Nonsensopedia:Wszystkie zmiany na lepsze

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Kanciapa / Podstawowe zasady / Wszystkie zmiany na lepsze

Nonsensopedia jest miejscem, do którego rozwoju możesz się przyczyniać. Możesz edytować artykuł, jeśli uważasz, że wiesz więcej na dany temat, lub potrafisz ująć treści w sposób ciekawszy. Mile widziane są poprawki, jednak tylko te, które w jakiś sposób przyczyniają się do rozwoju artykułu. Najczęściej artykuł, który warto wzbogacić o pewne treści, jest oznaczony szablonem {{stub}}, w którym prosimy Cię, byś coś dopisał.

Ludziom często wydaje się, że gdy posiedli już pewne pojęcie o ogólnym poziomie Nonsensopedii, to ich edycje mogą być o te 5% gorsze od ogólnego poziomu i nic się złego nie stanie, a nawet nikt tego nie zauważy. Ale pomnóż 5% przez dwadzieścia osób, które tak uważają, i zamiast bardzo dobrego artykułu wychodzi bardzo niedobry.

Zanim jednak zabierzesz się za to, zapoznaj się proszę z pewnymi założeniami dotyczącymi poprawek, by zaoszczędzić sobie i nam pracy.

Literówki

Śmiało poprawiaj wyrazy, w których zauważyłeś brak tzw. polskich znaków, czyli „ą”, „ę”, „ć” itp. Zastanów się jednak, czy wyraz, który według Ciebie jest napisany błędnie, nie jest celowym zabiegiem zastosowanym przez autora artykułu, np. micro$oft.

Dopisywanie

Jeśli, Twoim zdaniem, artykuł powinien być wzbogacony o pewną treść – dopisz ją. Pamiętaj jednak o tym, że Twoje subiektywne spojrzenie nie zawsze jest mile widziane, chyba, że potrafisz przekazać to w sposób, który zainteresuje czytających. Dopisywanie sformułowań typu „jest głupi” wyraża tylko Twoją opinię, która nie przyczynia się w żaden sposób do rozwoju artykułu. I odwrotnie: gdy znajdziesz artykuł opisujący np. Twojego ulubionego wokalistę, aktora itp. nie staraj się na siłę dopisywać jego zalet i wyrażać swojego zachwytu. Owszem, mile widziane są fakty z jego życia, które są ciekawe, jednak nie pisz, co jadł na kolację, bo nie interesuje to nikogo, poza Tobą.

Przed dopisaniem, zapoznaj się przede wszystkim z treścią artykułu. Nie dopisuj i nie powtarzaj innymi słowami tego, co już zostało napisane. Chodzi nam o to, by artykuł był bogaty treściowo, a nie nudny. Dopisywanie do ciągu przymiotników typu: „bogaty, wysoki, przystojny” jeszcze jednego, w żaden sposób nie rozwija artykułu, no chyba, że potrafisz poprzeć czymś swój sąd – wtedy najlepiej zacznij pisać nowe zdanie, w którym zawrzesz pewną tezę i postaraj się ją rozwinąć.

Jeśli postanowiłeś mimo wszystko dopisać jakieś zdanie, postaraj się, by pozostało ono zgodne z konwencją artykułu, czyli koherentne. Postaraj się zachować styl, czas zastosowany w artykule i nie odbiegaj zbytnio od jego tematu. Nie buduj miliona zdań wokół jednej myśli, ponieważ to kwalifikuje się do bełkotu i staje się monotonne. Tu nikt nie patrzy na ilość stron – interesuje nas treść. Pamiętaj o zasadzie: zwięźlej – znaczy lepiej.

Dopisywanie słów wulgarnych, zdań dotyczących Chucka Norisa, Rysia z Klanu, Moherowych beretów itp. wszędzie tam, gdzie nie są one konieczne, uznawane jest za lamerstwo, które w 99% przypadków zostanie zrewertowane, a jak się uprzesz, zostaniesz ukarany otrzymując bana. Jeśli nie chcesz więc skończyć przygody z Nonsensopedią – nie rób tego.

Usuwanie

Jeśli masz zamiar usunąć pewne treści z artykułu, to oczywiście możesz to zrobić. Jednak nie rób tego z powodu Twoich upodobań muzycznych, filmowych itp. Możesz natomiast użyć strony dyskusji i zaproponować usunięcie pewnych treści, zanim zadziałasz na własną rękę. Możesz też dodać na górze strony szablon {{redakcja}}, który zasugeruje nam, że temat jest opisany w sposób zbyt obszerny i nie nadaje się do przetrawienia w całości.

Jeśli cały artykuł wydaje Ci się beznadziejny, zgłoś go tutaj, wtedy podejmiemy decyzję, czy usunąć go całkowicie.

Zmienianie treści

Artykuły tworzone na Nonsensopedii są wyrazem czyjegoś spojrzenia na świat, czy tworem wyobraźni. Jeśli uważasz, że potrafisz zrobić to lepiej – popraw. Pamiętaj jednak o tym, by nie wplatać w treść utartych sloganów, pojedynczych zdań, które nie są adekwatne do powstałej i zapisanej już treści. Jeśli uważasz, że cały artykuł potrafisz napisać lepiej – spróbuj. Pamiętaj jednak, że taki, który widzisz w obecnej formie został uznany za ciekawy i godny pozostawiania w obszernych zbiorach Nonsensopedii. Poprawki typu „najlepszy” na „najgorszy” nie są dobrym rozwiązaniem. Szanuj zdanie i pracę innych, a najlepiej unikaj tego typu stwierdzeń wartościujących całkowicie.

Grafiki

Znalazłeś artykuł, który Twoim zdaniem wyglądałby lepiej z grafiką, w posiadaniu której się znajdujesz? Świetnie – wgraj ją. Pamiętaj jednak o zaopatrzenie jej w odpowiednią licencję, zerknij więc tu i sprawdź, czy Nonsensopedia posiada odpowiedni szablon licencji, a następnie tu, jeżeli nie wiesz o co chodzi.

Nie wgrywaj natomiast grafik, którymi chcesz się pochwalić, które uważasz za ciekawe, a które nie pasują do danego artykułu. Jeśli artykuł jest wyposażony już w jakieś grafiki, nie wgrywaj nowych, ponieważ to nie rozwija artykułu, a wręcz przeciwnie – staje się on mniej czytelny. Jeżeli znajdziesz odpowiedni artykuł, wtedy możesz to zrobić.

Jeśli masz grafikę wykonaną samodzielnie, a nie chcesz udostępnić jej na wolnej licencji – nie wgrywaj jej, bo i tak zostanie usunięta.

Podsumowanie

Pamiętaj, by każda zmiana rozwijała i ulepszała artykuł. Szanujemy i cenimy Twoją wyobraźnię, jednak zbytnio jej nie rozwijaj tworząc artykuły, czy je poprawiając. Nie skupiaj się jedynie na wadach, czy zaletach przedmiotu, czy osoby, o której piszesz – staraj się być obiektywny. Przede wszystkim pamiętaj o poprawnej pisowni, odpowiednim stylu i gramatyce.