_koran.png)

Wieża Bąbel[edytuj kod]

Wykop36.png

Wykop37.png

Tutaj też nikt nie pomyślał o wrzuceniu tego na Wykop, choć grafika była u nas od dawna. Dopiero prof. kubatre1 bezbłędnie wypatrzył szansę na główną. ;)

Złote ziemniaki 2010[edytuj kod]

Wykop38.png

Wykop39.png

Złote Ziemniaki, czyli przyznawane corocznie nagrody nonsensopedystów w końcu doczekały się wyróżnienia. Niski współczynnik odrzuceń.

Jak zdobyć bordowe konto na wykopie[edytuj kod]

Wykop40.png

Wykop41.png

Druga największa liczba wykopów zaraz po Ludzkim Żywocie. Bynajmniej nie z powodu jakości hasła, a skłonności wykopowiczów do wykopywania wszystkiego, co dotyczy wykop.pl.

Ta strona[edytuj kod]

Uwaga: Od 22 maja 2011 statystyki zbierane są tylko na reprezentatywnej próbie odwiedzających nas czytelników. Uwzględnione są tylko co dziesiąte odwiedziny. Jest to działanie Wikii mające zmniejszyć obciążenie serwerów Analytics. Z tego powodu liczbę odwiedzin na poniższych zrzutach ekranu należy pomnożyć przez 10.

Wykop44.png

Wykop100.png

Jak można było się spodziewać, niniejsza strona łatwo wbiła się na główną. :) Rekordowo mała liczba wejść (wychodzi ok. 7000). Albo tytuł wyjątkowo zniechęcał do kliknięcia, albo Wykop miał akurat gorsze dni, albo po prostu mieliśmy jakiś problem z Analytics (obstawiałbym to trzecie).

Strona główna w stylu retro[edytuj kod]

Uwaga: Od 22 maja 2011 statystyki zbierane są tylko na reprezentatywnej próbie odwiedzających nas czytelników. Uwzględnione są tylko co dziesiąte odwiedziny. Jest to działanie Wikii mające zmniejszyć obciążenie serwerów Analytics. Z tego powodu liczbę odwiedzin na poniższych zrzutach ekranu należy pomnożyć przez 10.

Wykop102.png

Wykop101.png

Okolicznościowe wydanie Nonsensopedii. Tutaj screen głównej z tego dnia.

Statystyki długoterminowe[edytuj kod]

Ogólne statystyki Wykop effectów ze wszystkich lat:

Od początku do 22 maja 2011:[edytuj kod]

Wykop1.png

Wykop1a.png

Odwiedziny pochodzące z wykop.pl.

Wykop p.png

Odwiedziny pochodzące z wykop.pl (czerwone) na tle ogólnej liczby odwiedzin Nonsensopedii (niebieskie). Skala pozioma jest identyczna, skala pionowa czerwonego wykresu jest 10 razy większa.

Od 23 maja 2011 do ostatniej aktualizacji[edytuj kod]

Uwaga: Od 22 maja 2011 statystyki zbierane są tylko na reprezentatywnej próbie odwiedzających nas czytelników. Uwzględnione są tylko co dziesiąte odwiedziny. Jest to działanie Wikii mające zmniejszyć obciążenie serwerów Analytics. Z tego powodu liczbę odwiedzin na poniższych zrzutach ekranu należy pomnożyć przez 10.

Wykop104.png

Odwiedziny pochodzące z wykop.pl.

(Tego bajeranckiego podwójnego wykresu z efektem wykopu na tle całej Nonsensopedii niestety nie będzie, bo różne problemy ze zbieraniem danych bardzo zniekształciły całościowy wykres Nonsy w tym okresie. Przepraszamy.)

Wnioski[edytuj kod]

Wykop potrafi być niezwykle skutecznym narzędziem promocji, zarówno dla pojedynczych haseł, jak i dla całego portalu. Dlatego warto świadomie go używać i samemu wrzucać nań strony, które mają szansę się przebić.

Analiza powyższych przykładów może dać pewne wskazówki nt. tego, jak zwiększyć szanse wejścia na główną. Wiemy już, że dodanie choćby zmianki o Wykopie potrafi ostro połechtać ego wykopowiczów i znacznie zwiększyć szanse wykopania. Oczywiście nie namawiam, żeby wszędzie wciskać Wykop. Po prostu – gdy jest okazja, to można skorzystać. Ale nie tak perfidnie. ;)

Istnieje również, prawdziwe tylko w pewnym przybliżeniu, mniemanie, że stronę na Wykop najlepiej dodawać po południu i w weekend. Wówczas jej szanse na przebicie się rosną.

Oczywiście, nie wystarczy nam, żeby czytelnicy Wykopu wpadli, przeczytali i poszli sobie. Wolelibyśmy, żeby zostali na dłużej i przejrzeli co najmniej kilka stron, a najlepiej – żeby zaczęli edytować! Kluczowym współczynnikiem jest tutaj wskaźnik odrzuceń. Z reguły w przypadku ruchu powykopowego jest on zazwyczaj dosyć wysoki – jak widać w długoterminowych statystykach, średnio powyżej 60%. Oznacza, że ponad 60% czytelników Wykopu wpada na stronę, czyta rzeczony artykuł (a najczęściej tylko jego kawałek) i od razu wychodzi, nie pozostawiając na Nonsensopedii żadnego większego śladu swojej obecności. W jaki sposób można obniżać ten wskaźnik? Przede wszystkim tworząc atrakcyjną wizualnie treść, czyli: zrozumiały język, odpowiedni dobór i rozmieszczenie grafik, stosowna liczba linków wewnętrznych. Dobrze jest, jeśli strona posiada wyeksponowane linki do innych, podobnych stron lub jeśli jest częścią większego cyklu (albo przynajmniej udaje, że nią jest ;). No i co równie ważne: warto na różne sposoby zachęcać czytelników, aby edytowali hasło. Co prawda z 10 edycji wykopowiczów 9 nadaje się do cofnięcia (wystarczy tylko wspomnieć o nieśmiertelnym wykop kurwa, które swego czasu było notorycznie dopisywane do haseł...), ale warto! Właśnie dla tej jednej ciekawej edycji.

A tutaj kilka słów od eksperta, który potwierdza powyższe spostrzeżenia:

Wykop103.png

Jeśli sądzisz, że Twoje hasło ma szanse, warto dodać je na Wykop. Jeśli zdecydujesz sie to zrobić, wejdź na IRC-a i pochwal się pomysłem. Spróbujemy Ci pomóc dopracować hasło, by nadawało się dla szerszej publiczności i być może wesprzemy własnymi głosami (chyba, że akurat mamy bana na Wykopie).

Ostatnia aktualizacja[edytuj kod]

31 grudnia 2011

Zobacz też[edytuj kod]

Przypisy

  1. Efekt Wykopu (ang. Wykop effect), czyli nagły przypływ użytkowników na stronę (w tym wypadku Nonsensopedię) po pojawieniu się tejże na głównej wykop.pl.
  2. Dostęp do naszego konta Analytics mają Administratorzy Nonsensopedii. Uprawnienia rozdaje Vae.