Ochla (województwo lubuskie)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Dom szamana w Ochli

Ochla – wieś w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Zielona Góra, równie śmieszna i poniżająca jak jej nazwa.

Położenie[edytuj • edytuj kod]

Sąsiaduje z Zieloną Górą, która zaopatruje Ochlę w wodę, drewno i świeże mięso.

Klimat[edytuj • edytuj kod]

W Ochli panuje klimat subpolarny (co pociąga za sobą noce i dni polarne). Proporcje dni i nocy polarnych są dość nierówne, gdyż dzień polarny trwa jeden dzień a noc polarna 365 albo 364 dni. Temperatury nie są zbyt wysokie. Zwykle panuje temperatura od -80 do -82. Zagadką jest to iż prawie nigdy nie ma tam śniegu. Ostatnio śnieg spadł w roku 1457, ale naukowcy podejrzewają, iż mogła to być mąka produkowana w okolicznych bagnach. Najcieplejszą temperaturę odnotowano w roku 1232, kiedy to pewien hiszpański wynalazca powiesił na drzewie zapaloną pochodnię. Wszyscy mieszkańcy Ochli (a byli to jedynie chłopi, mieszczanie i jeden magnat z majątkiem o wysokości dwóch kur) zebrali się koło tej pochodni, aby móc zaznać trochę promieni słonecznych. Niestety, ci, którzy byli przyzwyczajeni do minusowych temperatur, zginęli w straszliwych mękach.

Flora[edytuj • edytuj kod]

Szata roślinna jest uboga, gdyż rosną tam tylko zboża, głównie pszenica i owies, oraz różnego rodzaju drzewa, na przykład sosna duża, sosna mała, sosna średnia, sosna większa niż ta mała, sosna większa niż średnia, sosna mniejsza od średniej oraz najczęściej występujący gatunek: sosna mniejsza, aczkolwiek większa od mniejszej.

Fauna[edytuj • edytuj kod]

Ochla jest jedyną wsią w Polsce, gdzie przetrwały wymarłe już gdzie indziej gatunki – steganozaura i pterodaktyla. Miejscowe legendy mówią o człowieku śniegu i nieumarłych (żywiących się głównie sosną) grasujących w pobliskich lasach – jednakże brak bliższych danych na ten temat.

Kultura[edytuj • edytuj kod]

Obyczaje pierwotnych mieszkańców Ochli nie ewoluowały od tysiącleci. Zasadniczo nie różnią się niczym od zwyczajów ludów pierwotnych. Głównym ośrodkiem kultury i nauki jest jaskinia wodza (sołtysa) wykopana w ziemi, gdzie uczą sztuki zielarstwa i leczenia chorób ogniem. Wódz (sołtys) – jak wierzą pierwotni mieszkańcy – jest synem boga słońca.

Status polityczny[edytuj • edytuj kod]

Obecnie Ochla jest w stanie wojny z Jędrzychowem – wódz Jędrzychowa wypowiedział wojnę totalną z powodu regularnych napaści na tą wieś przez najemnych czarowników z Ochli.

Możliwa jest w przyszłości wojna Ochli z Niepodległym Cesarstwem Drzonkowskim, gdyż wprowadziło ono embargo na wszystko. Drzonków jest jedynym producentem kredy w okolicy – niezbędnego mieszkańcom Ochli surowca do uwieczniania swoich podobizn na drzewach i leczenia chorych.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]