Punk rock

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Szewc zabija szewca bum tararara bum tararara

Tekst przeciętnej piosenki punk rockowej
A w kółeczku to symbol ściśle związany z muzyką punkową
Przeciętny utwór punk rockowy
Jeden z najbardziej zaangażowanych ideologicznie przedstawicieli polskiej sceny punk rockowej

Punk rock – komercyjna odmiana muzyki rockowej, powstała w latach 70. XX wieku w Anglii w celu późniejszego promowania przemysłu winiarskiego i browarniczego. Artyści punkowi, w imię zwiększenia dochodów, głosili dodatkowo anarchię jako jedyny ustrój, w którym zawsze ilość klientów sklepów monopolowych jest zwiększona, ponieważ nikt nie może zabronić kupowania alkoholu nieletnim.

Historia[edytuj • edytuj kod]

W 1976 rząd angielski został odcięty od ropy w wyniku kryzysu naftowego i rychło spodziewał się wojny domowej. Impresario Malcolm McLaren wymyślił wówczas zespół Sex Pistols, aby ratować niezawisłość korony brytyjskiej. Chłopcy zdecydowali się jednak wypromować A w kółeczku i tym samym zostać skazanymi na banicje forever together.

Muzyka[edytuj • edytuj kod]

Muzycy punkowi mają swoje credo Trzy akordy darcie mordy. Słowa te wypowiedział papież Pankracy XVIV, w reakcji na wędrowną grupę trubadurów śpiewających pod oknami bazyliki św. Piotra pieśń Maryna co dwie dupy ma Słowa te potem sobie przypomniał Iggy Pop nagrywając kawałek I wanna be your dog. Od tamtej pory nic się nie zmieniło. Perkusja gra swoje bum clap bum bum clap, gitara TRZRZRZRZRZtrzrzrzrztrzTŻŻŻŻŻŻŻŻŻ, basu nie słychać a wokalista drze ryja jak ta Maryna, co jej chłopy pod rajstopy zaglądali.

Odmiany punka[edytuj • edytuj kod]

  • Punk Rock – taki jaki każdy zna.
  • Early punk – jeszcze nie punk, ale już nie rock'n'roll.
  • Second wave of punk rock – posiłki w walce z naziolami i państwem, jest szybszy niż zwykły punk.
  • Hardcore punk – zespół musi umieć nieco grać, gdyż grają naprawdę szybko i do tego często agresywnie.
  • Street Punk – coś jakby Punk Rock, ale jednak bardziej Hardcore Punk. Wokaliści Street Punkowego zespołu charakteryzują się zachrypniętym od wódy wokalem, śpiewający (a właściwie drący mordę) o konfidentach, chlaniu wódki, więzieniu i pobiciach lub też dawaniu wpierdolu (teksty niczym nie różniące się od ulicznego rapu). Jeden z ulubionych gatunków skinheadów.
  • Anarcho-Punk – cięższa wersja punk rocka, w tekstach występuje pieprzenie Hipiso-Punków o buncie, wolności i pokoju.
  • Dead Kennedys – traktaty polityczno-społeczne i jakiś tam podkład muzyczny.
  • Pop Punk – pedalskie indie (bardziej pop niż punk).
  • Christ Punk – punk grany przez księży, teksty najczęściej są wypełnione miłością do młodych chłopców i dziewczynek.
  • Power Violence - totalnie chaotyczna odmiana Hardcore Punk z której wyewoluowało Grindcore. Mówiąc krótko Hardcore Punk w stylistyce Grindcore.
  • Di bit pank – D-Beat Punk jest cięższą i powolniejszą odmianą Hardcore punka posiadającą wpływy Starej Fali Brytyjskiego Heavy Metalu i Street Punka.
  • Crust Punk – ekstremalny nurt muzyki punk, który jest uważany również za podgatunek metalu ekstremalnego. Jest to fuzja ostrego punka z metalem ekstremalnym (Głónie Black Metalu, death metalu, thrash metalu). Ciężkością dorównuje wielu gatunkom muzyki metalowej. Nie dość że jest sporo cięższy od Heavy Metalu to Heavy Metal na tle Crusta brzmi jak powolne bidolenie.... W Cruście bardzo często występuje growl, choć nie zawsze. Dzięki Crust Punkowi powstał między innymi grindcore, a dzięki niemu powstał brutalny death metal, deathgrind, porngrind i goregrind – najbrutalniejsza odmiana muzyczna.

Krytyka[edytuj • edytuj kod]

Punk rock zawsze był krytykowany i wzbudzał kontrowersje. Zaczęło się od zespołu Sex Pistols, którego członkowie m.in. oskarżali królową o faszyzm, za co ścigano ich listem gończym pod zarzutem zdradzenia tajemnicy państwowej. W tym samym czasie inna legenda punku, The Ramones, sama musiała zmierzyć się z oskarżeniami o faszyzm za to, że stwierdzili, że blitzkrieg, taktyka Niemców z II wojny światowej jest popowa. W późniejszych czasach zespoły hardcore punkowe spotykały się z oskarżeniami o nekromancję (zespół The Exploited i album Punk's not dead), wyrzekanie się własnej skóry (NOFX i utwór Don`t call me white) a także o namawianie do upaleń (Bad Religion i utwór Los Angeles is burning), szamanizm (Rise Against i utwór „Dancing for Rain”) czy piracką kablówkę (Anti-Flag i utwór „Underground Network”).

Nieliczne jednak oskarżenia krytykujące ideologię tej muzyki nie mogą się równać z ciągłymi i wyjątkowo częstymi oskarżeniami o brak umiejętności muzycznych.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]