Piramida Maslowa

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Medal.svg

Piramida Maslowa (hebr. תאוריית הצרכים) – najważniejsza budowla wzniesiona w historii świata, mająca ogromny wpływ na jego rozwój. Cechą charakterystyczną Piramidy Maslowa jest to, iż została wzniesiona metafizycznie.

Kreacja Piramidy[edytuj • edytuj kod]

Wielu naukowców powszechnie przyjmuje, iż Piramida Maslowa istniała od zawsze[1], a osoba uznana za twórcę, czyli sam Abraham Maslow, jedynie ją ogłosił.

Jednak zdecydowana większość jest zgodna z tym, iż to Abraham Maslow wytworzył Piramidę Maslowa za pomocą swojego genialnego umysłu. Piramida początkowo była zwykłą teorią potrzeb ludzkich, która jednak znalazła uniwersalne[2] zastosowanie w nauce oraz, przede wszystkim, w życiu.

Niestety, sam twórca – Abraham Maslow, będący uważany przez wielu znamienitych profesorów za reinkarnację Mesjasza – już nie żyje i nie dowiemy się prawdziwej natury piramidy.



Cquote2.svg

Umieram za potrzeby wasze
Cquote2.svg

— A. Maslow, Tora

Istota Piramidy[edytuj • edytuj kod]

Jak już wspominaliśmy, Piramida Maslowa miała początkowo postać metafizyczną. Jednak jej znaczenie dla świata sprawiło, iż postanowiono zbudować Piramidzie piramidę, tym samym personifikując teorię.

Jako pierwsi pomnik ten chcieli wystawić Francuzi, budując w latach osiemdziesiątych, po śmierci Maslowa, piramidę ze szkła przed Luwrem. Wszak Francuzi niejednokrotnie w historii działali zgodnie z teorią Maslowa, np. poddając się podczas II wojny zadbali o swoje potrzeby bezpieczeństwa. Niestety, Francuzi przegrali z Egipcjanami, którzy, hołdując Maslowowi[3], zmienili nazwę ich największej piramidy, Piramidy Cheopsa, na Piramidę Maslowa. Uznali jednak, że budowla ta nie oddaje istoty sprawy, więc (zanim jeszcze Francuzi zbudowali luwrowską piramidę) zmienili nazwę schodkowej Piramidy Dżesera na Piramidę Maslowa. W ten sposób w Egipcie powstały dwie Piramidy Maslowa.

W wyścigu o oddanie hołdu Maslowowi Francuzi nie zajęli nawet trzeciego miejsca, gdyż wyprzedził ich Związek Radziecki, który całkowicie popierając ideę przekazaną przez amerykańskiego[4] naukowca[5], przemianował popularną grę bilardową w Rosji – Ruską piramidę – na Piramidę Maslowa.

Hołd Maslowowi chciał oddać również Izrael, ale Kneset zablokował ten pomysł, gdy wyszło na jaw, że Maslow był Żydem.

Idea Piramidy[edytuj • edytuj kod]

Piramida Maslowa w Egipcie. Napisy są wyświetlane za pomocą hologramów 24 godziny na dobę, zmieniając język tekstu co godzinę[6]

To jest genialne w swojej prostocie! Co za umysł. Pascal i Machiavelli w jednej osobie. Pan jest geniuszem!

Maharadża z Hydrozagadki o Piramidzie Maslowa

Teoria Maslowa, przedstawiona w postaci metafizycznej, później spersonifikowanej piramidy, jest banalna, ale jak wiemy, wszystkie genialne teorie są banalne[7].

Maslow stwierdził, że każdy ma swoje potrzeby, po czym ułożył je w piramidę. I tak na górze mamy potrzeby:

  • Samorealizacji
  • Szacunku i uznania
  • Miłości i Przynależności

A na dole:

  • Bezpieczeństwa
  • Fizjologiczne

Im niżej potrzeba w piramidzie, tym bardziej człowiek koncentruje się na jej zaspokojeniu, natomiast potrzeby bezpieczeństwa i fizjologiczne muszą być zaspokojone ze wszelką cenę, bo bez nich człowiek nie przeżyje zbyt długo.

Niektórzy naukowcy twierdzili, iż oryginalnie na górze miała być masturbacja, a nie samorealizacja, ale ostatecznie byłoby to bez sensu, gdyż masturbacja jest ewidentnie podstawową potrzebą każdego człowieka, a jako taka musiałaby znaleźć się na samym dole piramidy, tam gdzie mieszczą się najbardziej podstawowe potrzeby. Maslow musiał dać na szczycie coś, co nikogo nie obchodzi. Wybrał samorealizację. W końcu kto by wybrał samorealizację ponad masturbację?

W skrócie Maslow twierdził, że żadna wyższa potrzeba nie może być zaspokojona bez zaspokojenia niższej potrzeby. I że te zależności pozwalają funkcjonować światu. Co ciekawe miał rację, ale o tym dalej.

Rozpowszechnienie teorii i zastosowanie Piramidy[edytuj • edytuj kod]

Monumentalny pomnik ku chwale Maslowa co roku odwiedzają miliony turystów w Paryżu
Niewielu Rosjan dziś wie, że ich ulubiona gra bilardowa nazywa się Piramidą Maslowa, gdyż po upadku komunizmu, powrócono do starej nazwy, ale tylko nieoficjalnie

Piramida Maslowa ma powszechne zastosowanie we współczesnym świecie. Mało tego, ludzie stosują się do niej, a nawet nie zdają sobie z tego sprawy! A to wszystko przez brak wiedzy. Na szczęście systemy edukacyjne na całym świecie[8] nadrabiają już te braki i wprowadzają teorię Piramidy Maslowa do podstawowego programu nauczania od szkół podstawowych lub gimnazjalnych.

W Polsce uczniowie poznają Piramidę Maslowa już w gimnazjum na lekcjach WOS-u. Na tym etapie wystarczające jest, aby nauczyli się jej na pamięć, niczym pacierza. W liceach zaś nauczyciele starają się zagłębić w teorię Maslowa tak, aby wpoić ją uczniom.

Najistotniejsza jednak jest Piramida Maslowa na studiach. Otóż żaden przedmiot w jakimkolwiek stopniu powiązany z politologią, socjologią, pedagogiką, psychologią, filozofią, polityką społeczną czy bezpieczeństwem narodowym/wewnętrznym nie może się obejść bez Piramidy Maslowa. Na żadnym z tych przedmiotów wykładowcy nie mogą się obejść bez przywołania Piramidy Maslowa, która jest ewidentnym kluczem rozwiązującym następujące problemy:

  • Wszystkie postawione problemy związane z tematem zajęć
  • Wszystkie postawione problemy niezwiązane z tematem zajęć
  • Wszystkie problemy związane z tematem zajęć, które nie zostały postawione
  • Wszystkie problemy, o których istnieniu nikt nie wie
  • Wszystkie problemy, na których postawienie nikt nie wpadł
  • Wszystkie problemy, których nawet postawić się nie da

Niektórzy naukowcy jednak poddają w wątpliwość skuteczność Piramidy Maslowa i twierdzą, że Maslow to wszystko wymyślił i wcale nie jest geniuszem. Jednak ci, którzy tak stwierdzą, są traktowani równie poważnie jak historycy negujący holocaust.

Szeroko rozważana jest też możliwość wprowadzenia przedmiotu podstawowego o nazwie „Piramida Maslowa” na wszystkich rodzajach studiów humanistycznych. Przedmiot miałby obowiązkowe 60 godzin wykładów i tyle samo ćwiczeń. Dzięki temu wykładowcy na innych przedmiotach mogliby nie powtarzać się o Maslowie. Pomysł jest przez niektórych odbierany jednak sceptycznie, gdyż jak zauważył jeden z profesorów O czym by wtedy mówili inni wykładowcy!? Na co byłyby inne przedmioty?

Przykłady zastosowania Piramidy Maslowa w życiu codziennym[edytuj • edytuj kod]

Przykład 1

Jan postanowił pojechać ze swoją żoną Marią do supermarketu. Niestety, zapomniał załatwić swoich potrzeb fizjologicznych przed wyjściem z domu. Liczył, że załatwi się w supermarkecie. Niestety załatwił się po drodze. Nie zważając na potrzeby bezpieczeństwa, pędził jak szalony po wąskich ulicach miasta i zderzył się czołowo z ciężarówką zabijając siebie i łamiąc żonie kręgosłup.

Zgodnie z Piramidą Maslowa, gdyby Jan załatwił się przed wyjściem z domu, mógłby lepiej zadbać o bezpieczeństwo siebie i żony w drodze do supermarketu. Gdyby, zgodnie z dzisiejszym trendem, Jan znał Piramidę Maslowa, na pewno zapobiegłby tragedii wracając do domu, aby się wysikać albo załatwiając się w Toi-Toice.

Przykład 2

Jędrzej leciał samolotem z Warszawy do Nowego Jorku. W samolocie usiadł koło murzyna. Jędrzej bał się murzynów, więc nie czuł się zbyt swobodnie. Po godzinie lotu Jędrzej zobaczył, że murzyn zasnął, więc zdjął swój krawat i zacisnął go murzynowi na szyi, a ponieważ siedzieli z tyłu, nikt nie zauważył, że Jędrzej dusi murzyna. Gdy murzyn był już martwy, Jędrzej mógł spokojnie kontynuować podróż aż do lądowania w Nowym Jorku, gdzie najpierw go aresztowano, ale później zwolniono, gdyż działał w stanie wyższej konieczności. Prawnicy wszak już znają Piramidę Maslowa i wiedzą, że gdy człowiek nie czuje się bezpiecznie, musi doprowadzić do stanu normalności.

Jak widzimy na powyższym przykładzie, Jędrzej znalazł idealne zastosowanie dla Piramidy Maslowa, mimo iż sam jej nie znał. Potwierdza to ponadczasowe i uniwersalne zastosowanie tej teorii.

Przykład 3

Janusz jest malarzem i aby utrzymać swoją żonę Joannę i swoje dziecko musi malować obrazy, tym samym się samorealizując. Niestety, zaczęły się pojawiać problemy z weną, odkąd jeden z krytyków w prasie otwarcie skrytykował obrazy Janusza, twierdząc, że Warhol z niego żaden, ale warchoł na pewno. Janusz próbował kontynuować pracę, ale po krytycznej ocenie w prasie, został wyrzucony ze Związku Malarzy Polskich, który pomagał promować polskich malarzy na świecie. Janusz nie przynależał już do żadnego związku i nie mógł się skoncentrować na pracy, gdyż nie miał możliwości promowania samego siebie. Mało tego, dowiedział się, że jego żona zaczęła go zdradzać z Pierrem, francuskim malarzem mieszkającym w sąsiednim bloku. Żona przestała go kochać. W związku z tym Janusz zaczął się obawiać o swój dom, który odziedziczył po rodzicach. W wyniku rozwodu mógł go utracić. Przestał czuć się bezpiecznie. Co więcej, żona przestała z nim uprawiać seks, więc aby nie zwariować, musiał zacząć się masturbować, aby zaspokoić potrzeby fizjologiczne. Kiedy uznał jednak, że to nie to samo co seks, wziął siekierę i zaciukał nią żonę a potem jej kochanka, po czym skoczył z okna mieszkania Pierre'a zabijając się i osierocając dziecko, które trafiło do sierocińca, gdzie było regularnie gwałcone przez starszych wychowanków aż do 15 roku życia, kiedy to samo zaczęło gwałcić młodszych.

Gdyby Janusz znał teorię Maslowa, wiedziałby, że aby czuć się bezpiecznie, powinien spisać intercyzę przedmałżeńską, a żeby nie być skazanym na widzimisię żony, powinien był sobie znaleźć kochankę i jego potrzeby fizjologiczne byłyby zaspokojone. Ponadto powinien wiedzieć, że przynależność do Związków Artystów Wszelakich to lamerstwo i powinien znaleźć inny związek. Wiedziałby też, że nie powinien się przejmować złymi opiniami i jedyną rzeczą, na której powinien się koncentrować to samorealizacja. Janusz jednak nie miał o tym pojęcia, gdyż za jego czasów nie uczono o Piramidzie Maslowa. W związku z tym mały Tomuś został sierotą. Piramida Maslowa mogłaby temu zapobiec.

Francuska Herezja[edytuj • edytuj kod]

Odwrócona Piramida Maslowa w Luwrze. Potencjalna przyczyna przyszłej światowej wojny religijnej

Mimo iż Francuzi jako pierwsi chcieli oddać hołd Maslowowi, jako pierwsi również skalali tę teorię swoim francuskim myśleniem. Otóż pewien Francuz postawił teorię, iż u kobiet Piramida Maslowa działa na odwrót. Stwierdził, iż kobieta nie chce zaspokoić potrzeb fizjologicznych mężczyzny, jeśli nie zostanie zaspokojona jej potrzeba miłości, szacunku i zabezpieczenia finansowego.

Naukowcy stwierdzili, że to jawna bzdura, ale Francuzi postanowili postawić na swoim i zbudowali Odwróconą Piramidę Maslowa, która znajduje się dokładnie pod zwykłą Piramidą Maslowa w Paryżu, zapoczątkowując tym samym Ruch Odwróconej Piramidy Maslowa, która uznaje Maslowa za proroka, a nie Boga, przeciwnie do założonego w 1982 Kościoła Maslowa, który uznaje Maslowa za Boga, który zszedł na Ziemię, aby ogłosić swoją wspaniałą teorię. Ludzie z reguły ukrywają przynależność do tych ruchów, ale podejrzewa się, że około 70% wykładowców na studiach humanistycznych przynależy do jednego z tych ruchów.

Religioznawcy twierdzą, że około 2090 roku ponad połowa ludzkości będzie przynależeć albo do Kościoła Maslowa albo do Ruchu Odwróconej Piramidy Maslowa, a wzajemne antagonizmy wywołają światową wojnę religijną, którą wygrają muzułmanie od lat zaprawieni w bojach, bądź hinduiści, stale reinkarnujący się podczas krwawych walk.

Perspektywy Piramidy Maslowa[edytuj • edytuj kod]

Mówi się, iż Piramida Maslowa będzie wkrótce skutecznie stosowana przy multilateralnych negocjacjach międzypaństwowych. Zakłada się, iż każde negocjacje zakończą się sukcesem, jeśli negocjujący politycy, tudzież przedstawiciele państw, zostaną nie tylko zabezpieczeni przed wszelakimi atakami, jak to ma miejsce obecnie, ale również dostaną odpowiednią ilość prostytutek (potrzeby fizjologiczne), rodaków na miejscu negocjacji (potrzeby przynależności), bałwochwalców (potrzeby szacunku) oraz zostaną im obiecane intratne posady w organizacjach międzynarodowych (potrzeby samorealizacji).

Z pewnością jednak pozostało jeszcze wiele dziedzin, w których Piramidy Maslowa nie stosuje się jako narzędzia manipulacji. Istnieje jednak wiele dziedzin, w których Piramida ma zastosowanie, ale wielu nie zdaje sobie z tego sprawy.

Przypisy

  1. Patrz: kreacjonizm.
  2. Niestety, słownik nie zna lepszego słowa na określenie uniwersalności.
  3. Pierwszy przypadek, w którym Egipt zahołdował Żydowi.
  4. Maslow był amerykańskim Żydem.
  5. I komunistą!
  6. Pomijane są jedynie język chiński, suahili ze względu na to, iż Egipcjanie nie otrzymali tłumaczeń z ambasad Chin i Kenii, i język maltański (bo to jakiś koszmar a nie język).
  7. Patrz: Teoria względności.
  8. Poza Anglią, gdzie reformy nie są już możliwe.