Powiat tomaszowski (województwo łódzkie)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Powiat tomaszowski – powiat wiejski ziemski (od 1998), dawniej grodzki miejski (do 1975) w województwie łódzkim (do 1975 i od 1998), które to sklei znajduje się w Polsce.

Elementy składowe powiatu[edytuj • edytuj kod]

W skład powiatu wchodzi 10 gmin, a i nawet jedno miasto. Czego efektem jest fakt iż, w przypadku miast w powiecie tomaszowskim to 100% ich liczby jest gminami miejskimi...

Biorąc pod uwagę czynniki historyczne i administracyjne nie jest to wcale rzeczą oczywistą, aby to prześledzić trza się zapoznać z pozostałymi wszystkimi gminami:

Gmina Będków[edytuj • edytuj kod]

Niewielka bo coś koło 3 561 mieszkańców lub jeszcze mniej albo też niewiele więcej, w sumie to i tak bez znaczenia jeśli chodzi o zdolność bojowa gminy. Należy zauważyć, iż na jej terenie funkcjonuje aż 12 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Gmina Budziszewice[edytuj • edytuj kod]

Jeszcze mniejsza niż Gmina Będków, bo jest najmniejszą gminą w powiecie. Centrum gminy jest skrzyżowanie 5 dróg, gdzie nie znajdziesz nic poza domami.

Gmina Czerniewice[edytuj • edytuj kod]

Gmina przecięta symetrycznie przez trasę S8 zwanej popularnie Gierkówką. Pluralizm polityczny w gminie przypomina ten z za wschodniej granicy Polski, ale jest to pogląd porównawczy opierając się jedynie tylko na nieaktualnych statystykach, bowiem w wyborach w 2006 roku, na 15 mandatów w Radzie Gminy, zabiegało aż 23 kandydatów, z czego w 6 okręgach po 1 kandydacie. Zaś o urząd wójta ubiegał się z powodzeniem także 1 kandydat.

Gmina Inowłódz[edytuj • edytuj kod]

Gmina słynąca ze Spały, Żubra (podprowadzonego z Białowieży przez Moskwę i Warszawę), Bunkra kolejowego „Konewka”, kościoła św. Idziego. A tak w ogóle to z turystyki.

Inowłódz był kiedyś (ale dawniej niż „za komuny”) miastem.

Gmina Lubochnia[edytuj • edytuj kod]

Centralna Gmina w powiecie Tomaszowskim, jest podobnie jak Gmina Czerniewice, symetralnie przepięta przez trasę K8 zwanej popularnie Gierkówką. Na terenie gminy mieszka starosta całego powiatu.

Gmina Rokiciny[edytuj • edytuj kod]

Gmina znana z tego ze jak się jedzie z Tomaszowa do Łodzi to się przez nią przejeżdża.

Gmina Rzeczyca[edytuj • edytuj kod]

Gmina gdzieś nieopodal Nowego Miasta czy też Rawy a już na pewno w połowie ich obydwu.

Gmina Tomaszów Mazowiecki[edytuj • edytuj kod]

Gmina jak sama nazwa sugeruje jest gmina wiejska w skład której nie wchodzi ani jedna cześć miasta Tomaszów Mazowiecki, za to licznie wsie okalające miasto z 3 stron. Co więcej, siedziba Gminy znajduje się poza terenem gminy, gdyż punkt środka ciężkość znajduje się własne poza nią samą (zobacz analogię do skoku Moniki Pyrek).

Gmina Tomaszów Mazowiecki[edytuj • edytuj kod]

Miasto i gmina, co za razem oznacza gminę miejską

Gmina Ujazd[edytuj • edytuj kod]

Ale to nie ta z Opolszczyzny, a ta tutejsza. Stolica Gminy podobnie jak kiedyś Inowłódz była miastem, ale po powstaniu styczniowym owe prawa zostały utracone, co nie przeszkadza lokalnym władzą świętować rocznice związanye z przyznaniem praw miejskich. Jeszcze za Stalina gmina nazywała się Łazisko.

Gmina Żelechlinek[edytuj • edytuj kod]

Gmina której nazwa zdrobniała, gdyż do 1953 zwała się Gmina Żelechlin, być może tak koło 2052 roku w kolejnym stadium rozwoju gmina nazywać się będzie „Żelechlineczek”.

Elementy całościowe powiatu[edytuj • edytuj kod]

Powiat ma swe elementy jednoczące (wspólne dla całej ludności powiatu), są nimi przede wszystkim urzędy: urząd powiatu tzn. Starostwo Powiatowe, które ma (chyba jeszcze) kilka siedzib porozrzucawszy po Tomaszowie. W taki oto sposób mieszkaniec gminy Ujazd ma przykładowo 1 km bliżej do wydziału komunikacji a dalej, niż do rady powiatu, zaś mieszkaniec gminy Inowódz jest w analogicznie odwrotnej sytuacji. Kwestia Gminy Tomaszów jest tu dyskusyjna.

Od pewnego czasu dostrzega się konsolidacje siedzib Starostwa w miej więcej jedną całość...

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]