Pretty Cure

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wojowniczki Pretty Cure w całej okazałości.

Pretty Cure lub Precurejapońskie anime opowiadające o zmaganiach kolejno następujących po sobie grup dziewczyn znanych jako wysłanniczki światła, wojowniczki Pretty Cure z siłami ciemności pragnącymi opanować cały wszechświat. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się co by wyszło z połączenia Czarodziejki z Księżyca i Dragon Balla to tutaj masz odpowiedź.

Fabuła[edytuj • edytuj kod]

Każdy kolejny sezon opowiada coraz to nową, oryginalną i niepowtarzalną historię – pewna planeta leżąca gdzieś daleko we wszechświecie zamieszkała przez żyjące pluszaki i będąca uosobieniem światła zostaje zaatakowana i prawie pokonana przez siły mroku, które zamierzają zdobyć jakieś bibeloty stworzone przez świetliste istoty, gdyż tylko rzeczone bibeloty umożliwią ociemniałym opanowanie wszechświata. Wybrańcy z żywych pluszaków zostają wysłani na Ziemię, by tam odnaleźć ostatnią nadzieję "tych dobrych" – tytułowe wojowniczki Precure. Jednakże ziemskie warunki są zbyt specyficzne dla tychże pluszaków, przez co muszą oni przybierać postać komórek, laptopów, iPadów, konsol, empetrójek czy innych fajansiarskich gadżetów służących gimbusom do szpanu. Odnajdują oni w końcu przypadkowe dziewczyny, które wybierają na Precure, a te przymuszone z własnej woli się zgadzają. Zaraz potem pierwszy z wysłanników ciemności przypuszcza atak na Ziemię. Pluszaki instruują dziewczyny co mają zrobić, aby się przemienić.[1] Te to czynią, dokonują przemiany a'la Sailor Moon[2] i pokonują potwora stworzonego z przypadkowego obiektu przez moc mroku "tego złego". Odtąd maskotki pod postacią gadżetów żyją jak Tamagotchi, a wojowniczki Pretty Cure systematycznie zbierają kolejne świetliste bibeloty pokonując kolejnych przydupasów mroku, tocząc z nimi całkiem kozackie[3] naparzanki. Bibeloty zostają zebrane przez Cure, ale cały wysiłek okazuje się zbędny. Król ciemności w wyniku swojego "iście diabolicznego podstępu" odbija im z rąk moc tych bibelotów i mrok zaczyna ogarniać cały wszechświat. Pretty Cure stają z nim do ostatecznej walki, siły światła przekazują swoją moc tym wojowniczkom, a te ostatecznie pokonują przywódcę "tych złych" i wszystko kończy się happy endem. Następuje koniec sezonu i początek kolejnego, w którym mamy nowe Cure, żywe pluszaki, bibeloty stworzone z mocy światła, wysłanników mroku i cała zabawa na zasadzie błędnego koła[4] zaczyna się od początku.

Wybrane sezony z serii[edytuj • edytuj kod]

  • Futari wa Precure – na dzień dobry zostajemy uraczeni bardzo zżytymi przyjaciółkami Nagisą Misumi i Honoką Yukishiro, które jako Cure Black i Cure White muszą odzyskać Pryzmatowe Kamienie i rozwalić Króla Ciemności. Niestety, dużo przy tym żenującego bełkotu o przyjaźni, miłości i ukaraniu przeciwnika w imieniu światła rodem z Sailor Moon. Na marne pocieszenie dostajemy jedynie jako-takie sceny walki, które jednak przy Dragon Ballu mogą się schować.
  • Futari wa Precure Max Heart – jedna z nielicznych kontynuacji poprzedniego sezonu. Okazało się, że podczas ostatecznej walki z Mrocznym Królem dednął nie tylko on sam, lecz także Królowa Światła. Zmartwychwstali oni jako małoletnie bachory[5] i odtąd misją przydupasów obu frakcji stało się przywrócenie świetności swojemu panu oraz rozdupcenie zamiarów przeciwnika.
  • Futari wa Precure Splash★Star – seria z najbardziej wypasionymi walkami, których nie powstydziłby się nawet Dragon Ball Z – jedna z wojowniczek potrafi nawet stawać się SSJ. Bohaterkami są Saki Hyūga i Mai Mishō, które jako Cure Bloom/Cure Bright oraz Cure Egret/Cure Windy muszą odnaleźć Fontanny Źródła[6] i oczywiście rozpieprzyć siły ciemności w drobny mak.
  • Fresh Precure! – sezon promujący hazard, ponieważ tutejsze Pretty Cure uosabiają kolory z kart do gry. Love Momozono jako Cure Bitch Peach, Miki Aono jako Cure Berry oraz Inori Yamabuki jako Cure Pine działają w imieniu Królestwa Słodyczy broniąc praw do obżerania się słodkościami przed złymi z Labiryntu zamierzającymi pogonić ich do ruchu. W trakcie trwania sezonu mhroczna wysłanniczka imieniem Eas przekonuje się, że zżeranie cuksów i rżnięcie w karty ma więcej sensu niż łażenie po ślepych uliczkach i dlatego jako Setsuna Higashi zmienia stronę stając się Cure Passion. Dzięki temu wszystkie karcianie kolory są kompletne i Pretty Cure mają karetę, dzięki której wygrywają partyjkę pokera walkę z mroczasami.
  • HeartCatch Precure! – jedyne czym ta seria może się pochwalić to grafiką charakterystyczną dla cięcia budżetu. Tsubomi Hanasaki, Erika Kurumi, Itsuki Myoudouin, Yuri Tsukikage i Kaoruko Hanasaki jako odpowiednio Cure Blossom, Cure Marine, Cure Sunshine, Cure Moonlight i Cure Flower muszą nakopać niejakim Apostołom Pustyni. Żeby było ciekawiej, występuje tu także Goku Black Dark Cure, a jedna z dziewczyn była już kiedyś Pretty Cure, ale dostała łomot od mrocznej Precure i musiała czekać, aż nowe kumpele pomogą jej się na nowo ogarnąć.
  • Suite Precure♪ – sezon zrobiony na zlecenie MTV, a dodatkowo wpleciono tu nieco mieszanki poprawności politycznej i science fiction - próbowano tutaj nauczać, że zwierzęta są równi ludziom, albowiem pewna kotka imieniem Siren zdołała stać się Cure Beat. Tak się jej spodobała ludzka postać, że postanowiła zostać w niej na stałe. Oprócz niej zostajemy uraczeni także Hibiki Hojo jako Cure Melody, Kanade[7] Minamino jako Cure Rhythm i Ako Shirabe jako Cure Muse, które muszą pokonać fałszujące beztalencia z Trio Minor.
  • Smile Precure! – seria najmocniej porównywana do Czarodziejki z Księżyca. Na szczęście podobieństwo sprowadza się głównie do kolorystyki i roli poszczególnych bohaterek w zespole pięciu Precure. Miyuki Hoshizora, Rei Akane Hino, Yayoi Kise, Nao Midorikawa i Reika Aoki odpowiednio jako Cure Happy, Cure Sunny, Cure Peace, Cure March i Cure Beauty[8] toczą ociekające epickością nawalanki z mhrocznymi kolesiami. Do tego poziom słodyczy jest całkiem znośny, dzięki czemu nie porzygamy się nią jak w Marynarskim Księżycu.
  • HappinessCharge Precure! – oś fabuły jest tanią zżynką z Dragon Balla, ponieważ fabuła kręci się wokół PreCard, a te są niczym innym jak wersją Smoczych Kul produkcji chińskiej. Mimo to, akcja sezonu ma odjazdowy przebieg, albowiem jest ostrą i totalną nawalanką pomiędzy Precure, a Mrocznym Imperium, którym dowodzi upadła Cure.[9] Tutejszą interpretacją Wojowników Z są Megumi Aino/Cure Lovely, Hime Shirayuki/Cure Princess, Yuko Omori/Cure Honey i Iona Hikawa/Cure Fortune.
  • Mahou Tsukai Precure – czyli Harry Potter w wersji mahō-shōjo. Mirai Asahina, Liko Izayoi i Kotoha Hanami stają się następującymi Precure-czarownicami: Cure Miracle żywcem wyjęta z Gryffindoru, Cure Magical rodem z Ravenclaw i Cure Felice na podobieństwo Hufflepuff. Ich zadaniem jest pokonać wichrzycieli ze Slytherinu, którzy rozłamali się na Czarną Ciemną Magię i Niekończący Chaos.
  • KiraKira☆Precure A La Mode – saga zachęcająca do robienia sobie próhnicy, albowiem zrobiona na zlecenie największych korporacji cukierniczych na świecie. Okazuje się, że cuksy mają energię życiową zwaną Kirakiraru, a tę zamierzają capnąć dla siebie pewni złodzieje, więc na ratunek szczęścia dzieciaków muszą ruszyć Ichika Usami/Cure Whip, Himari Arisugawa/Cure Custard, Aoi Tategami/Cure Gelato, Yukari Kotozume/Cure Macaron, Akira Kenjo/Cure Chocolat i Ciel Kirahoshi/Cure Parfait.
  • Precure All Stars – zastanawialiście się co by było jakby wszystkie Cure upchać razem? Producenci też tak pomyśleli, w związku z czym otrzymaliśmy jeden wielki bajzel, w którym wszystko miesza się ze wszystkim i którego nie są w stanie złożyć w logiczną całość nawet japońskie umysły.

Prawidłowości Pretty Cure[edytuj • edytuj kod]

  • Nazwa (prawie) każdej wojowniczki po przemianie musi się zaczynać na "Cure".
  • Przed zostaniem Precure wybrane dziewczyny prawie w ogóle się nie znają, a po zostaniu wojowniczkami stają się nierozłącznymi i najlepszymi kumpelami, które mogą nawet brać wspólnie prysznic.
  • Wysłane na Ziemię żywe maskotki zwykle są zakochaną parą, przy czym chłopak musi trafić pod opiekę tej mniej kobiecej i irytować ją[10] przy każdej nadarzającej się okazji.
  • Pierwszy wysłannik ciemności pojawia się zawsze tuż po tym, jak pierwsza z dziewczyn po raz pierwszy zamienia się w Precure.
  • Przemiana w Pretty Cure zawsze obywa się za pośrednictwem gadżetu, w który zamieniają się ożywione maskotki.
  • Przed wydarzeniami z każdego sezonu królestwo "tych dobrych" musi być na skraju upadku, Precure ich ostatnią nadzieją, a większość mistycznych bibelotów w rękach "tych złych".
  • Kiedy główne bohaterki są dwie to jedna musi wymiatać w sporcie i być przy tym kretynką, a druga posiadać inteligencję a'la Albert Einstein, ale przy tym ssać pałkę w sporcie. Co jeszcze ciekawsze, to kujonka jest tutaj szkolną gwiazdą.

Przypisy

  1. Co jest związane z obsługą gadżetów w jakie zamieniają się pluszaki.
  2. Tak jak w rzeczonej serii, tutaj także jest chwilowa utrata ubrań, a następnie powtarzana w kółko przemowa o wymierzeniu nikczemnym sprawiedliwości.
  3. Czytaj inspirowane Dragon Ballem.
  4. Celem natrzepania kasiory producentom.
  5. I oczywiście reinkarnacja tej dobrej została Precure o imieniu Shiny Luminous, zaprzyjaźniając się z Nagisą i Honoką.
  6. Rzekomo są istotne, ale mało kogo interesują.
  7. Nie mylić z krajem kwitnącej marychy.
  8. Autor jest skłonny stwierdzić, że wgniatają Sailorki w ziemię.
  9. Aż ma się ochotę zobaczyć jeszcze raz arc z Goku Blackiem, co?
  10. I przy okazji widzów.