Piet Sielck

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wersja z dnia 18:45, 15 lut 2017 autorstwa DasBott (dyskusja • edycje) (bot wprowadza drobne poprawki)

Piet Sielck (ur. 14 listopada 1964 w Hamburgu) – niemiecki gitarzysta i wokalista metalowy. Także niespełniony producent muzyczny.

Życiorys

Piet, jak na rasowego muzyka powermetalowego przystało urodził się i wychował w Hamburgu. Poznał tam też Kaia Hansena, z którym grał nawet w zespole Iron Fist. Niestety, wkrótce Hansena zaciągnięto do wojska. Sielck, aby uniknąć podobnego losu, wyjechał do Stanów, gdzie szkolił się na producenta muzycznego. Szybko okazało się jednak, że Amerykanie nie palą się do współpracy z osobnikiem posługującym się dziwną szwargoczącą mową. Ostatecznie, nie wyprodukowawszy nawet pół albumu Sielck wrócił do Niemiec, gdzie panowała wreszcie jedność, równość i multi-kulti, aby pomóc Hansenowi wykończyć Hansen Studio.

W podzięce za to, rzeczony Hansen łaskawie pozwolił mu skomponować parę utworów na albumy Gamma Ray i Blind Guardian. Szczytowym osiągnięciem tamtego okresu twórczości Sielcka był zagrany na klawiszach utwór Tribute to Death, który pod różnymi nazwami znalazł się na albumach zespołów Blind Guardian, Gamma Ray, Grave Digger oraz Stormwarrior, pełniąc rolę intra/outra/innej zapchajdziury.

Długo jednak tak ciągnąć się nie dało i Sielck założył wraz z Hansenem własny zespół – Iron Savior, w którym zresztą gra i śpiewa do dziś. Niedługo potem zaczepił się w tworzonym przez byłego perkusistę Blind Guardian, Thomena Staucha zespole Savage Circus. Stauch uznał jednak, że głos Sielcka jest za mało podobny do głosu Hansiego Kürscha i zabronił mu śpiewać. Savage Circus wydało dwie płyty, po czym znudziło się Stauchowi i zostało zlikwidowane.

Obecnie Sielck jest szczęśliwym niemieckim emerytem na wcześniejszej emeryturze, który czasem tylko wyda płytę z Iron Savior.

Dyskografia

Info.png Główny artykuł: Dyskografia Iron Savior

Z Savage Circus

  • Dreamland Manor (Chałupa marzeń, 2005) – takie dziwne coś będące skomplikowanym połączeniem power metalu granego przez Blind Guardian, okraszonego skomplikowanymi chórkami na dwa głosu oraz sztywnego t(h)rashu, przypominającego Metallikę. Ścieżki perkusyjne są tu tak skomplikowane, że część z nich Thomen Stauch nagrywał posługując się trzecią nogą.
  • Of Doom and Death (O przeznaczeniu i śmierci, 2009) – w zasadzie to samo, co wyżej, ale bardziej w kierunku power niż thrash.

Oprócz tego Sielck napisał bądź nagrał kilkadziesiąt utworów dla różnych zespołów powermetalowych. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli nie wiesz kto skomponował dany utwór, najpewniej był to właśnie Sielck.